Ostropest plamisty – uprawa, pielęgnacja uprawy i zbiory

Działanie lecznicze ostropestu plamistego znane jest od czasów starożytnych poprzez średniowiecze aż do czasów współczesnych. To właśnie głównie w tych przedziałach czasu najaktywniej wykorzystywano go jako surowiec zielarski. Ostropest wspominany jest w literaturze już w IV w. p.n.e jako produkt o działaniu leczniczym i powraca ponownie w I w.n.e. Okres średniowiecza to z kolei czas, gdy zielarstwo było podstawową nauką medyczną, a ostropest plamisty wykorzystywano do leczenia problemów trawiennych i oddziaływania na wątrobę. W czasach współczesnych niewiele się zmieniło i  ostropest plamisty wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle farmakologicznym.

Ostropest plamisty – morfologia

Ostropest plamisty w stanie naturalnym rozprzestrzenił się na obszarze basenu Morza Śródziemnomorskiego, przede wszystkim w Europie Południowej, Egipcie, Izraelu, Turcji. Należy do rodziny roślin astrowatych. W Polsce znany od kilku wieków , przede wszystkim jako roślina rosnąca w stanie dzikim, czasem uprawna. Jako roślina przemysłowa uprawiany jest w wielu krajach, przede wszystkim ze względu na jego właściwości lecznicze. Nasiona ostropestu plamistego zawierają bioflawonoidy a ich substancją czynną jest sylimaryna.

Ostropest plamisty to roślina jednoroczna a swoim wyglądem przypomina jeden z chwastów – oset. Łodyga ostropestu jest prosta i wyniesiona, gruba i rozgałęziająca się ku górze, potrafi osiągnąć nawet 2  m. Liście rośliny są szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, bez ogonków, z łodygą łączą się u nasady, są białoplamiste, zatokowo klapowane a ich brzegi silnie kolczaste. Purpurowe kwiaty ostropestu zbierają się w kwiatostany o koszyczkach do 5 cm długości i wyrastają na szczycie łodygi. Koszyczki pokrywają grube, skórzaste i odgięte kolce. Owoc to niełupka pokryta żółtawoszarym puchem kielichowym, dwa razy dłuższym od owocu.

Uprawa ostropestu plamistego

Ostropest plamisty kwitnie od lipca do sierpnia, w stanie dzikim rośnie na polach, przy drogach i w ogrodach. W uprawie nie stwarza większych problemów, ponieważ nie wymaga specjalnej gleby, optymalna to gleba o wartości pH 6.0 – lekko kwaśna. W postaci monokultury może być uprawiany nawet przez dwadzieścia lat. Gdy posieje się go w jednej lokalizacji dwa razy po rząd każdego roku, w latach następnych będzie rósł już bez siewu. Ostropest plamisty nie ma wygórowanych wymagań co do nawożenia, nawóz, przede wszystkim fosfor wysiewa się w dawkach: fosfor 100 kg, potas 140 kg najlepiej pod orkę zimową, natomiast azot 40-60 kg powinno się podawać wiosną przed samym siewem.

Pielęgnacja uprawy ostorpestu plamistego

Ostropest plamisty wysiewa się najlepiej agregatem uprawowo-siewnym już w kwietniu. Opcjonalnie można stosować wczesne włókowanie oraz siew siewnikiem w rzędach o rozstawie co 40 – 50 cm i na głębokość 1-3 cm. Zwyczajowo wysiewa się 12-15 kg/ha , przy czym na glebach gorszych warto zastosować proporcje do 20 kg /ha.

Plantacja wysianego ostropestu plamistego nie wymaga znaczących starań pielęgnacyjnych. Wystarczy dbać, aby nie rozpleniły się na niej chwasty. Dzięki temu, że roślina charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i szybki wzrostem pielęgnacja uprawy nie jest trudna. Do niszczenia chwastów można wykorzystać maszyny rolnicze, choćby opielacz ciągnikowy, jednak tylko do czasu przykrycia międzyrzędzi. Można również zastosować środki chemiczne przeznaczone do chwastów jednoliściennych.

Zbiór ostropestu plamistego

Zbiory ostropestu plamistego prowadzi się najczęściej w sposób dwufazowy, czyli najpierw ścina się roślinę na pokos. Należy to zrobić najpóźniej do momentu gdy na kwiatach powstanie puch będący oznaką osiągnięcia dojrzałości nasion. Ostropest powinien pozostać na pokosach przed okres od 7 do 14 dni czyli do momentu aż zaschnie. Wówczas należy wykonać drugi etap zbioru czyli omłot kombajnem zbożowym wyposażonym w podbieracz.

Aby przystąpić do omłotu nasion najpierw muszą one zostać oczyszczone i wysuszone do poziomu wilgotności ok. 11%. Inaczej nasiona mogą ulec zapleśnieniu. Średni plon nasion wynosi w sezonie od 1-1,2 t/ha, jednak w sprzyjających warunkach uprawy i przy optymalnej glebie plon może dojść nawet do 3,5 t/ha. Ostropest plamisty należy do tej grupy roślin, która jest odporna na szkody, jakie mogą wyrządzić dzikie zwierzęta. Tajną bronią ostropestu są igiełki wyrastające w okresie wegetacji , które chronią roślinę przez zwierzętami.

Ostropest plamisty w postaci przetworzonej, jako proszek, tabletki lub olej stosuje się do wspierania terapii leczenia toksyczno-metabolicznych schorzeń wątroby, woreczka żółciowego i układu trawiennego. Pomocny jest przy leczeniu zatruć alkoholem, trucizn czy pestycydów. Przyśpiesza ich usuwanie z organizmu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.