Przełom tarczycowy – czym jest, objawy i leczenie

Przełom tarczycowy to stan chorobowy zagrażający życiu pacjenta. Podstawowymi oznakami jest nasilenie objawów nadczynności tarczycy, które mogą doprowadzić do niewydolności szeregu narządów i układów. Powstaje w wyniku  udziału dodatkowych czynników, do których należą: zakażenie bakteryjne lub wirusowe czy zabieg chirurgiczny. Jednakże, głównymi przyczynami rozwoju są: operacja tarczycy, podanie dawki leczniczej radiojodu, kontrastu jodowego, nagłe przerwanie leczenia tyreostatykami, kwasica cukrzycowa, hipoglikemia czy uraz zewnętrzny. Zdiagnozowanie przełomu tarczycowego polega na analizie obrazu klinicznego pacjenta. Zasadniczo, charakterystyczne symptomy to wysoka gorączka, problemy z układem sercowo-naczyniowym, pokarmowym oraz nerwowym.

Niestety, lekarze nie mogą laboratoryjnie sprawdzić czy dany pacjent przechodzi przez przełom tarczycowy. Zazwyczaj dochodzi do uznania wysokiego stężenia hormonów tarczycy we krwi. Należy jednak podkreślić, że może to być również symptom innego powikłania tarczycowego. Niekoniecznie przełomu tarczycowego. Leczenie przełomu tarczycowego z uwagi na złożoną patogenezę, a także na wysokie prawdopodobieństwo zagrożenia życia musi zostać jak najszybciej rozpoczęte. Jego celem jest ustabilizowanie nadczynności tarczycy i schorzeń współistniejących, jak np. niewydolności organów wewnętrznych.

Czym jest przełom tarczycowy?

Przełom tarczycowy to gwałtowne nasilenie objawów nadczynności tarczycy. Podczas tego stanu dochodzi do rozwoju wielu, niebezpiecznych dysfunkcjonalności narządów i układów.  Przełom tarczycowy pojawia się zwykle po wykonanej operacji, porodzie, włączonej radiojodoterapii i cechuje się zwiększoną temperaturą ciała, problemami z niewydolnością serca czy układem trawiennym. Czasem, do objawów można zaliczyć pobudzenie, majaczenia, psychoza, drgawki czy śpiączkę. Należy jednak podkreślić, że tego rodzaju symptomy mogą pojawić się również w przypadku choroby Gravesa bądź aktywacji wola guzowatego nadczynnego. To, co wyróżnia przełom tarczycowy od innych powikłań, to przede wszystkim czas. Rozwija się nagle, w ciągu godzin, lub stopniowo w ciągu kilku kolejnych dni.

Przełom tarczycowy – objawy

Zdiagnozowanie przełomu tarczycowego nie jest trudnym poczynaniem. Pierwsze oznaki, to przede wszystkim wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto, dochodzi do hipermetabolicznego działania hormonów tarczycy na poszczególne organy pacjenta. Wtedy też chory nieznacznie się denerwuje, jest niespokojny i pobudzony ruchowo. Co więcej, skóra w dotyku jest bardzo wilgotna, lekko zarumieniona, a tętno zdecydowanie przyspiesza. Warto dodać, że podczas przełomu tarczycowego stwierdza się powiększenie gruczołu tarczycy oraz powiększony zespół oczny. Metabolizm pacjenta zaczyna gwałtownie pracować, a temperatura ciała wzrasta nawet do 40°C. W tym czasie może dojść do:

 • tachykardii,
 • niewydolności krążenia,
 • obrzęku płuc,
 • zaburzeń orientacji,
 • majaczenia,
 • jawnej psychozy lub głębokiej śpiączki,
 • porażenia nerwów czaszkowych,
 • zaburzenia artykulacji oraz ruchów połykowych,
 • odwodnienia,
 • zaburzenia orientacji,
 • śpiączki.

Niestety do tej pory nie ma wyodrębnionych wskaźników laboratoryjnych pozwalających na potwierdzenie przełomu tarczycowego. Samo stężenie hormonów tarczycy w surowicy nie świadczy o przebytym przełomie.

Leczenie przełomu tarczycowego

Leczenie ambulatoryjne jest jedynym sposobem leczenia przełomu tarczycowego. Po pierwsze, to dobra droga do poprawy stanu zdrowotnego pacjenta oraz nie doprowadzenia do rozwoju zagrażających życiu powikłań. Po drugie, skuteczną metodą jest wdrożenie środków farmakologicznych, jak np. tyreostatyki. Bardzo popularnym lekiem jest tiamazol, który działa silnie, skutecznie oraz długotrwałe. Ponadto, podczas leczenia przełomu tarczycowego stosuje się jod, którego przyjmowanie jest szczególnie ograniczone, zwłaszcza pod kątem czasu i ilości. Lekarze podają go tylko i wyłącznie przez krótki czas, ponieważ jod ma sposobność działać negatywnie na stawy i wywoływać inne stany chorobowe, jak żółtaczkę, nudności, gorączkę czy granulocytopenię. Zasadniczo, skuteczne leczenie przełomu tarczycowego oraz innych chorób związanych z nadczynnością tarczycy zależy od stosowanych środków blokujących syntezę hormonów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.