Powiększona tarczyca – objawy, diagnoza, przyczyny, rodzaje, leczenie

Powiększona tarczyca to stan chorobowy określany także jako wole. Charakteryzuje go znaczne powiększenie gruczołu tarczowego – do tego stopnia, że zmiany widoczne są gołym okiem. Dolegliwości tego typu diagnozuje się głównie dzięki badaniu ultrasonograficznemu, badaniom czynności hormonalnej oraz biochemicznemu obrazowi krwi. Powiększona tarczyca dotyka przede wszystkim kobiet. Norma objętości gruczołu dla płci damskiej wynosi 20 cm2, a męskiej – 25 cm2. Co jednak należy zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie powiększoną tarczycę? Zapoznaj się z niniejszym artykułem, a z pewnością znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Powiększona tarczyca – czym jest?

Powiększona tarczyca – nazywana częściej wolem – to termin odnoszący się do gruczołu tarczowego, którego objętość przekracza normę. Według informacji podawanych przez Światową Organizację Zdrowia kliniczne powiększenie tarczycy dotyka aż 7% światowej populacji. Jest to zatrważający wynik, zważywszy na fakt, iż powyższa statystyka odnosi się do całego społeczeństwa naszej planety. Powiększona tarczyca może objawiać się w przeróżnych formach. Nie sposób wymienić tu wszystkich jej typów, dlatego też poniżej przedstawiamy trzy czynniki, które służą lekarzom do klasyfikacji tej dolegliwości:

  • budowa morfologiczna,
  • czynność hormonalna tarczycy towarzysząca powiększeniu objętości,
  • lokalizacja powiększenia gruczołu.

Powiększona tarczyca – objawy

Powiększona tarczyca w wielu przypadkach rozwija się bezobjawowo. Jedynym symptomem niemalże zawsze zauważanym przez pacjentów jest dyskomfort w okolicach szyi, który uwidacznia się głównie podczas jedzenia oraz oddychania. Poza tym – jak sama nazwa wskazuje – powiększona tarczyca często osiąga rozmiary, które czynią gruczoł widoczny gołym okiem. Szyja osób dotkniętych tą dolegliwością jest wyraźnie większa niż u ludzi zdrowych. W trudniejszych przypadkach gruczoł tarczowy uciska drogi oddechowe oraz przełyk tak mocno, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Czasami dochodzi do podrażnienia nerwu krtaniowego wstecznego, co objawia się chrypką lub innymi zaburzeniami fonacji.

Powiększona tarczyca – diagnoza

Sam fakt wzrostu objętości szyi rzecz jasna nie jest wystarczający, aby jednoznacznie orzec, iż dany pacjent boryka się z powiększoną tarczycą. W celu postawienia diagnozy należy wykonać kilka badań. Podstawowym jest ultrasonografia (USG). Dzięki odpowiedniej interpretacji wyników badania, biegły lekarz jest w stanie dosyć dokładnie obliczyć objętość gruczołu tarczowego. Pozwala to na potwierdzenie lub odrzucenie wstępnych założeń. Poza tym za pomocą scyntygrafii ocenia się stan tarczycy. Badanie to umożliwia rozpoznanie charakteru ewentualnych zmian w strukturze gruczołu. Warto wykonać wówczas także morfologię krwi, co pozwala przyjrzeć się stężeniu hormonów w niej występujących.

Powiększona tarczyca – przyczyny

Powiększona tarczyca – zwana także wolem – może rozwinąć się na kanwie wielu różnorodnych przyczyn. Poniżej poddaliśmy analizie najważniejsze z nich:

  • Niedobory jodu. Brak tego ważnego pierwiastka powoduje około 90% światowych przypadków zachorowania na powiększoną tarczycę. Co ciekawe w Polsce przyczyna ta nie jest aż tak popularna. Brak jodu powoduje, iż komórki wzrostowe tarczycy stają się bardziej wrażliwe na bodźce wzrostowe. W efekcie namnażają się one w nienaturalnie szybkim tempie, a sam gruczoł staje się większy.
  • Guzki tarczycy. Guzki (guzy) tarczycy rozumiane są jako narośle na powierzchni gruczołu. Już samo to oznacza, iż powiększają one jego rozmiary. Dodatkowo gdy guzy są złośliwe, może dojść do spuchnięcia węzłów chłonnych, co także przyczynia się do powstania wola.
  • Goitrogeny. Goitrogeny to związki wolotwórcze, czyli substancje przyczyniające się do wzrostu objętości tarczycy. Są one zawarte w wielu produktach spożywczych, które są powszechnie uznawane za zdrowe. Występują one w składzie warzyw takich jak kapusta, rzepak, kalafior, czy też brukselka. Goitrogeny ograniczają przyswajalność jodu, co może doprowadzić do powiększenia tarczycy.
  • Choroba Hashimoto. Początkowe stadium choroby Hashimoto niemal zawsze idzie w parze z powiększeniem się tarczycy. Wole jest wówczas twarde, lecz nie boli.
  • Choroba Gravesa-Basedowa. Dolegliwość ta prowadzi do pobudzenia tarczycowych receptorów dla tyreotropiny za pomocą przeciwciał anty-TSH-R. Stan ten z kolei przyczynia się do powstania nadczynności tarczycy. Wówczas gruczoł może wykazać skłonności do powiększania swojej objętości.
  • Niedoczynność tarczycy. Kiedy zapotrzebowanie organizmu na produkowane przez tarczycę hormony T3 i T4 rośnie, wole również może ulec powiększeniu. Tego typu stany często nie są groźne i mijają stosunkowo szybko.

Powiększona tarczyca – leczenie

Powiększone wole z reguły nie jest traktowane jako dolegliwość sama w sobie. Tak naprawdę świadczy ono o obecności innych zaburzeń pracy organizmu, które prowadzą do wzrostu objętości gruczołu tarczowego. Dlatego też lekarz prowadzący prawdopodobnie skupi się na leczeniu przyczyny takiego stanu rzeczy. Aby wyeliminować proces wzrostu tarczycy, należy dostarczyć organizmowi związki, których w danym momencie potrzebuje. Algorytm działania w takiej sytuacji uzależniony jest od typu choroby, z jaką boryka się dany pacjent. Na przykład w przypadku wola powstałego na kanwie niedoczynności tarczycy, konieczne może okazać się podawanie określonych hormonów syntetycznych. Szczegóły terapii ustala lekarz. Dzięki ścisłej współpracy ze specjalistą, można osiągnąć sukces w leczeniu powiększonej tarczycy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.