Plastry antykoncepcyjne – działanie, wygląd, skuteczność,skutki uboczne

Plastry antykoncepcyjne to jedna z popularnych metod zabezpieczania się przed ciążą. Stanowią alternatywę dla pigułek antykoncepcyjnych. Działanie w obu przypadkach jest takie samo – zarówno plastry jak i pigułki uwalniają hormony blokujące możliwość zapłodnienia. Różnica między produktami polega na tym, że plastry przyklejamy na gołą skórę i nie musimy codziennie pamiętać o dawkowaniu hormonów. Jak wygląda ich skuteczność? Jakie mają wady, a jakie zalety?

Działanie plastrów antykoncepcyjnych

                Plastry antykoncepcyjne działają na zasadzie tak zwanego systemu transdermalnego. Proces charakteryzuje się nieustannym wydzielaniem hormonów przez plaster, który przylepia się na gołą skórę. Mimo że metoda uwalniania progestagenów do organizmu jest prostsza niż w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zgoła inna, ich działanie jest takie samo. Korzystanie z plastrów zapewnia wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Progestageny charakteryzują się hamowaniem owulacji. Dodatkowo zagęszczają śluz szyjkowy, co sprawia, że plemniki mają zawężone pole działanie, gdyż poruszają się wolniej. Ponadto powodują zmiany w błonie śluzowej, które wydłużają czas spotkania się plemnika i komórki jajowej, co zapobiega dojściu do procesu zapłodnienia, gdyż plemniki obumierają.

                Podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych hormony uwalniane są do skóry i to przez nią wsiąkają do organizmu, odmiennie niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, które uwalniają hormony przez układ pokarmowy. W związku z tym uważa się, że plastry nie wywierają wpływu na naszą wątrobę, w przeciwieństwie do pigułek. Dzieje się tak dlatego, że wątroba zajmuje się detoksykacją niektórych substancji, które wpływają do niej wraz z krwią z układu pokarmowego. Kiedy używamy plastrów substancje nie są uwalniane do narządu, więc nie musi on się przepracowywać. W przypadku, gdy stosujemy pigułki przez wiele lat, wątroba może być naprawdę przeciążona, a jak wiadomo jest ona niezbędnym do życia narządem wewnętrznym, właśnie dlatego warto stosować plastry antykoncepcyjne, które nie będą dla niej dodatkowym obciążeniem.  Dodatkowym plusem stosowania tej metody zapobiegającej ciąży, jest fakt, że skuteczność antykoncepcji nie spada podczas wystąpienia wymiotów lub biegunki, kiedy to hormony przyjmowane doustnie mogą usunąć się z organizmu.

Plaster antykoncepcyjny – wygląd

                Plaster ma trzywarstwową formę. Pierwszą – warstwę zabezpieczającą należy zerwać tuż przed przyklejeniem plastra na skórę. Druga warstwa wyposażona jest w klej, który odpowiada za przymocowanie do skóry oraz hormony, które będą wydzielane przez skórę do organizmu. Ich funkcja polega na przeciwdziałanie ciąży. Poliestrowa warstwa zewnętrzna zapobiega zamoczeniu lub uszkodzeniu całego plastra.

                Po otworzeniu opakowania ujrzymy 3 plastry, które należy przyklejać tydzień po tygodniu tego samego dnia. Przykładowo jeżeli pierwszy plaster przyklejamy we środę pierwszego tygodnia, w następną środę zastępujemy go nowym, aż do trzeciego tygodnia, kiedy naklejamy ostatni plaster. Następnie należy zrobić tygodniową przerwę, podczas której pojawia się miesiączka.

                Istnieją określone miejsca do przyklejenia plastra. Powinno umieszczać się go w okolicach:

 • Podbrzusza
 • Zewnętrznej części ramienia
 • Barku
 • Pośladka
 • Łopatki

Należy pamiętać o tym, że kolejny plaster nalepia się dopiero w momencie, gdy usuniemy poprzedni. Dodatkowo aby nie narazić skóry na niepotrzebne podrażnienia, poleca się umieszczenie plastra za każdym razem na innej części ciała. Przed aplikacją należy dokładnie oczyścić i osuszyć miejsce, na którym planujemy przykleić plaster.

                Tolerancja zapomnienia zmiany plastra antykoncepcyjnego wynosi 48 godzin.  Nie zachodzi w tym czasie potrzeba dodatkowego zabezpieczania się przed ciążą, ponieważ wcześniej uwolnione hormony nadal działają. Jeżeli jednak zapomnisz zmienić plaster po 48 godzinach lub zgubisz go i tego nie zauważysz, zacznij aplikację od nowa, stosując przy tym inne środki antykoncepcyjne przez następny tydzień.  Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań ponownej aplikacji plastra, w przypadku, gdyby się odkleił (choć dochodzi do tego stosunkowo rzadko). Nie należy jednak zapominać, że mamy na to 24 godziny, by nie zmniejszyć skuteczności związanej z zapobieganiem ciąży. Zdarza się, że odklejony plaster zwyczajnie się zgubi. W takim wypadku naklejamy kolejny i zmieniamy go w momencie, kiedy należałoby usunąć ów zgubiony plaster.

Plastry antykoncepcyjne – używanie

                Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest wygodniejsze niż łykanie pigułek, ponieważ nie musimy pamiętać o nich codziennie, a jedynie raz w tygodniu, kiedy przypada dzień na zmianę plastra.  Schemat ich używania jest dziecinnie prosty – 3 tygodnie z plastrem i tydzień bez. Tydzień bez plastra to czas na tak zwane krwawienie z odstawienia, czyli coś w rodzaju okresu. Krwawienie nie jest jednak tak silne i obfite jak w przypadku normalnej miesiączki. Zniwelowane jest także uczucie bólu.

                Pierwszy raz plaster antykoncepcyjny powinno nakleić się między pierwszym, a piątym dniem cyklu miesiączkowego – to jest podczas pierwszych dni krwawienia.  Jeżeli uda ci się zaaplikować plaster w tym czasie, możesz mieć pewność, że zacznie działać tuż po naklejeniu. Jeśli jednak przykleisz go w innym dniu, musisz liczyć się z faktem, że zacznie działać dopiero po tygodniu, więc wskazane są dodatkowe metody zabezpieczenia przed ciążą.

Najważniejsze zasady naklejania plastrów antykoncepcyjnych

                Poleca się konkretne miejsca naklejania plastrów, nie jest to jednak konkretnym wymogiem i zasadniczo możemy umieszczać go na dowolnej części ciała. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad związanych z aplikacją. Należą do nich:

 • Przed naklejeniem plastra należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę.
 • Trzeba zadbać o to, aby miejsce, gdzie naklejamy plaster nie było nadmiernie owłosione.
 • Odradza się przyklejanie plastra w obszarach podrażnień skórnych.
 • Aby uniknąć dodatkowych podrażnień i możliwości odklejenia się plastra, należy unikać naklejania plastra w okolicach, gdzie ubranie może ocierać skórę.
 • Nie powinno się naklejać plastrów antykoncepcyjnych na piersiach.

Plastry antykoncepcyjne – kiedy nie używać

                Mimo wysokiej skuteczności stosowania plastrów oraz ich wielu zalet, niektóre kobiety nie powinny z nich korzystać. Należą do nich kobiety, które:

 • Podejrzewają, że zaszły w ciążę,
 • Mają powyżej 35 lat i palą papierosy lub rzuciły je mniej niż rok przed planowanym stosowaniem plastrów,
 • Zmagają się z otyłością,
 • Cierpią na nadciśnienie,
 • Zmagają się z nowotworem piersi lub na niego chorowały,
 • Zapadają na migreny,
 • Mają problemy z sercem,
 • Cierpią na cukrzycę,
 • Mają zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów,
 • Regularnie przyjmują leki – niezależnie od ich działania.

Plastry antykoncepcyjne – skuteczność

                Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych to około 99%, pod warunkiem, że stosujesz je zgodnie z instrukcjami. Ryzyko zajścia w ciąże zwiększa się, kiedy zapomnisz przykleić plastra po upływie tygodnia, zapomnisz okleić starego plastra i przykleić nowego.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

                Do głównych zalet plastrów antykoncepcyjnych należą:

 • Brak konieczności pamiętania o nich na co dzień, jak w wypadku pigułek.
 • Brak konieczności pamiętani o nich podczas stosunku, jak w przypadku prezerwatyw.
 • Złagodzenie objawów miesiączkowania.
 • Zmniejszenie objawów związanych z PMS.
 • Zmniejszenie ryzyka związanego z pojawieniem się włókniaków czy nowotworu jajników.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

                Producenci plastrów zapewniają, że odpowiednio stosowane nie mają żadnych wad. Kobiety obawiają się jednak najczęściej, że mogą się one odkleić podczas pływania, kąpieli czy wizyt w saunie. Istnieje jednak niewiele takich przypadków. Należy jednak pamiętać o tym, że plaster może być widoczny i można je dostać jedynie na receptę.  Ponadto niektóre używające plastrów panie, narzekają na podrażnienia skóry.

Plastry antykoncepcyjne – możliwe skutki uboczne

                Większość kobiet, które zauważyły skutki uboczne stosowania plastrów, narzekają na: wymioty, bóle głowy, acykliczne krwawienia, przybieranie na wadze, nerwowość, spadek nastroju,  wzrost złego cholesterolu oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.