Przedwczesne siwienie włosów

Siwienie włosów jest naturalnym procesem ujawniającym się wraz z postępem wieku. Pojawienie się pierwszych białych pasm zależy od wielu czynników, ale jednoznacznie kojarzone jest z wiekiem późnym i dojrzałym. Przedwczesne siwienie natomiast wywołuje skrajne emocje ze względu na swoje negatywne znaczenie estetyczne.

Przedwczesne siwienie wyzwala w nas wiele pytań. W gruncie rzeczy nie troszczymy się jednak o jego przyczynę, lecz skupiamy na próbach zamaskowania wstydliwego problemu. Rozbielone pasma szczególnie wyraźnie odznaczają się na włosach ciemnych i farbowanych. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że osoby o blond włosach znacznie później zauważą oznaki siwienia, mimo że mogło ich ono dotyczyć dużo wcześniej. Przeważnie pigment włosa tracimy po upływie 35-40 roku życia, ale nie oznacza to, że tak jest zawsze. Pod wpływem kombinacji osobistych predyspozycji i właściwości otoczenia białe włosy widują już nastolatkowie i młodzi dorośli.

Włosy to jedna z cech organizmu świadcząca o jego sile i witalności. Dlatego fryzura jest szczególnie ważna dla poczucia własnej wartości i pewności siebie kobiet a także mężczyzn. Gdy naturalny kolor rozjaśnia biały włos świadczy to o brakach melaniny, czyli naturalnego pigmentu odpowiedzialnego za barwę. Im wyższe jego stężenie w cebulce, tym ciemniejszy odcień włosów. Inaczej ujmując: przedwczesne siwienie dotyczy tych z nas, którzy w młodym wieku utracili znaczne zasoby melaniny.

Przyczyny siwienia

Siwienie przedwczesne obserwuje się w wieku 20-25 lat a nawet wcześniej. Przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, ale także zanieczyszczone środowisko, promieniowanie UV, nieodpowiednia dieta, stres, brak ruchu i inne czynniki warunkujące proces starzenia organizmu. Siwienie może być także objawem choroby, np. nadczynności tarczycy. Odpowiednio wczesne wprowadzenie leczenia pozwala zahamować postępujący proces. Warto przyjrzeć się także przyczynom, by jeszcze lepiej radzić sobie z siwizną.

  • Geny – po przodkach dziedziczymy kolor włosów i odpowiedzialny za niego poziom melaniny. Siwienie włosów wynika z nieprawidłowej pracy melanocytów – komórek produkujących pigment koloru. Geny warunkują wiek, w jakim ten proces się rozpoczyna oraz tempo z jakim postępuje
  • Niedobór witaminy B12 – przyspiesza siwienie i przybliża moment pojawienie się pierwszych siwych włosów
  • Choroby – szczególnie te o charakterze przewlekłym predestynują do szybszego siwienia
  • Nieodpowiednia dieta, anemia – jadłospis, w którym brakuje wartości odżywczych sprawia, że uwidacznia się to w kondycji włosa.
  • Stres, nadpobudliwość, depresja – nerwowość wypłukuje z organizmu cenne składniki odżywcze i wpływa na gorszą jakość włosów. Nie tylko przyczynia się do przedwczesnego siwienia, ale także utraty włosów
  • Palenie papierosów – czterokrotnie zwiększa podatność na siwienie w porównaniu do osób niepalących

Białe włosy nie posiadają w swoim wnętrzu melaniny, dlatego przyjmują barwę keratyny – naturalnego włókna włosa. Stąd gołębi, czasem w odcieniach żółci lub beżu kolor. Najczęstszą przyczyną siwienia włosów jest starzenie się organizmu, w wyniku czego komórki nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości barwnika. Młody wiek nie przeszkadza w tym, by proces zaczął się uaktywniać. W sprzyjających warunkach będzie on postępował szybko, powodując wczesne siwienie.

Jak zaradzić siwieniu

Najpopularniejszym radzeniem sobie z siwizną jest farbowanie włosów. Nie można tego bowiem nazwać leczeniem, jeśli tylko maskujemy objawy. Na rynku dostępnych jest wiele farb, ale także alternatywnych dla nich płukanek naturalnych na bazie kory dębu, henny czy rumianku nadających odpowiedni odcień włosom. Popularne są także mieszanki czarnej herbaty i ziół – rozmarynu czy szałwii. Problem z farbowaniem włosów siwych polega na tym, iż z czasem stają się one mniej podatne na zmianę koloru. Temu problemowi starają się zaradzić firmy kosmetyczne proponujące serię do włosów siwych, np. Londa Color Siwe Włosy, L’oreal Majirel.

Minimalizować ryzyko siwienia pomaga wzmożona ochrona przed promieniami UV, które uszkadzają strukturę włosa i są odpowiedzialne za jego przedwczesne starzenie. Kondycję pasm pogarszają także używki – papierosy, kawa, alkohol, dlatego w trosce o swoje zdrowie lepiej jest z nich zrezygnować.

Pielęgnacja siwych włosów jest znacznie bardziej wymagająca, ponieważ tracąc pigment, pasma stają się szorstkie, suche, pozbawione blasku. Melanina odpowiedzialna za barwę dodatkowo chroni cebulkę przed nadmiernym wysuszeniem. Jej znaczny spadek powoduje gorszą kondycję fryzury. Dlatego zaleca się stosowanie głęboko nawilżających odżywek i maseczek. Są niezbędne osobom farbującym włosy farbami z amoniakiem.

f-golden-rose-01-sztyft-barwiacy-siwe-wlosy-odrosty-czarny
Sztyft do siwych włosów i odrostów
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Prócz działania zewnętrznego warto postawić na działanie od wewnątrz z pomocą suplementów diety, które wyrównają poziom witamin i mikroelementów. Należy postawić na witaminy z grupy B oraz witaminę H zwaną biotyną. Korzystne efekty przynoszą także preparaty z kwasami Omega 3 i Omega 6. Składniki docierają głęboko w mieszki włosowe i stymulują je, oddalając proces siwienia. W diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w składniki odżywcze: pełnoziarnista mąka, płatki owsiane, jęczmienne i żytnie, brązowy ryż, mleko i przetwory mleczne, warzywa. Dobre efekty przynosi także popijanie naparu ze skrzypu pobudzającego wydzielanie melaniny.

Mężczyźni, którzy oprócz siwienia, borykają się w znacznie większym stopniu niż kobiety utratą włosów, nie powinni decydować się na farbowanie. W ich przypadku zalecane jest skupienie się na suplementacji wewnętrznej i od zewnątrz, np. wcierkami. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem spośród dostępnych opcji maskowania siwizny są odsiwiacze, czyli tak zwane kremy i płukanki koloryzujące. Są one dużo mniej agresywne dla włosa i nie wymagają specjalistycznych umiejętności ich aplikowania. Polecane produkty to, m.in. szampon DX2 Przeciw siwieniu włosów, Tiande szampon przeciw siwieniu włosów.

Podczas gdy wiele kobiet i mężczyzn walczy z siwizną, inni wręcz starają się o nią. Włosy siwe i popielate nie wychodzą z mody i mogą przy odpowiednim typie urody zapewnić interesujący efekt.

Marząc o zdrowych włosach nie można zapominać o organizmie jako całości. Wszystkie niedomagania są szybko uwidaczniane w postaci osłabienia kondycji włosów, skóry i paznokci. Tylko generalna zmiana podejścia do zdrowia może przyczynić się do trwałej poprawy właściwości włosów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.