Pieprzyki na ciele – skąd się biorą i co oznaczają

Pieprzyki na ciele mogą pojawiać się przez całe życie, jednak najbardziej narażone na nie są dzieci i nastolatki. Okres dojrzewania to czas największej intensywności pojawiania się znamion oraz powiększania się i wzrostu intensywności zabarwienia już istniejących pieprzyków. Nowe znamiona pojawiają się również często u kobiet w ciąży.

Badanie pieprzyków

Tak naprawdę każdy z nas powinien wykonywać dermatologiczne badanie znamion. To dermatolog określa z jaką częstotliwością powinno się wykonywać tego typu badania. Jeżeli masz skłonności do znamion dysplastycznych, będziesz musiała wykonywać znacznie częściej tego typu badania. Znamię dysplastyczne to rodzaj pieprzyka, ewoluującego w kierunku czerniaka. Jak wiadomo niewiele z nich może zamienić się w czerniaka, jednak warto regularnie to kontrolować, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć.

Podczas takiego badania dermatologicznego, znamię jest fotografowane specjalnym urządzeniem, które pomaga lekarzowi stwierdzić w dość krótkim czasie, czy dane znamię zmienia się w podejrzany sposób. Takie podstawowe badanie możesz również wykonać sama w domu, co oczywiście jest zalecane. Dokładnie oglądaj powierzchnię ciała, w miejscach trudno dostępnych może Ci pomóc ktoś z rodziny. Jeśli jakiś pieprzyk będzie się zmieniał, w jego obrębie będą występować czerwone plamy bądź inne dziwne zjawiska, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Pieprzyki są oznaką witalności, ale czy można go usunąć?

Pieprzyki są oznaką zdrowia

Londyńscy naukowcy wysnuli hipotezy, że osoby, które mają na ciele więcej niż sto pieprzyków, rzadziej chorują na osteoporozę, ponieważ mają mocniejsze kości. Przypuszcza się również, że te osoby wyglądają znacznie młodziej, a dodatkowo rzadziej zapadają na choroby serca, mają mocne mięśnie oraz dobry wzrok. Dzieje się tak, dlatego, że liczne pieprzyki świadczą o wysokiej zawartości białych krwinek z długimi telomerami (częściami DNA), umożliwiającymi replikację komórek.

Nie chcę już tych plamek…

Wiele osób decyduje się na usunięcie pieprzyków ze względów estetycznych lub ich niekorzystne usytuowanie. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna poszła znacznie do przodu i występuje kilka sposobów na pozbycie się znamion. Jednak dobór odpowiedniej metody zależy od rodzaju pieprzyka, wielkości oraz jego położenia.

Najpopularniejszym sposobem, a zarazem najszybszym w usuwaniu pieprzyków jest laser. Promienie lasera docierają do znamiona jednocześnie je niszcząc. Jeśli usuwamy niewielkie pieprzyki, efekt widoczny jest zaraz po zabiegu. W przypadku nieco większych znamion, po zabiegu pojawia się zaczerwienie, które musimy przeczekać. Koszt takiego zabiegu laserowego waha się od 200 do 400 zł, w stosunku od wielkości znamienia, jego położenia oraz rodzaju używanego lasera czy renomy kliniki.

Domowe sposoby zawsze na topie

Jeśli jesteś posiadaczką niewielkiego pieprzyka, którego chcesz się pozbyć, warto sięgnąć po domowe sposoby. „Babcine” kuracje wymagają cierpliwości oraz systematyczności, ponieważ pojawienie się efektu może wynosić nawet kilka miesięcy. Zalecane jest, aby przed stosowaniem jakichkolwiek domowych sposobów przebadać pieprzyk u dermatologa.

Usunięcie pieprzyków produktami z Twojej kuchni

  • Czosnek – przyłóż plasterek czosnku do pieprzyka, najwygodniej przykleić go plastrem. „Opatrunek” zmień po 24 godzinach, stosuj do uzyskania pożądanego efektu.
  • Cytryna – sok z cytryny posiada właściwości wybielające. Smaruj pieprzyk kilka razy dziennie, aż do całkowitego usunięcia.
  • Ananas – przecieraj pieprzyki plasterkiem ananasa kilka razy dziennie. Działa podobnie jak sok z cytryny
  • Soda i olej rycynowy – stwórz mieszankę z tych produktów, konsystencja papki, smaruj pieprzyk codziennie przed snem, a rano zmyj letnią wodą.
  • Jodyna – to najszybszy domowy sposób na usunięcie znamion. Wystarczy wcierać regularnie w pieprzyki i czekać na efekty.
  • Mniszek pospolity – białe mleczko z łodygi ma działanie oczyszczające. Smaruj pieprzyk mleczkiem raz dziennie. Taka kuracja wymaga dużo czasu, a dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że istnieje ryzyko wystąpienia wysypki u osób wrażliwych.

Pieprzyki generalnie dodają uroku, ale mogą go również ująć. Ważne jest, aby zapobiegać powstawaniu kolejnych pieprzyków, ponieważ mogą one być ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego skóry. Jeśli jednak chcemy je usunąć, to obecnie nie jest problemem. Wystarczy skonsultować się z dermatologiem i podjąć się zabiegu chociażby laserem czy chirurgicznie. Jeśli chcemy zmniejszyć pieprzyk lub całkowicie go usunąć możemy także sięgnąć pod domowe sposoby.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.