Ouzo – jak pić i podawać?

Czym byłby dzisiejszy świat bez wielu znanych i lubianych alkoholi, typowych dla danego narodu? Na pewno byłby znacznie uboższy niż jest obecnie, a tym bardziej, kiedy zdamy sobie sprawę z rosnącej popularności greckiego trunku, jakim jest ouzo. Należałoby tutaj przytoczyć rys historyczny, bowiem trunek ten znali już Grecy zamieszkujący tereny Azji Mniejszej.

Odkryli go poprzez doprawianie moszczu winogronowego anyżem. Dzięki temu zabiegowi stawał się on niezwykle oryginalny i orzeźwiający zarazem. Jednak w roku 1922 Turcy pokonali Greków i ponad półtora miliona przedstawicieli ludności greckiej zostało zmuszonych do opuszczenia wtedy już Turcji. Ogromna ilość greckich emigrantów osiedliła się wtedy na wyspie Lesbos, która to słynęła przede wszystkim z anyżu wysokiej jakości, co uczyniło z wyspy prawdziwe centrum wytwarzania trunku bazującego na charakterze i aromacie anyżu, czyli właśnie ouzo. Dla wielu jednak pozostaje jeszcze jedno pytanie odnośnie ouzo – jak pić i podawać?

Składniki ouzo – niesamowitego trunku

Jeśli chodzi o ten tradycyjny grecki trunek, to nim odpowiemy na pytanie odnośnie ouzo – jak pić i podawać, najpierw powinniśmy skupić się na jego składzie. Oczywiście podstawą jest sam alkohol, zaś smak zawdzięcza on odpowiedniemu zestawowi przypraw, takich jak na przykład kardamon, kolendra, koper włoski, arcydzięgiel, gałka muszkatołowa, cynamon, imbir, mastika oraz rumianek. Chociaż przeważającym aromatem tego trunku jest oczywiście anyż, to jednak wcale nie jest go najwięcej w tej całej mieszance składników. Jeśli chodzi o proporcje do stworzenia ouzo to pozostają one tajemnicą poszczególnych wytwórców.

Produkcja tego zacnego trunku wzbudza wiele emocji i jednocześnie dyskusji. Alkohol wymieszany z przyprawami zostaje odstawiony do maceracji. Ze względu na to, że alkohol otrzymywany w całym tym procesie jest niezwykle mocny, to dodaje się do niego wodę zdemineralizowaną oraz cukier, chociaż nie każdy producent sięga po ten ostatni składnik. Ostateczna moc szacuje się w okolicach około 40%.

Podawanie – z wodą lub bez

Jeśli chodzi w końcu o odpowiedź na pytanie odnośnie ouzo – jak pić i podawać, to należałoby zacząć od tego, że tradycjonaliści zalecają picie ouzo w czystej formie, bez dodatków. Tylko wtedy ich zdaniem można w pełni uwolnić anyżowy aromat trunku. Nie każdy jednak jest w stanie wypić tak intensywny trunek i poczuć w pełni ten smak, dlatego też dopuszczalne jest rozcieńczenie tego alkoholu wodą, co jednak zmienia kolor trunku na mleczny.

Z tego też powodu, że szkół picia ouzo jest kilka, to najczęściej podaje się do niego wodę osobno po to, aby każdy mógł sam podjąć decyzję, w jaki sposób będzie je pił. Nie powinno się natomiast mieszać tego trunku z żadnymi kolorowymi napojami ani innymi rodzajami alkoholu. Jeśli chodzi o czas sączenia tego alkoholu, to ouzo powinno się spożywać między przekąskami, za pomocą wolnego sączenia – jak mówi tradycja po to, aby wystarczyło go na całe spotkanie z przyjaciółmi lub znajomymi.

Korzyści z picia Ouzo

Grecy, słynący przede wszystkim z kuchni, jak się okazuje potrafią także tworzyć całkiem niezłe trunki, które umilają im nie tylko ucztowanie, ale także wszelkie spotkania w szerokim gronie. Chociaż mogłoby się wydawać, że domeną Hellady jest wino, to okazuje się, że równie, jeśli nie popularniejsze jest ouzo. Dlaczego warto chociażby spróbować tego ciekawego, charakterystycznego dla Greków trunku? Przede wszystkim ze względu na:

  • niepowtarzalny smak o anyżowym aromacie,
  • niesamowitą moc alkoholu mimo 40% zawartości,
  • by poznać lepiej grecką kulturę, która przecież jest kolebką europejskości,
  • nieco się rozluźnić,
  • spróbować w życiu czegoś nowego, co być może zostanie naszym ulubionym trunkiem,
  • gościnność Greków – gdy ktoś poczęstuje nas ouzo to nie wypada odmówić.

Jakkolwiek cech ouzo można by wymieniać naprawdę wiele, to tak naprawdę specyficzny smak tego alkoholu sprawi, że albo się go kocha, albo nigdy więcej nie spróbuje. Pełnię walorów smakowych tego trunku doceniają jedynie Grecy, zaś większość Polaków, którzy spróbowali tego konkretnego alkoholu jest zdania, że ten specyficzny smak nie do końca odpowiada ich gustom. Tak naprawdę mało osób na świecie preferuje typowy dla tego alkoholu, anyżowy smak, aczkolwiek z pewnością docenią go różnego rodzaju pasjonaci lub też osoby interesujące się hellenizmem.

Narodowy trunek Greków

Ouzo to grecki trunek narodowy o specyficznym smaku. Ze względu na to, iż jest on elementem kultury tego kraju, w roku 2006 Unia Europejska przyznała jej wyłączność na produkcję tego alkoholu. Najważniejsze w produkcji tego alkoholu jest to, aby produkty przeznaczone do jego produkcji zostały wcześniej wytworzone w Grecji. Nazwa tego szlachetnego trunku została wymyślona z potrzeby odróżnienia go od innych, popularnych anyżówek. Prekursorem ouzo jest raki, czyli likier z czasów Imperium Otomańskiego w Turcji. Jednak po odzyskaniu przez Grecję niepodległości ouzo zyskało na popularności. Stało się to też dzięki temu, że trwała prohibicja absyntu.

Alkohol wart spróbowania

Jeżeli należymy do grona osób, które w swoim życiu pragną spróbować niemal wszystkiego, a na pewno wielu rodzajów alkoholi, to absolutnie nie można przejść obojętnie obok ouzo, które jest na tyle specyficzne i unikatowe, że na pewno nie znajdziecie nigdy nic podobnego do niego. W każdym razie z trunkiem tym jest już tak, że albo się go kocha i spożywa dość często, albo tylko raz w życiu. Niezależnie jednak od tego, do której grupy okażemy się należeć – z całą pewnością warto go spróbować, gdyż jest to fragment greckiej kultury, będącej przecież kolebką europejskości.

Tym bardziej trzeba to uczynić, nawet jeśli mamy jakieś opory, w momencie gdy zostaniemy nim poczęstowani przez rodowitych Greków – nie spróbowanie byłoby aktem niezgody. Trunek ten bez dwóch zdań jest unikatowy i w ostatnim czasie zyskuje coraz szybciej na popularności szczególnie wśród wielbicieli mocnych i nietypowych alkoholi. Z tego też powodu staje się coraz łatwiej dostępny na całym świecie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.