Przepis na nalewkę z ziół szwedzkich oraz jej właściwości

Szwedzkie zioła to tradycyjna mieszanina 11 ziół, która działają prawie na wszystko. Zwalczają ból głowy, pomagają poradzić sobie z niestrawnością, uśmierzają skurcze menstruacyjne oraz doskonale sobie radzą z wysypkami skórnymi. Zioła szwedzkie to wartościowy składnik każdej domowy apteczki. Jednakże jest jeszcze jeden sposób jak można czerpać z nich to co najlepsze. Przygotowanie nalewki nie jest wcale tak skomplikowane, a jej magiczne właściwości na pewno zostają zapamiętane na długo.

 Zioła szwedzkie to naturalny oraz tradycyjny lek, który był stosowany od pokoleń. Ich skład skomponował ponoć szwedzki lekarz Klaus Samst żyjący w XVII w, aczkolwiek źródła podają niedokładne wiadomości, więc można nad tym gdybać. Załóżmy, że to był on. Podobno dzięki swojej miksturze z ziół, zarówno on, jak i jego cała rodzina, dożyli sędziwego wieku. Klaus zginął podczas jazdy konnej w wieku 104 lat. Receptura na uzdrowicielską miksturę została zapomniana. Jej nowe narodzenie wróciło w latach 70 dzięki Marii Treben. To austriacka zielarka i autorka wielu bestsellerów takich jak „Zioła z Bożego Ogrodu”. Mimo, że medycyna z każdym dniem idzie naprzód i oferuje coraz więcej, zioła szwedzkie wciąż mają swoich zwolenników i stanowią obowiązkowy element w domowej apteczce. Czy to prawda, że połączenie kilkunastu ziół mogą być tak skutecznym lekarstwem na niemal wszystkie choroby? W pewnym stopniu to możliwe. Jest to dopracowana mieszanka ziół, które mają takie właściwości. Wiele markowych lekarstw jest oparte na składnikach roślinnych, w tym ziołowych. Przekształcone w malutką tabletkę do połknięcia nieraz uratowały nam życie. Mimo, że działania szwedzkich ziół jest bardzo dobrze znane to jednak zalecana jest konsultacja u specjalisty.

W jednej książce Marii Treben pod tytułem „Apteka Pana Boga” autorka podaje przepis na przygotowanie ziół szwedzkich, w których skład wchodzi 11 ziół:

 • Aloes – 10 gram,
 • Mirra – 5 gram,
 • Szafran – 0,2 gram,
 • Senes – 10 gram,
 • Kamfora – 10 gram,
 • Korzeń rabarbaru – 10 gram,
 • Kurkuma – 10 gram,
 • Manna – 10 gram,
 • Teriak (drakiew) – 10 gram,
 • Korzeń dziewięćsiłu – 5 gram,
 • Arcydzięgiel – 10 gram.

 Podobno istniały także duże szwedzkie zioła jednakże zielarka nie badała szczegółowo ich wpływu na ludzkie zdrowie. Najpopularniejszym medykamentem tego typu, które można dostać w sklepach to szwedzkie zioła Bittnera, które składają się z 25 ziół ale poleca się jedynie ze względu na wspomaganie procesu trawienia.

Zioła szwedzkie – nalewka

 Przygotowanie nalewki nie jest pracochłonne ani skomplikowane. Nie trzeba zaopatrywać się w pojedyncze składniki i miarką odmierzać poszczególnych porcji, ponieważ w sprzedaży jest dostępna odpowiednio skomponowana mieszanka ziół. Wystarczy, że zaopatrzymy się w jeden pęczek oraz dobrej jakości wódkę, by nalewka była smaczniejsza.

 Mieszankę wsypujemy do 2 – litrowej butelki i zalewamy ją 1,5 l wódki żytniej bądź innej dobrej jakości wódki owocowej, 40%. Butelkę odstawiamy w ciepłe miejsce na około 2 tygodnie, ale codziennie należy nią porządnie wstrząsnąć. Gdy upłynie czas 14 dni nalewkę należy przecedzić i przelać do mniejszych buteleczek. Na pewno będzie to wygodniejsze. Tak przygotowaną miksturę można przechowywać przez okres kilku lat. Na pewno nie straci swoich cennych wartości.

Jak stosować przygotowaną miksturę z ziół szwedzkich?

 Przygotowany roztwór można stosować profilaktycznie bądź podczas wystąpienia dolegliwości. W profilaktyce stosuje się jedną dużą stołową łyżkę nalewki, którą rozcieńczamy w ½ szklanki przegotowanej wody (może być również mineralna). Tak przygotowany napój spożywamy rano oraz wieczorem. W trakcie wystąpienia dolegliwości należy rozcieńczyć nieco większą ilość. 2 – 3 łyżki stołowe w ½ szklance przegotowanej wody również pijemy 2 razy dziennie.

Stosowanie czystej nalewki około 2 stołowe łyżki potrafi ocucić omdlałego delikwenta, a także wyleczyć kaca. Może być stosowana na zasadzie „klina”

Okłady z nalewki szwedzkich ziół

 Przygotowany roztwór można również stosować jako okłady. Nie ma nic prostszego niż ten zabieg. Miejsce, gdzie chcemy przyłożyć okład z nalewki ziół szwedzkich należy posmarować tłustą maścią. Najlepiej użyć taniego tłustego kremu, a jeśli nie jesteśmy w jego posiadaniu to nasączyć troszkę wacik olejem i przesmarować konkretne miejsce. Następnie przygotowujemy gazę lub inny kawałek czystego materiały. Nabieramy trochę nalewki by zwilżyć materiał i przykładamy do chorego miejsca. Jako ostatni krok, zawijamy gaże bandażem i taki opatrunek trzymamy najmniej przez 2h. Jeżeli mamy taką możliwość możemy zostawić go na całą noc.

Na co pomogą zioła szwedzkie?

 • Głowa – zawroty oraz bóle głowy, poprawa pamięci i funkcję mózgu,
 • Oczy – zaczerwienie i zmętnienie, nawet gdy wystąpi stan zapalny szwedzkie zioła to doskonałe rozwiązanie,
 • Gardło – zapalenie lub zranienie gardła, wystarczy zażywać po kilka kropelek nalewki trzy razy dziennie,
 • Gorączka – w przypadku wysokiej temperatury należy spożywać jedną dużą łyżkę nalewki rano i wieczorem,
 • Bóle reumatyczne – przyjmować kilka kropel nalewki rano i wieczorem, a na bolące miejsca należy nawilżyć czysty materiał i przyłożyć w bolące miejsce.

To tylko kilka zastosowań tej wspaniałej mikstury, która działa uśmierzająco na ból. Domowe przygotowanie nie jest skomplikowane, a zalety z przygotowanego roztwory zdziałają cuda.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.