Perfumy damskie – fakty i mity

Perfumy stały się codziennym i nieodłącznym elementem kobiecego życia, każda z was ma swoje ulubione zapachy, marki czy sposoby aby perfumy utrzymywały się dłużej i lepiej się prezentowały. Perfumy są również gigantycznym przemysłem z którego firmy kosmetyczne czerpią gigantyczne pieniądze a znane chwyty marketingowe sprawiają, że nie zastanawiamy się nad prawdziwości słów słyszanych w reklamach..

Kolejną przyczyną wielu nieprawdziwych mitów o perfumach są pseudo-specjaliści wysnuwający naukowe teorie o których często nie mają pojęcia, nie są to osoby, które maja wiedzę i doświadczenie na ten temat, nie są też potwierdzone badaniami naukowymi, jednak zasłyszane kilka razy są powtarzane i stają się utartym stereotypem, w który mimowolnie zaczynamy wierzyć.

Poddaliśmy najpopularniejsze mity i stereotypy znane o perfumach do sprawdzenia, przekonajmy się którą faktem a, a które zwyczajnym mitem!

Nakładając perfumy za nadgarstki należy je potrzeć o siebie – MIT

Powszechnie wiemy, że przygotowując się na ważne wyjście – aplikujemy perfumy na szyję, dekolt, za płatkami uszu oraz na nadgarstki. Jednak utarło się, że nakładając perfumy na nadgarstniki, powinniśmy pocierać je o siebie aby przedłużyć ich trwałość. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie – pocierając nadgarstki o siebie prowokujemy parowanie, które tylko sprawia, że zapach będzie jedynie mniej odczuwalny, zmniejsza się również intensywność zapachu.

Perfumy lane są nietrwałą podróbką drogich perfum – MIT

Perfumy lane znajdziemy najczęściej w aptekach, autorskich sklepikach oraz stoiskach z naturalnymi sklepikami. Są produkowane najczęściej na bazie delikatnych ziół, olejków eterycznych, mieszanek kwiatowych lub niektórych roślin, często są produktami domowej roboty. Dlatego są nazywane – perfumami lanymi, nie są sprzedawane w oryginalnych butelkach a przelewane do buteleczek często z atomizerem.

O jakość i przeznaczeniu perfum zależy to, jaki sklep wybierzemy. Sprawdzony sklep często produkuje perfumy tańsze od tych markowych, jednak naturalne o własnych kompozycjach zapachowych. Dlatego najlepiej wybierać sprawdzony sklepy lub stoiska albo przetestować różne i wytworzyć własną opinię.

Często wybierając perfumy nalewana – atrakcyjna niższa cena i duże w parze w wysoką jakością. Warto jest wypróbować i zastanowić się czy zamiast kupować drogie perfumy renomowanych zagranicznych marek nie lepiej wspierać naszych pilskich producentów, którzy tworzą produkty dobrej jakości w atrakcyjnej cenie.

Najlepiej jest testować perfumy rano – FAKT

To prawda, najczęściej testowanie perfum z samego rana, lub przynajmniej w godzinach przedpołudniowych jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim zmysł powonienia  z samego rana jest najbardziej sprawny, może wychwycić więcej zapachu i nie jest tak zmęczony jak wieczorem. Wielu osobom poranne wybieranie perfum ułatwia fakt, że drogerie o tej godzinie są często puste, więc w spokoju możemy zabrać się wybieraniem najlepszego kosmetyku bez przeszkadzających klientów, którzy mogliby nas rozpraszać. Dodatkowo, kiedy w drogerii jest wiele osób, często wnętrze zapełnia zapach wielu mieszanek perfum, który sprawia, że wszystkie zaczynają się mieszać, dlatego najlepiej wybierać nie tylko poranne godziny, ale też momenty lub miejsca, kiedy ludzi nie jest tak wiele.

Zapachów przeznaczonych dla mężczyzn nie powinny używać kobiety – MIT

Podział zapachów na męskie oraz damskie jest jedynie umownym wymysłem, stworzonym dla wygody klientów oraz na potrzeby marketingowe. Nie istnieje coś takiego jak zapach damski lub męski, same zapachy same w sobie są uniwersalne i może używać ich każdy w zależności od gustu. Jednak utarło się, że delikatne kwiatowe oraz cytrusowe mieszanki są zapachami przeznaczonymi dla kobiet a nuty takie jak bazylia, mięta oraz lawenda uznawane są za męskie. Jednak jest to tylko ogólny podział i najważniejsze jest aby z danym zapachem dobrze się czuć, a nie sugerować się opisem.

Wybierając perfumy powinno się testować maksymalnie 3 zapachy – FAKT

Testowanie zapachów perfum jest trudnym zadaniem, o którym przekonujemy się podczas wizyty w drogerii. W poprzednich punktach było wytłumaczone w jakich porach dnia najlepiej jest wybrać perfumy. Ponadto, jeżeli chcemy dobrze móc wyczuć zapach – nie powinniśmy testować więcej niż 3 rodzajów perfum pod rząd. Udowodnione jest przez specjalistów, że po 3 flakoniku perfum nasz nos przestaje rozróżniać poszczególne zapachy. Jeżeli jednak potrzebujemy dłużej wybierać odpowiedni zapach i zależy nam aby mieć jak najdłużej świeży zmysł powonienia, powinnyśmy przez powąchaniem perfum z flakonika powąchać zapach świeżo zmielonej kawy. Oczywiście kawa jest najpopularniejszym środkiem, ponieważ pochodzi z zupełnie innej grupy zapachowej oraz ma mocny zapach, jednak chodzi o to aby nasz nos miał zawsze odniesienie do innego punktu. Dzięki temu dłużej możemy rozróżniać poszczególne zapachy.

Perfumy nie maja daty ważności – MIT

Jest to kolejny z bardzo popularnych stereotypów na temat perfum. Perfumy jak każdy kosmetyk z czasem może się popsuć, zapach zwietrzeć i należy przestrzegać daty ważności, o której powinna być mowa na opakowaniu perfum. Jeśli jednak takie informacji nie znajdziemy, to umownie przyjmuje się okres 2,3 lat. Warto jednak pamiętać, że perfumy przede wszystkim źle znoszą zmianę temperatur, powoduje ona, że ten okres znacznie się skraca. Oczywiście nie dotyczy to nieotwartych perfum, które jeśli stoją w zaciemnionym oraz chłodnym miejscu mogą przestać nawet 5 lat nie tracąc swojej świeżości.

f-chanel-coco-mademoiselle-woda-perfumowana-100ml

Perfumy damskie
Kliknij i sprawdź ceny!

Perfumy należy dobierać odpowiednio do wieku – MIT

Z tą teorią jest dość podobnie jak z zapachem dla kobiet i mężczyzn. Przyjmuje się, że młode dziewczyny nie powinny używać mocnych i wyzywających zapachów a raczej delikatne kwiatowe kombinacje. Wskazania wiekowe odnośnie wybory perfum są jedynie kolejnym chwytek marketingowym, mającym na celu łatwiejsze dopasowanie zapachu i skłonienie do zakupu. Najważniejsze czy dany zapach nam się podoba i jak się z nim czujemy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.