Podagra czy to dna moczanowa?

Podagra jest częstym typem artretyzmu, który powoduje silny ból, obrzęk i sztywność stawu. Zwykle wpływa na staw w dużym palcu. W Polsce choroba ta znana jest pod innymi nazwami, jak dna moczanowa czy skaza moczanowa. Co roku, kilka tysięcy pacjentów dowiaduje się, że posiada to schorzenie. Niestety, mało, kto wie czym jest spowodowana i jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne.

6 najważniejszych faktów o podagrze

Ataki dny mogą pojawić się niespodziewanie i tymczasowo, by po jakimś czasie powrócić z podwójną siłą. Po pierwsze, powoli uszkadzają tkanki i powodują ich zapalenie.

Po drugie, rozwój dny moczanowej związany jest  z zwiększoną częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Związku z czym transmisja choroby może być niezwykle bolesna.

Po trzecie, podagra to postać zapalnego zapalenia stawów u mężczyzn. Wśród kobiet choroba ta występuję rzadziej.

Po czwarte, rozwój dny spowodowany jest nadmiarem kwasu moczowego we krwi.

Po piąte, objawy dny moczanowej są wywołane tworzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawach i ostrą reakcją organizmu na nie.

Po szóste, podagra najbardziej wpływa na staw w podstawie dużego palca, a ból pojawia się bez ostrzeżenia, zazwyczaj w porach nocnych.

Rodzaje podagry

Istnieją różne stadia chorobowe dny moczanowej, przez które pacjent może przejść, jeżeli leczenie nie zostanie rozpoczęte na samym początku.

Bezobjawowa hiperurykemia

Możliwe jest, że osoba, która ma podwyższony poziom kwasu moczowego nie posiada żadnych zewnętrznych objawów. Na tym etapie leczenie nie jest wymagane, chociaż kryształy moczanów są osadzane w tkankach i powodują niewielkie uszkodzenia. W takim przypadku, osoby z bezobjawową hiperurykemią powinny podjąć działania zmierzające ku wyeliminowaniu czynników wpływających na narastanie kwasu moczowego.

Ostra dna moczowa

Ten etap występuje, gdy nagromadzone kryształy moczanów nagle powodują ostre zapalenie i silny ból. Ten nagły atak jest określany jako ostry i zwykle ustępuje w ciągu 3 do 10 dni. Ostre ataki mogą  być wywołane przez stresujące wydarzenia, nadmiar wypitego alkoholu czy spożytych narkotyków. Czasem atak powoduje zwykłe przeziębienie.

Drenaż międzytrzonowy

Ten etap to okres pomiędzy atakami ostrej dny moczanowej. Późniejsze rozbłyski mogą nie występować przez miesiące lub lata, ale jeśli nie zostaną poddane leczeniu, z biegiem czasu mogą trwać dłużej i występować częściej. Podczas tego okresu kolejne kryształy moczanu są osadzane w tkance w coraz to grubszą warstwę.

Przewlekła dna moczanowa

Przewlekła dna moczanowa jest najbardziej wyniszczającym typem dny moczanowej. W stawach i nerkach może dojść do trwałego uszkodzenia. Pacjent może cierpieć na przewlekłe zapalenie stawów, zbyt duże nagromadzenie się grudek kryształów moczanu, w chłodniejszych częściach ciała, takich jak stawy palców. Aby doprowadzić do przewlekłej postaci dny moczanowej to okres około 10 lat. Jednak jest to bardzo mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymujący odpowiednie leczenie osiągnął ten etap.

Dna rzekoma

Jedną z chorób, z którą bardzo łatwo można pomylić podagrę jest dna rzekoma. Objawy tej choroby są bardzo podobne do objawów dny moczanowej. Główną różnicą pomiędzy dną moczanową a dną rzekomą jest to, że w przypadku tej drugiej, stawy są podrażnione kryształami fosforanu wapnia, a nie kryształami moczanu. Poza tym, dna rzekoma wymaga odmiennego leczenia, niż podagra.

Przyczyny

Dna jest początkowo spowodowana gromadzeniem się nadmiaru kwasu moczowego we krwi lub hiperurykemią. Kwas moczowy produkowany jest w organizmie podczas rozkładu puryn – związków chemicznych, które znajdują się w dużych ilościach w niektórych pokarmach, takich jak mięso, drób i owoce morza.

Zwykle kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i jest wydalany z organizmu z moczem przez nerki. Jeżeli jednak wydostanie się zbyt dużo kwasu moczowego lub nie wydostanie się za mało, może on gromadzić się i tworzyć igłowate kryształy, które wywołują stany zapalne i ból stawów i otaczających tkanek.

Objawy

  • Ostre zapalenie wokół stawów,
  • Nagłe, niedające żadnego ostrzeżenia, uaktywniające się w porach nocnych,
  • Intensywny ból stawów,
  • Zaczerwienie obszarów wokół palców u nóg,
  • Ból kostek, kolan, nadgarstków czy palców u rąk.

Czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju podagry w organizmie. Należy do nich m.in.:

  • Wiek i płeć: mężczyźni produkują więcej kwasu moczowego niż kobiety, dlatego też choroba ta występuję częściej, u tych pierwszych.
  • Genetyka: im więcej osób choruje na dnę moczanową w rodzinie, tym prawdopodobieństwo rozwoju choroby wyższe.
  • Styl życia: nadmierne spożywanie alkoholu i zła dieta, zwiększają ilość kwasu moczowego.
  • Leki: niektóre leki mogą zwiększać poziom kwasu moczowego w organizmie. Należą do nich diuretyki i leki zawierające salicylany.
  • Otyłość: nadwaga zwiększa ryzyko dny, ponieważ występuje większy obrót tkanki ciała, co oznacza większą produkcję kwasu moczowego jako metabolicznego produktu odpadowego.

Inne problemy zdrowotne, które mogą się pojawić to przede wszystkim problem z wydolnością nerek, zmniejszenie odporności organizmu oraz wysokie ciśnienie krwi.

Leczenie podagry

Większość przypadków dny moczanowej jest leczona lekami. Leki mogą być stosowane zarówno w leczeniu objawów ataków dny moczanowej, jak i w aspekcie zapobiegania przyszłym wybuchom i zmniejszania ryzyka powikłań dna, takich jak kamienie nerkowe. Do powszechnie stosowanych leków zalicza się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kolchicyna lub kortykosteroidy. Przede wszystkim zmniejszają one stan zapalny i minimalizują ból w obszarach dotkniętych dną moczanową. Formą przyjmowania jest zażywanie doustne. Środki lecznicze można również stosować w celu zmniejszenia wytwarzania kwasu moczowego lub poprawy zdolności nerki do usuwania kwasu moczowego z organizmu. Leczenie jest bardzo ważne, ponieważ częstotliwość i siła ataków może się zwiększyć.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.