Przepis na hummus klasyczny – czyli jak zrobić pastę z ciecierzycy?

Każdy z nas zna hummus. Nie wszyscy jesteśmy jego fanami, ale to zawsze dobry przysmak do kanapek. hummus jest niezwykle zdrową potrawą. Chociaż tak naprawdę nie można go nazwać potrawą. hummus jest pastą, którą możemy jeść, z czym chcemy. Jest, ona łata w wykonaniu, ale mimo to wiele osób ma problemy z jej przygotowanie. Trakcyjny hummus nie przypadnie do gustu każdego. Dlatego warto tworzyć własne przepisy na hummus, które podbiją nasze podniebienia.

Hummus – skąd pochodzi

hummus jest nieznanego pochodzenia. O jego przepis walczą niemal wszyscy. Turcy, Grecy, Europejczycy, oni i wielu innych twierdzi, że to właśnie od nich pochodzi przepis na hummus. Prawda jest jednak taka, że ta potrawa jest nam wszystkim znana już od wieków i nikomu nie udało się ustalić kto, jest twórcą tego wyjątkowego i wielbionego przez wielu z nas, przepisu. Ciecierzyca jest znana nam już od dziesięciu tysięcy lat. Pojawiła się na terenie Turcji i była jedną z pierwszych roślin strączkowych. Natomiast pasta z sezamu została wynaleziona przez kraje arabskie. Nie ustalona jednak kiedy i kto połączył te dwa składniki ze sobą.

Jak zrobić hummus – co będzie nam potrzebne

Do wykonania tradycyjnego hummus potrzebne nam będą:
• Około 400 gramów ciecierzycy.
• Sok z cytryny.
• Dwa ząbki czosnku.
• Pasta sezamowa.
• Łyżeczka kminku mielonego.
• Sól.
• Pieprz.
• Olej sezamowy.

Sposób przygotowania hummus

Ciecierzycę gotujemy przez czterdzieści minut w lekko posolonej wodzie. Kiedy jest już ugotowana to, należy ją dokładnie odsączyć i wysuszyć. Potem możemy przystąpić do blendowania. Przed rozpoczęciem dodać dwie lub trzy łyżeczki wody po ugotowanej ciecierzycy. W przypadku, kiedy używamy ciecierzycy z puszki, należy ją dokładnie odsączyć, a przed blendowaniem dodać dwie łyżki zalewy. Podczas blendowania dodawać kolejno resztę składników. Sok z cytryny, ząbki czosnku, pastę sezamową i przyprawy. Podczas rozdrabniania należy stopniowo dodawać wody z gotowanej ciecierzycy lub zalewy, do uzyskania odpowiedniej kremowej konsystencji.

Jak podawać hummus

Możemy jeść hummus jak chcemy. Jest to pasta idealna do kanapek i właśnie w ten sposób jest najczęściej używana. Wiele osób decyduje się na spożywanie hummus razem z frytkami, paluszkami, czy krakersami. Ma on charakterystyczny smak, więc najlepiej łączyć go z mniej wyrazistymi dodatkami, by nie zaburzyć smaków. Jednak sposób podawania hummus jest dowolny.

Jaka jest data ważności hummusa

Jeśli przygotowujemy go sami, to ważne jest, by po wykonaniu, przechowywać go w lodówce. Dzięki temu jego termin ważności znacząco się wydłuży. Jeśli hummus jest w pojemniku zamkniętym i jest przechowywany w lodówce, to możemy go trzymać do trzech tygodni. Po tym czasie na pewno się nie zepsuje. Jednak jeśli nie trzymamy go w zamkniętym pojemniku to już po jednym dniu, może on przejść zapachami i smakami z lodówki. W takim wypadku nie jest on już taki smaczny i możemy nie mieć ochoty na jego jedzenie. Tak więc najlepiej trzymać hummus w szczelnym pojemniku w lodówce.

Przepis na hummus klasyczny – czyli jak zrobić pastę z ciecierzycy?
4.8 (96.67%) 6 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.