Pielęgnacja skóry atopowej i podrażnionej

Skóra to jeden z najistotniejszych oraz najważniejszych narządów organizmu, mimo to często zapominamy o jej odpowiedniej pielęgnacji. Skóra pełni wiele funkcji, które odpowiadają za zapewnienie stałości wewnętrznego środowiska organizmu. Uczestniczy w procesach termoregulacji, odpowiada też za prawidłową gospodarkę wodno- elektrolitową i co ważne jest narządem czucia. Skóra chroni również nasz organizm przez światem zewnętrznym, można ją porównać do ściany, która chroni człowieka przed drobnoustrojami i czynnikami chemicznymi czy fizycznymi.

Badania wskazują, że podrażniona skóra, to jeden z najpowszechniejszych problemów z jakimi zmaga się człowiek każdego dnia. Powodem tego jest duża powszechność, a także różnorodność środków chemicznych, biologicznych czy fizycznych, które podrażniają skórę.

Jakie są objawy podrażnionej skóry?

Zazwyczaj skóra podrażniona staje się szorstka, zaczerwieniona, zdarza się, iż pojawiają się na niej niewielkie pęcherzyki z płynem surowiczym w środku. Tego typu zmiany są piekące, bolesne i swędzące. Duży wpływ na to jaki będzie wygląd podrażnionej skóry zależy od czynnika, który jej zaszkodził oraz od okolicy skóry, która uległa podrażnieniu.

Co zrobić jeśli mamy podrażnioną skórę?

Na pewno nie wolno drapać swędzących miejsc. Tylko pozornie przynosi to nam ulgę. Drapanie się powoduje nasilenie się wysypki i wzmaga podrażnienia.

Ważne jest odpowiednie nawilżanie. Jeśli skóra jest wysuszona, objawy nasilają się. Odpowiednie nawodnienie przyspiesza leczenie. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej m.in. balsam A-dema Exomega, idealny do skóry atopowej i przesuszonej czy Decubal Intensive Cream – krem regeneracyjny.

Najlepiej stosować kompleksową terapię, tzn. podczas kąpieli (w letniej, bądź ciepłej wodzie ? nigdy gorącej, ponieważ jeszcze bardziej wysusza skórę) używać specjalnych olejów i żeli pod prysznic np. Balaneum optiderm lub Atoderm, a po dokładnym osuszeniu skóry ręcznikiem wmasować w nią odpowiedni balsam czy krem.

Podrażniona skóra nie zawsze jest jednak atopowym zapaleniem skóry. Wówczas warto zapytać farmaceutę o maści, które łagodzą dolegliwości związane z podrażnieniem, a co za tym idzie pieczeniem, bólem itp. Warto zwrócić uwagę na to, by specyfik zawierał sukralfat, który ma działanie kojące, a także łagodzące. Dzięki temu składnikowi dochodzi do zminimalizowania dolegliwości bólowych. Polecane są także produkty ze związkami miedzi i cyny. Tego typu maści czy kremy działają antybakteryjnie, zapobiegają zakażeniom, a także łagodzą ból i zmniejszają dyskomfort. Kolejnym składnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest allantoina. Substancja ta ma nie tylko działanie lecznicze, ale i pielęgnacyjne. Dodatkowo przyspiesza proliferację naskórka, dzięki czemu doprowadza do szybszej regeneracji uszkodzonej skóry.

Przy problemach skórnych należy wystrzegać się mydła i unikać kąpieli w wodzie z mydlinami. Należy też zrezygnować ze szczotek do masażu.

Większość dermatologów zaleca pacjentom z podrażnioną skórą, by rzadziej się myli (mniej więcej co trzy dni, by nie przesuszać dodatkowo skóry). Jak wiadomo jest to dość trudne do wykonania i mało komfortowe.

Jeśli na skórze cały czas pojawiają się piekące pęcherzyki i bąble, a domowe sposoby i maści dostępne w aptece bez recepty nie pomagają, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, bowiem problem może być znacznie poważniejszy.

Czego nie lubi podrażniona skóra?

  • perfumowanych balsamów
  • szorstkich ubrań i pościeli
  • słońca
  • wilgoci
  • zmian temperatury
  • perfum
  • stresu
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.