Poznaj proste ćwiczenia relaksacyjne!

Poznaj proste ćwiczenia relaksacyjne!
4.8 (95.29%) 17 votes

Niewątpliwie  każdy z nas marzy o pięknej sylwetce, która będzie nie tylko gwarantem świetnego wyglądu ale również znacznie  lepszego samopoczucia. Często marzenia o pięknej sylwetce są często jedynie postanowieniami krótkotrwałymi, a nasz zapał gaśnie tak samo szybko, jak się narodził. Nie każdy z nas jednak wie, że ćwiczenia to nie tylko nudne powtarzanie określonych schematów i reguł. Jedną z coraz popularniejszych form ćwiczeń są ćwiczenia relaksacyjne.

Jak wiadomo, ówcześnie  niemalże każdy żyje w biegu, zapominając  o odpowiednim odżywianiu i podstawowej aktywności fizycznej. Te wszystkie czynniki predysponują do występowania stresu, który spędza sen z powiek większej części naszego społeczeństwa.

Można jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć ćwiczyć, a jednocześnie znacznie się  odprężyć. Czym tak naprawdę są ćwiczenia relaksacyjne i czy są dla każdego?

Czym są ćwiczenia relaksacyjne?

Ćwiczenia relaksacyjne  są znakomitą formą aktywności, która w prosty sposób pozwoli ukoić nam nerwy. Może je wykonywać każdy z nas, niezależnie  od wieku, płci, czy predyspozycji fizycznych. Głównym zadaniem ćwiczeń relaksacyjnych jest uspokojenie naszego oddechu, oraz przywrócenie prawidłowej pracy naszych mięśni. Podczas tych ćwiczeń oczyszcza się  również  nasz umysł, a wszelkie  niepokojące nas zmartwienia – odchodzą w niepamięć.

Gdzie możemy wykonywać takie  ćwiczenia?

Największą zaletą ćwiczeń relaksacyjnych jest to, że możemy wykonywać je tak naprawdę w wybranym miejscu! Przeciwwskazaniem do ćwiczeń uspokajających nasz oddech nie jest nawet komunikacja miejska, w której możemy wykonywać  te proste ćwiczenia. Praca, przychodnia, czy dom są również znakomitymi miejscami, gdyż ćwiczenia te nie wymagają żadnych specjalnych rekwizytów czy miejsca.

Komu poleca się ćwiczenia relaksacyjne?

Ćwiczenia relaksacyjne  poleca się  tak naprawdę  każdemu, bez względu na wiek czy płeć. Faktem jest jednak, że takie ćwiczenia sprawdzą się  szczególnie u osób prowadzących aktywny, a jednocześnie stresujący tryb życia i nie potrafią zapanować nad ogromnymi nerwami i stresem codziennie obecnym w życiu.

Ćwiczenia takie sprawdzą się również znakomicie  każdemu z nas przed ważnym spotkaniem, a studenci powinni potraktować je jako najlepsze odstresowanie przez zbliżającym się  egzaminem.


Przykłady prostych ćwiczeń relaksacyjnych

Mówiąc o działających cuda ćwiczeniach relaksacyjnych nie wystarczy sama teoria na ich temat. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia technika wykonywanych ćwiczeń – tylko dzięki niej osiągniemy zamierzone rezultaty. Istnieje kilka podstawowych i dziecinnie  prostych ćwiczeń relaksacyjnych:

Wdech – wydech

Chyba jednym z popularniejszych ćwiczeń relaksacyjnych jest to, polegające na głębokim wdychaniu i wydychaniu powietrza. Założeniem tego prostego ćwiczenia oddechowego jest wdech nabierany za pomocą nosa, a wydech wypuszczany głęboko przez usta. W sytuacjach stresujących ćwiczenie to należy powtórzyć 10-15 razy – rezultaty natychmiastowego ukojenia naszych nerwów gwarantowane.

Wyłącz umysł

Ciekawą i skuteczną formą ćwiczeń relaksacyjnych jest chwilowe oderwanie się od rzeczywistości. Ćwiczenie, które pomaga nam na chwile zapomnieć o otaczającym nas świecie i stresujących momentach jest skupienie  swojej uwagi na jednym, dowolnie przez nas wybranym, nieruchomym przedmiocie w naszym otoczeniu. Skupienie się na tym, jak wygląda i spokojne, miarowe oddechy pozwalają na chwile zapomnieć o otaczającym nas stresie. Czynność taką możemy powtarzać zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Relaks na leżąco

Świetną alternatywą ćwiczeń relaksacyjnych są przede wszystkim te, które wykonujemy w pozycji lezącej. Prawdą jest natomiast, że ten rodzaj relaksu wykonywać możemy jedynie w zaciszu własnego domu ale co ważne – nie potrzebujemy w tym celu praktycznie żadnych rekwizytów.

Jak wiadomo, postawą ukojenia nerwów jest odpowiedni oddech. Ćwiczeniem, które pozwoli nam zaobserwować, czy jest on prawidłowy i jednocześnie uruchomi mięśnie brzucha jest proste ćwiczenie. Leżąc na plecach powinniśmy podwinąć koszulkę tak, aby widzieć brzuch i umieścić na nim przedmiot. Może być to mała butelka wody, poduszka, czy chociażby telefon komórkowy.

Postarajmy oddychać się tak, aby wyraźnie widać było unoszący się  przedmiot. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia pomaga chociaż w minimalnym stopniu kształtować mięśnie brzucha ale przede wszystkim wpływa na znacznie lepsze samopoczucie i daje uczucie ukojenia.

Relaks w kilka chwil

Równie ciekawym ćwiczeniem relaksacyjnym, które pozwala na szybkie ukojenie naszych zszarganych nerwów będzie proste ćwiczenie, które wykonywać powinniśmy w pozycji stojącej. Użyjemy do niego naszych rąk. Podstawą ćwiczenia jest ustanie w niewielkim rozkroku.

Ćwiczenie to jak pozostałe przez nas przedstawione opierają się  na poprawnym oddychaniu. Wykonując wdech zaleca się  skierowanie naszych dwóch rąk ku górze, w taki sposób, aby w momencie wydechy nasze głowy łączyły się nad naszą głową.

Podczas ćwiczenia nasze dłonie  powinny tworzyć nad głową trójkąt. Przy wydechu, który wykonywać powinniśmy przez usta dłonie z powrotem schodzą w dół. Ćwiczenie takie zaleca się powtarzać 20-30 razy. Gwarantuje natychmiastowe ukojenie naszych nerwów i znacznie lepsze samopoczucie!

Komentarze
Więcej w Domowy poradnik, Uncategorized, Zdrowie
Jak poradzić sobie z problemem wypadających włosów?

Zamknij