Placebo – znaczenie, przykłady, badania, nauka, homeopatia

Efekt placebo wykorzystywany jest w różnych technikach medycznych od wieków. Zasada jego działania polega tylko i wyłącznie na wykorzystaniu wewnętrznego przekonania pacjenta o pozytywnym działaniu danej metody na stan jego zdrowia. Placebo to prawdziwy fenomen medycyny, którego zasadność ciężko jest wytłumaczyć nawet przy aktualnej wiedzy na temat ludzkiego mózgu.

Co dokładnie kryje się pod pojęciem placebo? W jaki sposób efekt ten jest wykorzystywany w medycynie? Czy jego użycie niesie ze sobą jakiekolwiek skutki uboczne? Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Miłej lektury!

Placebo – znaczenie

Placebo to łacińskie słowo, które w tłumaczeniu znaczy „spodobam się”. Mianem tym określa się terapię medyczną lub lek które nie posiadają żadnych właściwości leczniczych, a mimo to pomagają pacjentom w przezwyciężeniu dolegliwości. Klucz do skuteczności tego typu wybiegu leży w świadomości badanego, a dokładniej rzecz ujmując – w jej absolutnym braku. Pacjent podawany terapii placebo musi być utrzymywany w przekonaniu, iż w rzeczywistości jest ona skuteczna i sprawdzona pod względem naukowym. Jest to główny i jedyny warunek powodzenia.

Jeśli przynajmniej raz na jakiś czas udajesz się do lekarza, bardzo możliwe, iż padłeś już ‚ofiarą’ placebo. Aż 97% ankietowanych lekarzy przyznało, że przynajmniej raz posłużyli się tą niekonwencjonalną metodą leczenia w swojej karierze. W rzeczywistości jednak nie powinien być to powód do narzekań – najważniejsze jest to, że placebo działa, czego dowodzą liczne przypadki.

Placebo – interesujące przypadki medyczne

Nie ulega wątpliwości, że placebo to bardzo niecodzienna metoda leczenia. Nic więc dziwnego, że jej natura wzbudza tak duże zainteresowanie w środowiskach naukowych i medycznych. Według badań na ten temat skuteczność placebo wynosi od 35 do 65%. W przypadku niektórych dolegliwości stosowanie tej niecodziennej metody przynosi znacznie lepsze rezultaty, niż zażywanie najskuteczniejszych medykamentów.

Być może trudno dać wiarę poniższym statystykom, niemniej jednak według wielu renomowanych badań jedynie 20% stosowanych obecnie leków może poszczycić się naukowymi dowodami swojej skuteczności. Rzecz jasna organizuje się testy kliniczne, które potwierdzają mechanizm działania, niemniej jednak wciąż brakuje konkretnych dowodów na ich praktyczne działanie.

Co można powiedzieć o pozostałych lekarstwach? Wiele z nich w praktyce wykazuje się obojętnym wpływem na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Co jednak bardzo ciekawe, te same preparaty niejednokrotnie charakteryzują się wysoką skutecznością działania – i to w przypadku ciężkich dolegliwości. Ja to możliwe? Odpowiedź brzmi: placebo. Już sam fakt udania się do lekarza oraz podjęcia konkretnych kroków w stronę leczenia okazuje się być bardzo często wystarczający, aby w ‚cudowny’ sposób uzdrowić pacjenta z choroby.

Bardzo ciekawym przykładem obrazującym siłę placebo, są badania nad skutecznością środka o nazwie propranolol. Jest to lek, który czasami przepisuje się osobom poszkodowanym przez zawał serca. Propranolol pomaga w regulacji tętna oraz zapobiega rozrostowi zniszczeń. Zaobserwowano, że współczynnik umieralności zmniejszył się o połowę u osób przyjmujących lek regularnie, w stosunku do tych, którzy zapominali to robić. Ta niecodzienna tendencja zmotywowała uczonych do bliższego przyjrzenia się całemu fenomenowi. Czyżby brak regularności w terapii miał aż tak negatywny wpływ na jej przebieg?

Badanie kontynuowano na równie licznej grupie pacjentów. W leczeniu zastosowano tylko i wyłącznie… placebo. Wynikom ciężko jest uwierzyć! Okazało się, że skuteczność terapii placebo jest identyczna, jak w przypadku terapii propranololem. Co prawda substancja ta w rzeczywistości działa, tym samym będąc bardzo cennym środkiem dla nowoczesnej medycyny. Nie zmienia to jednak faktu, że proste placebo dorównuje propranololowi w swojej skuteczności!

Placebo – dowiedz się więcej
Kliknij i sprawdź ceny!

Placebo a homeopatia

Co ciekawe na efekcie placebo opiera się wiele leków homeopatycznych. Aż ciężko uwierzyć, że większość tych preparatów nie zawiera w sobie ani śladu substancji aktywnych. Co jeszcze ciekawsze, środki homeopatyczne są bardzo chętnie przyjmowane przez ludzi na całym świecie – ku zaskoczeniu wielu, z powodzeniem. Jak to możliwe, że ‚puste leki’ działają? Odpowiedź po raz kolejny brzmi: placebo.

Świetnym przykładem jest powszechnie znany lek homeopatyczny Oscillococcinum. W założeniu ma on pomagać na objawy przeziębienia oraz grypy. Tak naprawdę zawiera on w sobie jedynie szczyptę cukru i laktozy. Co jednak bardzo ciekawe, lekarstwo to działa oraz cieszy się powszechnym uznaniem, o czym świadczy chociażby jego popularność. W Polsce środki homeopatyczne przyjmowane są przez około 30% społeczeństwa.

Gwoli ścisłości – leki homeopatyczne czasami zawierają w sobie substancje aktywne, niemniej jednak z reguły są to ich śladowe ilości.

Placebo a problemy etyczne

Większość niekonwencjonalnych metod leczenie pociąga za sobą wiele wątpliwości oraz problemów etycznych. Nie brakuje ich także w przypadku placebo. Rzecz jasna nie ulega najmniejszej wątpliwości, że działa ono ze skutecznością większą niż niejeden lek. Czy jednak uprawnia to lekarza do odłożenia sprawdzonych substancji na rzecz oszukiwania pacjenta? Czy cel uświęca środki?

Problem polega na tym, że w momencie poinformowania osoby leczonej o zastosowaniu placebo, cały cudowny efekt znika jak za dotknięciem magicznej różdżki. Rodzą się kolejne pytania, które można byłoby mnożyć bez końca, podczas gdy ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na którekolwiek z nich.

Największą swobodę w stosowaniu placebo mają lekarze, którzy zajmują się przypadkami krytycznymi. Skoro w tradycyjnych środkach nie ma już żadnej nadziei, bez skrupułów można wówczas uciec się do metod alternatywnych. Wciąż jest to jednak kwestia drażliwa, którą ze względu na swą naturę śmiało można wpisać w poczet tematów tabu.

Poza tym lekarze śmiało mogą wykorzystywać placebo w bardziej prozaicznych kwestiach. Wielu specjalistów ucieka się do tego rodzaju metod budując relację z pacjentem lub wspomagając terapię z pomocą niewinnych kłamstewek…

Placebo a nauka

Mimo, że na temat placebo ukazało się wiele badań, wciąż nie jesteśmy w stanie jednoznacznie orzec, co powoduje, że potrafimy uleczyć się ‚sami’. W zasadzie potrzebujemy jedynie silnego przekonania o właściwości bieżących działań, a terapia prawdopodobnie zakończy się znakomitym sukcesem.

Spekulacjom na ten temat z pewnością nie byłoby końca, dlatego też warto spojrzeć na kwestię placebo z nieco bardziej praktycznego punktu widzenia. Skoro przynosi ona tak dobre rezultaty, to może należy zacząć ją stosować na większą skalę? A co jeśli koncerny farmaceutyczne posługują się placebo na co dzień? Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy.

Korzystając z okazji, chcemy z całych sił przestrzec przed stosowaniem placebo podczas leczenia swoich bliskich. Wszelkie tego typu eksperymenty powinny przebiegać tylko i wyłącznie pod czujnym okiem specjalistów!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.