Prawidłowy puls i ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie krwi i puls (tętno) są dwoma rodzajami pomiarów medycznych, które są rutynowo stosowane w celu określenia stanu zdrowia danej osoby. Każdy z nich jest ściśle powiązany z sercem – jednym z najistotniejszych organów w naszym ciele. Regularne monitorowanie i strategie zapobiegawcze, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia serca.

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi i tętno są dwoma bardzo różnymi pomiarami, jednak ich wspólnym mianownikiem jest serce. Ciśnienie krwi oznacza siłę, jaką wywiera nasza krew na ściany tętnic, podczas jej przepływu.

Odczyt ciśnienia krwi wskazuje nam dwie liczby. Określają one siły działające podczas procesu pompowania krwi. Pierwsza z nich to ciśnienie skurczowe, druga natomiast – rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe określa siłę, z jaką krew naciska na tętnice podczas skurczu serca. Rozkurczowe = podczas fazy rozluźnienia serca.

Czym jest puls?

Puls to nieco prostszy pomiar, który odzwierciedla rzeczywistą liczbę uderzeń serca na minutę. Przyczyny wolnego bicia serca mogą obejmować bradykardię, zaburzenie równowagi elektrolitowej, uszkodzenie mięśnia sercowego lub nadciśnienie tętnicze. Zbyt wysokie tętno może natomiast wskazywać na zakłócenia w impulsach elektrycznych serca.

Pomiar ciśnienia krwi i pulsu

Ciśnienie krwi możemy zmierzyć w miarę łatwo, jeśli posiadamy ciśnieniomierz elektroniczny. W przypadku ciśnieniomierza stetoskopowego sprawa się nieco komplikuje. Należy nałożyć naramiennik bezpośrednio nad zgięciem w łokciu, nie zapominając o odpowiednim, ciasnym zapięciu. Następnym krokiem jest napompowanie mankietu aż do momentu, w którym igła znajdzie się w zakresie pomiędzy 180 a 200. Przysłuchujemy się biciu serca. Pierwsze uderzenie serca oznacza ciśnienie skurczowe, a ostatnie – rozkurczowe.

Puls zmierzymy poprzez delikatny nacisk na tętnicę nadgarstka. Liczymy uderzenia serca przez 30 sekund i mnożymy razy 2. Wynik działania da nam liczbę uderzeń serca na minutę. Poza nadgarstkiem, puls możemy zmierzyć na szyi, pachwinie, pod kolanem i na górnej części stopy.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Ciśnienie krwi to złożone zagadnienie. Charakteryzuje się krótkotrwałymi i długotrwałymi wahaniami.

Odczyty ciśnienia krwi w zakresie 120/80 mmHg i niższe (nie niższe jednak niż 90/60 mmHg), są uważane za idealne dla dorosłych. Odczyt w zakresie 130-140 mmHg i 80-89 mmHg może wymagać monitorowania. Ostateczna diagnoza nadciśnienia tętniczego mogłaby nastąpić przy stałym odczycie wartości wyższych niż 140/90 mmHg.

Wytyczne prawidłowego ciśnienia krwi wskazują, że każdy wzrost ciśnienia o 20/10 mmHg podwaja ryzyko wystąpienia chorób układu sercowego.

U osób powyżej 60. roku życia, za prawidłowe można uznać ciśnienie niższe niż 150/90, choć zależy to od kwestii indywidualnych.

Jaki jest prawidłowy puls?

Prawidłowy puls różni się w zależności od wieku pacjenta. Normalne tętno, to w przypadku niemowląt 60; 70-120 u dzieci w wieku 1-10 lat oraz 60-100 u dzieci powyżej 10. roku życia i dorosłych. U sportowców, prawidłowy puls może mieć wartość nawet 50-60.

Niskie tętno pozostaje skutkiem treningu fizycznego i sprawności.

Fakty i mity dotyczące prawidłowego ciśnienia i tętna

1.     Ciśnienie krwi i tętno są zawsze powiązane

MIT. Prawdą jest, że ciśnienie krwi i puls często wzrastają i zmniejszają się razem. Wzrost tętna nie oznacza jednak, że ciśnienie także wzrośnie. Może się wydarzyć, że puls jest podwyższony z powodu infekcji, podczas gdy ciśnienie pozostaje w normie.

2.     Da się określić konkretne prawidłowe wartości ciśnienia krwi i tętna

MIT. Istnieją wytyczne prawidłowego ciśnienia i pulsu, aczkolwiek normalne wartości różnią się dla każdego z nas. Współpracuj z lekarzem, aby ustalić swoją indywidualną, prawidłową wartość ciśnienia krwi i tętna.

3.     Niski puls i ciśnienie zawsze wskazuje na problem

MIT. Co zdrowe dla jednej osoby, może wskazywać na problem u innej. Wysportowane osoby mogą mieć przykładowo tętno o wartości 40-50. Niskie tętno może być tak naprawdę oznaką bycia w dobrej kondycji.

Niskie ciśnienie krwi może stanowić problem u osób starszych lub chorych na serce. Wszystko jest tak naprawdę kwestią indywidualną.

4.     Wysokie ciśnienie krwi jest bardziej niebezpieczne niż wysokie tętno

PRAWDA. Ponownie, jest to kwestia indywidualne. Istnieją jednak wystarczające dowody, które sugerują, że podwyższone ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Wysokie ciśnienie źle wpływa na naczynia krwionośne.

Podwyższone tętno także może być oznaką niebezpieczeństwa, ale związek przyczynowo-skutkowy nie jest tak jasny. Badania pokazują, że ludzie mający szybsze tętno, częściej mają problemy z sercem i umierają przedwcześnie. Lekarze nie są jednak pewni, czy podwyższone tętno jest przyczyną tych problemów, czy tylko oznaką tego, co się w danym organizmie dzieje.

5.     Czas pomiaru ma znaczenie

PRAWDA. Aby zmierzyć tętno i ciśnienie krwi, wybierz moment, w którym czujesz się zrelaksowany. Nie odczytuj pomiarów zaraz po ćwiczeniach i w sytuacjach stresowych.

Prawidłowy puls i ciśnienie – dlaczego warto o nie dbać?

Monitorowanie ciśnienia krwi i tętna to najlepsze sposoby na ocenę aktywności serca. Wiele chorób może wpływać na ciśnienie krwi – nieprawidłowe odczyty oznaczają zbliżające się problemy medyczne. Wysokie tętno może wskazywać na infekcję. Regularne badanie lekarskie pozostają najlepszą metodą na wykrywanie i zapobieganie problemom sercowym.

Dla utrzymania zdrowego ciśnienia tętniczego i pulsu, zadbaj o zdrowy tryb życia. Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne znacznie obniżają zarówno ciśnienie, jak i tętno. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na stan naszego serca. Już 15-30 minut codziennego wysiłku fizycznego, może spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego i pulsu.

Zadbaj też o zdrową dietę, opartą na naturalnych i jak najmniej przetworzonych produktach. Ogranicz też cukier i sól. Spożywaj dużo warzyw, owoców i produktów o niskiej zawartości tłuszczu. Dla zdrowia serca, warto też ograniczyć spożywanie alkoholu i rzucić palenie papierosów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.