Pierwsze objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca nie taka straszna

Bardzo wiele osób jest zdania, że cukrzyca bierze się stąd, że spożywa się zbyt wiele cukrów. Jednak prawdą jest, że ilość spożywania słodkich produktów nie ma żadnego znaczenia co do występowania cukrzycy. Co więcej bardzo często nie ma ona również wpływu na poziom cukru we krwi u osób, które borykają się właśnie z tą chorobą. Niestety mimo naprawdę zaawansowanej medycyny wciąż cukrzyca jest nieuleczalna. Jedyne co można uczyć, to staranność, by uregulować ilość cukru we krwi, co czego niezbędna jest jego regularna kontrola. W ten właśnie sposób można będzie prawidłowo funkcjonować, bez ograniczeń co do aktywności fizycznej.

Również jeśli chodzi o dietę, to można jeść praktycznie wszystko tyle tylko, żeby pamiętać o umiarze. Warto jest wziąć to pod uwagę od samego początku, ponieważ nigdy nie wiadomo kogo taka choroba dotknie. W jaki sposób można się przed nią ochronić? Właściwie nie ma jednego właściwego sposobu na ochronę przed zachorowaniem na cukrzycę. Bardzo często jest to kwestia indywidualna, jak i również choroba jest dziedziczona. Dlatego jeśli ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę, to należy przykładać szczególnie dużą uwagę do regularnego sprawdzania jej poziomu we krwi. Oczywiście w momencie gdy zagrożenie to istnieje ze strony każdego z rodziców, dbałość o te kontrolę powinna być o wiele bardziej skuteczna i bardziej częsta.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest choroba przewlekłą, nieuczulaną a jej powstanie wynika z nieprawidłowego metabolizmy trzustki. Hormon zwany insuliną nie jest wydzielany w taki sposób i w takiej ilości w jakiej powinien.

Cukrzyca początkowe objawy

Coraz więcej osób zapada na cukrzycę, stąd tak istotnym jest by wiedzieć, czym tak naprawdę charakteryzuje się choroba. Warto jest zwrócić uwagę również na to, jakiego typu objawy będą mogły skłonić do wykonania skrupulatnych badań medycznych. Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 i 2 bywają różne, ale do najważniejszych można zaliczyć:

1. Poziom cukru- tak naprawdę najważniejszym objawem cukrzycy jest zbyt wysokim poziom glukozy we krwi. Z oczywistych względów nie jest możliwe określenie go bez wykonania pomiaru specjalistycznym urządzeniem. Dlatego tak ważnym jest by kontrolować stan glukozy, szczególnie jeśli ktoś jest obarczony genetycznie.

2. Pragnienie- na szczególną uwagę należy zwrócić wówczas, gdy od pewnego czasu odczuwamy wzmożone pragnienie, a tym samym bardzo często oddajemy mocz.

3. Waga- zmiana wagi, pomimo tej samej wzmożonej aktywności fizycznej, jak i diety, również będzie mogła wzbudzić pewnego rodzaju podejrzenia, że coś się dzieje w organizmie. Szczególnie, jeśli waga się obniża, pomimo wzmożonego apetytu.

4. Senność- każdy organizm potrzebuje innego wymiaru snu, jeśli natomiast w ostatnim czasie następuje wzmożona senność, pomimo tego, że układ dnia się nie zmienił, to należy zacząć intensywniej kontrolować stan cukru we krwi.

5. Stan skóry- również ulega zmianie, sama skóra bardzo się przesusza bądź też odwrotnie przetłuszcza. Pojawiają się ropne wykwity, a także można zacząć odczuwać uporczywe swędzenie. Pojawiają się ogromne trudności z gojeniem się ran, nawet tych bardzo małych ranek.

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 uznawane są za bardzo łatwe do rozpoznania. Typ tej cukrzycy określany jest mianej młodzieńczej, z uwagi na fakt, że ujawnia się on najczęściej w okresie wzrostu. To typ cukrzycy insulinozależnej i wymaga on stałego podawania insuliny. Najczęściej można zaobserwować na samym początku:

1. Gwałtowny spadek masy ciała- przy zwiększonym apetycie, powinno to zwrócić nasza uwagę. Przy tym jednoczesne bardzo duże pragnienie, wypijanie nawet 10 litrów napojów dziennie.

2. Osłabienie- połączone z sennością, a także ogólny spadek aktywności fizycznej oraz chęci na zabawę.

3. Zmiany skórne- zajady w kącikach ust, sucha skóra pomimo nawilżania, obrzęk i zaczerwienienie gardła oraz oczywiście zapach z ust o słodkiej woni.

Cukrzyca typu 1 – leczenie

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 powinny skłonić do wizyty u lekarza. Wiadomo, że im wcześniej wykryje się obecność tej choroby, tym szybciej można będzie zapanować nad jej przebiegiem. Dlatego tak niezwykle ważnym jest, by ciągle obserwować swoje ciało, ponieważ to właśnie dzięki temu można będzie zauważyć zmiany, jak i zareagować na nie. Generalnie leczenie polega na uzupełnianiu insuliny we krwi, gdyż zaniechanie leczenia prowadzi do śmierci.

Pierwsze objawy cukrzycy typu 2

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 jak i 2 są zauważalne. Najczęściej występuję ich kilka, co będzie mogło dać podpowiedź odnośnie tego, co właściwie dzieje się w organizmie. Cukrzyca typu 2 zwana jest nieinsulinozależną. Bardzo wielu lekarzy uważa, że występuje ona u pacjentów którzy zaniedbują swoją wagę, prowadzą niezdrowy tryb życia, co prowadzi do otyłości a w konsekwencji również do wystąpienia cukrzycy. Cukrzyca pojawia się najczęściej u osób które:

1. Wcześniej miewały problemy z cukrem-co jakiś czas można było zaobserwować nieprawidłowości związane z poziomem glukozy we krwi.

2. Waga urodzeniowa- wpływ może mieć również waga urodzeniowa, która była wyższa jak 4 kilogramy.

3. Choroby- cukrzyca tego typu występuje również u osób, które borykają się z chorobami układu naczyniowego, sercowego, mają nadciśnienie tętnicze, a także chora trzustkę.

Jeżeli natomiast chodzi o typowe objawy sugerujące zachorowanie na cukrzyce typu 2, można wyróżnić:

1. Pragnienie- wzmożone pragnienie, wypijanie nawet do 10 litrów płynów dziennie, a przy tym bardzo obfite i częste oddawanie moczu.

2. Infekcje- ogólne osłabienie całego organizmu, częste infekcje układu moczowo-płciowego, a także utrata wagi

3. Zapach z ust- cukrzycę może sugerować również zapach z ust woń acetonu.

Cukrzyca typu 2 – leczenie

Leczenie to przede wszystkim ciągła opieka lekarza, bardzo często zastrzyki z insuliny. Co ciekawe, po unormowaniu się poziomu glukozy we krwi jak i stosowanie się do zaleceń lekarza można będzie przestać je stosować. Dlatego tak ważnym jest, by ciągle kontrolować swój stan zdrowia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.