Każda kobieta lubi mieć zadbane paznokcie, jednak jak utrzymać je długo w perfekcyjnym stanie? Odpowiedzią na to pytanie są paznokcie hybrydowe! Dzięki specjalnym środkom nie tylko wyczarujemy fantazyjne wzory i kolory, które będą ozdobą naszych rąk, ale również zapewnimy im nawet trzykrotnie dłuższą trwałość w porównaniu do klasycznego lakieru.
Lakier hybrydowy – czym jest?
Lakier hybrydowy z pozoru wygląda identycznie jak taki, którego zazwyczaj używamy do ozdabiania paznokci. Różnie się jednak składem – jest połączeniem klasycznego lakieru i lakieru żelowego – oraz tym, że wysycha i twardnieje dopiero pod lampką LED lub UV. Dzięki tej właściwości jesteśmy w stanie dowolnie łączyć kolory i ozdabiać płytkę, bez zaprzątania sobie głowy tym, że lakier szybko wyschnie i końcowy efekt nie będzie zadowalający.
Paznokcie hybrydowe są o wiele wytrzymalsze od klasycznego lakieru, nie pojawiają się odpryski, smugi, bąble, a paznokcie są suche zaraz po zakończeniu pracy.
Wytrzymałość zawdzięczamy bazie nakładanej przed aplikacją lakieru oraz specjalnej powłoce, którą nanosimy po zdobieniu płytki. Wyprodukowano także lakiery hybrydowe, które w swoim składzie łączą wszystkie trzy produkty i wystarczy zaaplikować dwie warstwy, które później utwardzimy pod światłem lampy. Mówi się także o pozytywnym wpływie lakieru hybrydowego na paznokcie, ponieważ twarda warstwa ochrania delikatne płytki przed szkodliwym wpływem otoczenia. Nie musimy się martwić o szkodliwy wpływ na zdrowie, hybrydy pozbawione są rakotwórczego toluenu czy ftalanu i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, który znamy z drogeryjnych lakierów, większość z nich jest bezwonna. Warto wiedzieć, że hybrydy mogą wykonywać nawet kobiety w ciąży oraz karmiące.
Paznokcie hybrydowe – zrób to sama!
Uwielbiamy malować paznokcie a nakładanie lakieru opanowane mamy do perfekcji? W takim wypadku nie ma co przepłacać za kosmetyczną usługę, chyba, że chcemy najpierw zobaczyć w jaki sposób hybrydę nakłada profesjonalista. Zabieg nie jest trudny i wprawione ręce na pewno sobie poradzą. Do pracy potrzebujemy:
-
Lakieru hybrydowego w wybranym przez siebie kolorze lub kilku różnych w razie, gdy chcemy osiągnąć spektakularny efekt.
-
Bazy pod lakier.
-
Top coat’u (lakier nawierzchniowy, czyli to co nakładamy na lakier by dłużej się trzymał i ładnie błyszczał).
-
Lampy UV/LED.
-
Odtłuszczacz do paznokci.
-
Waciki.
-
Pilniczek – przed zabiegiem warto nadać paznokciom ładny kształt.
-
Drewniane patyczki kosmetyczne.
-
Pędzelki do zdobień lub mieszania kolorów.
Odpowiednie przygotowanie do zrobienia paznokci hybrydowych
Przed rozpoczęciem nakładania wszystkich warstw lakieru należy przygotować swoje paznokcie do pracy. W tym celu odsuwamy i skórki lub wycinamy ich nadmiar przy pomocy patyczków oraz narzędzi do usuwania skórek, piłujemy płytki by nadać im pożądany kształt, a następnie je odtłuszczamy.
Na właściwie przygotowane płytki nakładamy dokładnie bazę, zwracamy uwagę by nie zalać nią skórek i pokryć wszystkie krawędzie paznokci. Baza musi zostać utwardzona, dopiero wtedy przechodzimy do nakładania koloru.
Kolejnym krokiem jest dwukrotne nałożenie lakieru hybrydowego – jest to standardowa ilość, jednak może być inna, jeśli nakładamy dodatkowe wzory lub zależy nam na transparentnym kolorze. Każdą warstwę należy utwardzić pod lampą, inaczej zniszczymy osiągnięty efekt, a lakier sam nie wyschnie!
Następnie na utwardzony lakier aplikujemy top coat. Warto to zrobić, bo dzięki dodatkowej warstwie nie tylko wydłużymy trwałość hybrydy, ale również nadamy jej spektakularny blask. Wierzchnią warstwę utwardzamy tak samo jak poprzednie.
W ramach wykończenia i zapewnienia estetycznego wyglądu przemywamy wszystkie paznokcie hybrydowe odtłuszczaczem, ponieważ tworzy się na nich lepka warstwa, a na skórki aplikujemy oliwkę. Tak wykonane paznokcie hybrydowe z pewnością wzbudzą zachwyt wśród znajomych, a my będziemy cieszyć się nimi ponad dwa tygodnie.
Usuwanie lakieru hybrydowego
Lakier hybrydowy trzyma się o wiele dłużej niż zwykły i jest dużo trwalszy, jednak niesie to ze sobą także wady. Zmywanie go jest nieco problematyczne, ponieważ nie zrobimy tego trąc wacikiem nasączonym dowolnym zmywaczem do paznokci. Aby szybko pozbyć się kolorowej warstwy należy zaopatrzyć się w zmywacz z acetonem lub w specjalny do hybryd.
Dwie metody zmywania paznokci hybrydowych
Jedna z nich polega na nałożeniu nasączonych zmywaczem wacików na każdy z paznokci i owinięcie ich folią aluminiową na 15 minut. Po tym czasie wacik powinien zejść razem z warstwami lakieru, w razie trudności możemy wspomóc się drewnianym patyczkiem kosmetycznym albo wykałaczkami. Ważne jest aby nie zrywać hybryd na siłę, gdyż możemy uszkodzić sobie paznokcie, warto wspomóc się wtedy dodatkową ilością zmywacza.
Druga metoda polega na moczeniu palców w mocnym zmywaczy dopóki lakier nie zacznie odchodzić. Aby ułatwić sobie zmywanie, warto przelać zmywacz do miseczki – wtedy możemy namaczać wszystkie paznokcie hybrydowe naraz. Wadą tej metody jest moczenie całej końcówki palca, a wiadomo, że mocne zmywacze mogą podrażniać naskórek, ponadto narażeni jesteśmy na wdychanie ich oparów przez cały zabieg zmywania. Jednakże przy tym sposobie mamy pełną kontrolę nad paznokciami i widzimy kiedy lakier zaczyna odchodzić.
Semilac, lakier hybrydowy
Wady i zalety paznokci hybrydowych
Do zalet paznokci hybrydowych na pewno należy zaliczyć trwałość. Zwykłe lakiery zaczynają odpryskiwać nawet po 2 dniach! Paznokcie hybrydowe utrzymują się około dwóch tygodni, w przypadku gdy nie jesteśmy narażeni na wykonywanie prac szkodzących paznokciom czas się dodatkowo wydłuża. Wiele osób chwali paznokcie hybrydowe za naturalny wygląd w przeciwieństwie do tipsów czy żeli, zawdzięcza się to pracy na naturalnej płytce paznokcia, a nie na doczepianym paznokciu ze specjalnego tworzywa. Paznokcie hybrydowe prezentują się świetnie nawet jeśli są wykonane na krótkich płytkach, a sam zabieg na pewno ich nie osłabi – możemy go powtarzać tyle razy, ile tylko chcemy!
Wady jakie niosą ze sobą paznokcie hybrydowe, to oczywiście brak możliwości zmycia dowolnym zmywaczem i niemożność przedłużenia paznokci zabiegiem, ponieważ lakier nanoszony jest prosto na płytkę paznokcia. Jedynym wyjściem jest uzupełnianie odrostów, o ile reszta lakieru jest w nienaruszonym stanie. Lampy UV kojarzą się z solarium – i słusznie. Mimo tego, że krótkie naświetlanie nie wyrządzi szkody dla organizmu, to zbyt częste robienie sobie takich sesji może grozić nowotworem skóry, szczególnie ostrożne powinny być osoby które już przebyły chorobę, lub wiedzą, że są w gronie podwyższonego ryzyka. Jeśli i tak nie możemy się powstrzymać, to ochraniajmy dłonie kremem z filtrem lub maścią z zawartością tlenku cynku albo tytanu.
Przeciwwskazania do wykonania paznokci hybrydowych
Zanim zdecydujemy się na ten typ zabiegu, musimy dokładnie przyglądnąć się swoim paznokciom. Jeśli są zniszczone, pękają, pojawiają się na nich przebarwienia lub łatwo się łamią, wówczas paznokcie hybrydowe nie są dla nas. Zła kondycja paznokci sprawi, że lakier zacznie się łuszczyć o wiele szybciej a płytka zostanie jeszcze bardziej zdewastowana. W tym przypadku poleca się wcześniejszą kurację wzmacniającą i zmianę diety oraz nałożenie hybrydy dopiero, gdy nastąpi widoczna poprawa. Przeciwwskazaniem są również choroby takie jak grzybica czy drożdżyca, ponieważ po nałożeniu lakieru nie mamy kontroli nad rozwijającym się zakażeniem i dodatkowo obciążamy paznokcie.