Owoc maliny – właściwości lecznicze, działanie, składniki odżywcze

Malina jest od dawna uprawiana i ceniona za swój słodki, specyficzny smak. Jednak nie tylko smak w tym owocu jest wyjątkowy, warto przyjrzeć się jego właściwościom, ponieważ jest wykorzystywany w naszych domach od pokoleń. Malina zawiera polifenole, witaminy C i E, związki mineralne oraz naturalne antyoksydanty. Badania laboratoryjne potwierdziły przeciwzapalne działanie malin, jednak na tym jej dobroczynne działanie się nie kończy.

Składniki odżywcze zawarte w malinach

Maliny są bogate w składniki odżywcze, mają zbawienny wpływ na nasze ciało, szczególnie podczas osłabienia i sezonu grypowego. Swoje działanie zawdzięczają dużym ilościom witamin: C, A, P, B1, B2, PP, obecności kwasu salicylowego, cytrynowego, elagowego, solom mineralnym: żelazo, fosfor, miedź, oraz antocyjanom.
Kwas salicylowy, znany jako aspiryna, udowadnia, że malina nie na próżno była dodawana przez babcie do herbat, działa napotnie oraz przeciwbólowo. Kwas elagowy ma działanie przeciwnowotworowe, ale też działa przeciwwirusowo.

Właściwości maliny – kiedy możemy zastosować owoc maliny

Malina jest owocem, o którym najczęściej przypominamy sobie podczas pierwszych objawów przeziębienia. Okazuje się to dobrym nawykiem, ponieważ malina jest bogata w wiele składników, które wspomogą walkę z bakteriami czy wirusami, oraz pomogą naszemu ciału się zregenerować. Syrop z maliny dodany do ciepłej herbaty lub, jeszcze lepiej, naparu z liści maliny, zadziała napotnie, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Dodatkowo moczopędne działanie liści przyspieszy oczyszczanie się organizmu.
Liście maliny są również podawane, kiedy mamy problemy z układem pokarmowym. Ich działanie przeciwbiegunkowe i żółciopędne pomoże uporać się z zaburzeniami trawienia.

Malina moroszka – popularna kuzynka maliny właściwej

Malina moroszka, znana również pod nazwą „malina nordycka” jest również często wykorzystywana, jednak rzadziej jedzona, ze względu na swój kwaśny smak.
Jest ceniona za swoje dobroczynne działanie na ludzki organizm i doskonale uzupełnia malinę właściwą.
Moroszka wykorzystywana jest głównie w przemyśle pielęgnacyjnym, jako jeden ze składników kosmetyków. Jednak dzięki właściwościom detoksykacyjnym i wspomagającym odporność, warto również pomyśleć o niej jako o składniku herbaty. Warto wspomnieć, że chroni przed chorobami krążenia oraz stymuluje krążenie.

Nalewka z maliny

Nie tylko malinowy sok, czy napar z liści mają dobroczynne właściwości, świetnie sprawdza się również malinowa nalewka, która ma właściwości wzmacniające i wykrztuśne, czy nalewka na liściach, którą stosuje się do przemywania skóry. Taki alkoholowy tonik wspomaga walkę z pryszczami i wągrami – oczyszcza pory, oraz świetnie radzi sobie z wszelkimi wrzodziejącymi ranami i ropniami.

Nalewka z malin:

Szklankę owoców zalać 400 ml wódki, po czternastu dniach przefiltrować. Zażywać do 4 razy dziennie po 15 ml.

Nalewka z liści:

Pół szklanki liści zalać 400 ml wódki, również przefiltrować po czternastu dniach.

EkaMedica, Sok z owoców malin 100%

Kliknij i sprawdź ceny!

Napary na przeziębienie

Podczas przeziębienia nie tylko samą maliną człowiek wygra z chorobą, warto do naparu dodać inne zioła. Z owocem maliny bardzo dobrze komponują się kwiaty lipy – działają napotnie, czy kwiaty wrzosu lub czarnego bzu – działanie moczopędne i rozkurczowe.

Malina w diecie

Jeśli myślimy nad naturalnymi suplementami podczas diety, to malina będzie strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że dzięki niej unikniemy deficytów witaminowych i będziemy mieć pewność, że nie popadniemy w anemię, to również zagwarantujemy sobie poprawioną przemianę materii, ponieważ maliny posiadają duże ilości błonnika – niezbędnego do regulacji metabolizmu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.