Piperyna – nowy sposób na odchudzanie!

Piperyna jest substancją, którą coraz częściej polecają dietetycy, szczególnie osobom, które planują się odchudzić.  Można znaleźć ją w czarnym pieprzu, jest uważana za naturalny alternatywny środek przy nadwadze.  Piperyna zmniejsza ilość tłuszczu w organizmie, gdyż hamuje tworzenie się nowych komórek tłuszczowych.  Warto poznać jej dokładne działanie i stosowanie.

Piperyna – czym jest?

Piperyna to substancja, którą znajdziemy w ziarenkach czarnego pieprzu. Jest organicznym związkiem chemicznym, który jest pochodną piperydyny. Ze względu na to, że można znaleźć piperynę w czarnym pieprzu jest ona stosowana w diecie większości osób, które przyprawiają pieprzem swoje posiłki. Jeżeli wyizolujemy substancję, będzie ona przezroczystym, bezbarwnym i krystalicznym proszkiem.

Piperyna – właściwości

Medycyna od dawna zna i docenia właściwości piperyny. Substancję często stosuje się jako środek przeciwbólowy. Pomaga także podczas leczenia chorób związanych z żołądkiem., Piperyna wspomaga trawienie, gdyż sprawia, że organizm wydziela większe ilości soków trawiennych.. Jak dowodzą badania, substancja pomaga przy wchłanianiu się niektórych składników odżywczych, takich jak:

 • Selen,
 • Beta karoten,
 • Witamina A,
 • Witamina C,
 • Witamina B6.

Przeprowadzono badania, których wyniki wykazały, że piperyna wspomaga odchudzanie, gdyż obniża stężenie tłuszczu we krwi, zapobiegając przy tym powstawaniu kolejnych komórek tłuszczowych. Z kolei badania, które zostały przeprowadzone na szczurach pozwoliły stwierdzić antynowotworowe działanie substancji, gdyż hamuje wzrost komórek rakowych.. Dodatkowo ostra przyprawa posiada antydepresyjne właściwości, ponieważ powoduje wzrost takich hormonów jak serotonina i dopamina, które ważne są dla neuroprzekaźników ludzkiego organizmu.

Piperyna – wady

Uważa się, że piperyna jest w pełni bezpieczna i dietetycy polecają ją jako składnik preparatów na odchudzanie. Chociaż jak dotąd nie stwierdzono, że substancja może być toksyczna, powinno uważać się przy jej stosowaniu, by nie przekroczyć dozwolonej dziennej dawki. Przedawkowanie może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego oraz spowodować dolegliwości żołądkowe.

Piperyna – dla kogo?

Piperynę poleca się szczególnie osobom, które planują się odchudzić, sportowcom oraz osobom uprawiającym sport rekreacyjnie.  Substancja jest stosowana również w celach leczniczych.  Specjaliści polecają ją w celu podwyższenia kondycji fizycznej i psychicznej naszego organizmu.  Dodatkowo wspiera pracę układu pokarmowego, gdyż wywołuje wydzielanie większej ilości soków trawiennych, co z kolei powoduje, że organizm lepiej trawi substancje odżywcze.

Piperyna – działanie

Najbardziej istotne właściwości dla ludzkiego organizmu, jakie wyróżniają lekarze to między innymi:

 •   Obniżenie stężenia tłuszczu we krwi,
 •   Pobudzenie produkcji  noradrenaliny i adrenaliny;
 •   Pozytywny wpływ na działanie układu odpornościowego,
 •  Zwiększenie wydzielania ilości soków trawiennych: żołądkowego, trzustkowego, jelitowego, oraz usprawnienie trawienia pożywienia,
 •   Podniesienie temperatury ciała,
 •  Przyspieszenie metabolizmu,
 •  Wpływ na proces lipolizy,
 •  Wpływ na zwiększenie masy mięśniowej, dzięki podniesieniu temperatury ciała,
 •  Podniesienie poziomu wydolności fizycznej i psychicznej;
 •  Skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej.


Czarny pieprz
Kliknij i sprawdź ceny!

Piperyna – dawkowanie

Piperynę powinno stosować się w dawkach od 5 do 10 mg  raz lub dwa razy w ciągu dnia. Kuracja powinna trwać przez 3 miesiące, następnie powinno się odstawić substancję na miesiąc lub dwa i ponownie ją powtórzyć.  Aby uzyskać jak najlepsze efekty, powinno się przyjmować piperynę przed śniadaniem lub wzmożonym wysiłkiem fizycznym.  Stosowanie piperyny powinny skonsultować z lekarzem osoby, które mają problemy z układem krążenia.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.