Piaskowanie zębów – co to jest, jak wygląda, dla kogo

Oprócz wizyty kontrolnej u stomatologia większość systematycznie uczęszcza na higienizacje, podczas której z zębów ściągany jest kamień, a następnie są polerowane. Kamień ściągać można na kilka sposobów, jednak najpopularniejsze jest piaskowanie – usuwanie osadu i fragmentów kamienia za pomocą wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobinek czyszczących. Ponadto piaskowanie wykorzystuje się również w leczeniu próchnicy, po zabiegu zęby są bielsze, bardziej lśniące, a w jamie ustnej na dłużej pozostaje uczucie świeżości.

Jak wygląda zabieg?

Piaskowanie przeprowadzane jest za pomocą piaskarki stomatologicznej, wydobywa się z niej strumień wody wraz z drobinami czyszczącymi (drobiny zazwyczaj składają się z wodorowęglanu sodu).

Piaskarka dociera do wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych szczelin pomiędzy zębami.

Podczas zabiegu w ustach gromadzi się duża ilość wody, dlatego dla wygody pacjenta i stomatologa zakładany jest odsysacz, który ją zbiera. Po przeprowadzeniu piaskowania zęby zostają wypolerowane oraz zabezpieczone fluorem lub nałożone zostaje „płynne szkliwo”, dzięki któremu zęby zabezpieczone będą przed przebarwieniami i próchnicą. Oprócz dentysty zabieg przeprowadzić może także higienista stomatologiczny. Piaskowanie jest bezpiecznym, nieinwazyjnym zabiegiem, nie musimy się go obawiać.

Dlaczego na zębach powstaje kamień?

Gromadzenie kamienia na zębach jest naturalną rzeczą, ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim woda którą pijemy i spożywany pokarm. Niestety niektórzy mają tendencje do nadmiernego zbierania się kamienia nazębnego, ma na to wpływ tryb życia i wiele czynników:

 • Zasadowe pH śliny.

 • Zła higiena jamy ustnej – zbyt krótkie szczotkowanie nie usuwa wszystkich pozostałości pożywienia.

 • Szkodliwe nawyki i używki – kawa, herbata, papierosy, to wszystko sprzyja zwiększaniu się kamienia nazębnego.

 • Nieprawidłowa dieta – niektóre pokarmy przyspieszają pojawianie się kamienia.

 • Choroby – jeśli kamień przyrasta bardzo szybko (musimy piaskować zęby częściej niż 2-3 razy do roku), to należy zrobić podstawowe badania, być może to wina układu pokarmowego.

 

Czy piaskowanie jest dla wszystkich?

Niestety przed piaskowaniem należy sprawdzić, czy taki zabieg możemy wykonać, ponieważ przy niektórych dolegliwościach nie jest wskazany. Jeśli nasze dziąsła są nadwrażliwe, to ten bezbolesny zabieg, może się okazać torturą. Kiedy nie powinniśmy piaskować zębów:

 • Zakaz spożywania jodu – jeśli utrzymujemy dietę z wykluczeniem jodu, lub jesteśmy w ciąży, to piaskowanie nie jest wskazane.

 • Owrzodzenia w jamie ustnej – piaskowanie może wydłużyć leczenie, lub bardziej uszkodzić jamę ustną.

 • Rany w jamie ustnej – podobnie jak z owrzodzeniami.

 • Krwawienia, bolesność dziąseł, zapalenie – piaskowanie w tym przypadku staje się bolesne i zwiększa krwawienie.

 • Alergia na składnik proszku dodawanego do wody podczas piaskowania – może być powodem wstrząsu.

 • Soczewki kontaktowe – piasek może je uszkodzić, przed piaskowaniem powinno się je ściągnąć.

Zabieg natomiast jest polecany dla osób, które dbają o piękny kolor swojego uzębienia, oraz chcą zapobiegać paradontozie i chorobom dziąseł, które gromadzący się kamień powoduje. Systematycznie powinni go wykonywać ludzie podatni na przebarwienia, posiadający zęby nachodzące na siebie, palą dużo papierosów czy noszą aparat ortodontyczny.

Jak często wykonywać zabieg?

Profilaktycznie zabieg powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, osoby szczególnie podatne na kamień częściej. Systematycznie robione piaskowanie pozwala zachować jaśniejszy kolor zębów, gładszą strukturę i chroni przed chorobami dziąseł oraz zębów. Należy pamiętać, że najczęściej próchnica rozwija się pod kamieniem i dopiero po ściągnięciu go dentysta będzie wiedział jakie leczenie zastosować.

Bolesność zabiegu

Piaskowanie zębów nie jest bolesne. Podczas zabiegu możemy jedynie odczuć dyskomfort spowodowany długim otwarciem ust i słonym smakiem płynu. Czasami po piaskowaniu dziąsła są podrażnione, ale, jeśli jesteśmy zdrowi, uczucie znika po maksymalnie dobie. Cały zabieg jest wykonywany szybko – do 30 minut.

Cena zabiegu

Piaskowanie nie należy do najtańszych zabiegów, jednak jest zdecydowanie tańsze niż większość usług stomatologicznych. Zazwyczaj specjaliści oferują piaskowanie za 100-150 zł. Jeśli higienizacja połączona jest z wizytą kontrolną, może się zdarzyć, że potrzebne będzie wykonanie innego, dodatkowego zabiegu, który podniesie koszt wizyty.

Piaskowanie zębów – co to jest, jak wygląda, dla kogo
5 (100%) 5 votes

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.