Orzechy makadamia – wartości odżywcze i właściwości

Pochodzenie orzechów makadamia

Orzechy makadamia rosną na drzewach makadamia – to drzewa z rodziny srebrnikowatych. Rodzaj ten obejmuje łącznie 9 gatunków.  Drzewa orzechowca rosną w Australii, na Sulawesi, na Hawajach oraz Afryce Południowej.  Makadamia to drzewo odkryte w pod koniec 19. Wieku  w Australii. Makadamia to drzewa wiecznie zielone. Ich liście są skórzaste, wąskie i ząbkowane. Kwiaty, z których odradzają się owoce są drobne i skumulowane w kwiatostanach. Owocem makadamii jest pestka orzecha makadamii. Makadamia to drzewo hodowane dla orzechów makadamia, których głównym składnikiem jest tłuszcz.

Orzech makadamia jest najdroższym orzechem możliwym do kupienia. Orzechy te zawierają do 70% tłuszczu, stąd ich wymóg przechowywania w bardzo chłodnym miejscu. Obróbka tych orzechów wykonywana jest maszynowo ponieważ ich skorupa jest niezwykle twarda. Stąd w pierwszej kolejności obiera się je, a dopiero następnie suszy i zawzwyczaj konserwuje czyli praży. Olej z makadamii cieszy się szerokim zastosowaniem w przemyśle kosmetycznym. Co ciekawe, z niezbadanych dotąd powodów orzechy makadamia są trujące dla psów.

Wartości odżywcze orzechów makadamia

Orzechy są źródłem wielu cennych substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dieta wzbogacona o orzechy charakteryzuje się zróżnicowaniem. Orzechy zawierają wiele antyoksydantów, do których zaliczamy: tiaminę, selen, niacynę, witaminę E i inne.  Co więcej orzechy bogate są w błonnik, białko w dużej ilości przyswajalne przez organizm oraz wyższe nienasycone kwasy tłuszczowe chroniące przed chorobami układu krążenia.

Orzechy niezaprzeczalnie znajdują się na czołowym miejsce pośród niezliczonej ilości pokarmów, których zadaniem jest zapobieganie chorobom serca. Co więcej, orzechy skutecznie  regulują poziom cukru we krwi i stabilizują go, wpływają na koncentrację, pobudzają pracę mózgu i pomagają przechodzić przez stany lękowe i depresyjne. Wskazana jest garść orzechów dziennie, taka ilość wystarczy, ponieważ pomoże to łagodniej znieść napięcia i problemy z dnia codziennego. Niestety nie da się ukryć, ze tak właściwie to w ich spożywaniu wadzi dość duża kaloryczność. Dawką orzechów, wskazaną przez naukowców oraz nie prowadząca do tycia jest masa orzechów w ilości 30 g dziennie. Taka ilość z pewnością polepszy funkcjonowanie naszego organizmu, ale jednocześnie nie spowoduje przyrostu masy ciała.

Orzechy makadamia mają bardzo twardą skorupę. Jej twardość jest taka, że z jej rozłupaniem nie poradzi sobie nawet dziadek do orzechów, dlatego są sprzedawane bez łupin. Orzechy mają mocno maślany smak, za co odpowiedzialne są duże ilości  nienasyconych kwasów tłuszczowych, co stanowi prawie 1/3 ich masy.  To największa zawartość tłuszczu spośród wszystkich orzechów. Orzechy makadamia zawierają również białko (9%). Ilość cukru jest zbliżona do innych odmian orzechów, a uzupełnieniem masy są także witaminy A i z grupy B a także składniki mineralne, do których zaliczamy: wapń i cynk, fosfor, żelazo, magnez oraz kwas foliowy i błonnik. W 100 gramach orzechów mamy 20% dziennego zapotrzebowania na błonnik i żelazo. Orzechy mogą być jedzone jako przekąska lub być elementem posiłku. Jakkolwiek, pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu chroniąc przed miażdżycą, przez co zapobiegają chorobom układu krążenia.  Bardzo istotne jest ich działanie antynowotworowe, a to wszytsko dzięki zawartości selenu i kwasu solnego.

Właściwości zdrowotne orzechów makadamia

Orzechy makadamia to wspaniały pomysł na uzupełnienie diety ubogiej w naturalne składniki lub w zdrowe tłuszcze. Na część orzechów można wyeliminować z diety niezdrowe fastfoody, a szkodliwe tłuszcze trans zastąpić tłuszczami nienasyconymi, których niewyczerpanym źródłem są orzechy.  Orzechy mogą być spożywane  w posiłkach lub jako przekąska miedzy posiłkami. Nie wymagają przygotowywania a nawet specjalnego towarzystwa, gdyż same smakują najlepiej. Do właściwości orzechów makadamia zaliczamy:

  • Ważną cechą orzechów makadamia są właściwości antyoksydacyjne. Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w orzechach organizm zwalcza wolne rodniki, które są przyczyną wielu chorób i przedwczesnej śmierci komórek ciała.
  • Nieodpowiednio przechowywane orzechy ciemnieją. Świeży orzech makadamii bowiem jest jasny i dobry do spożycia. Warto trzymać orzechy w lodówce jeśli nie chcemy spożywać orzechów od razu.
  • Magnez z orzechów wpływa na układ nerwowy. Jeśli dostarczymy odpowiednia ilość magnezu unikniemy: przemęczenia, bezsenności, rozdrażnienia, oraz niespodziewanych skurczy mięśni. Ze 100 g orzechów makadamia dostarczymy 130 mg magnezu.
  • Wapń to podstawowy budulec kości. Ma za zadanie wzmacniać je i wspomagać ich regenerację. Odpowiednia ilość wapnia chroni przed osteoporozą i zapobiega postępującej z wiekiem demineralizacji kości, a wiec zabezpiecza przed zwiększoną łamliwością kości. 100 g orzechów makadamia to 85 mg wapnia.
  • Zawartość potasu reguluje ciśnienie krwi oraz powoduje na prawidłową pracę układu nerwowego, ale też systemu mięśniowego,
  • Potas i magnez poprawiają pamięć i koncentrację: 100 g orzechów makadamia jest źródłem niemal 400 mg potasu.
  • Żelazo zawarte w orzechach ma odpowiedzialną rolę w organizmie – niedobór żelaza może doprowadzić do anemii, która objawia się niedokrwistością czyli obniżoną zawartością płytek krwi. W 100 g orzechów makadamia to ok 5 mg żelaza.
  • Kolejnym składnikiem zawartym w orzechach są witaminy z grupy B, a miedzy innymi: niacyna, ryboflawina, witamina B6. Dzienne zapotrzebowanie na te witaminy zjedzenie 100 g orzechów pokryje w niemal 20 %. Niacyna jednak jest zaspokojona w stu procentach.
  • Orzechy nie zawierają glutenu, a wiec z powodzeniem mogą być spożywane przez każdego. Orzechy makadamia są często składnikiem bezglutenowych dań. Tłuszcze zawarte w orzechach są liczne, ale nie powodują wzrostu poziomu cholesterolu. Tłuszcze z orzechów makadamia są jednonienasycone, zatem przyczyniają się do regulacji i obniżenia poziomu złego cholesterolu i podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu we krwi.
  • Olej z orzechów makadamii zawiera głównie tłuszcze jednonienasycone, zatem nie są one szkodliwe dla organizmu. Olej posiada wysoka temperaturę dymienia, a ponadto jest też szeroko wykorzystywany do produkcji kosmetyków.

Orzechy makadamia w kosmetyce

Orzechy mają duże zawartości tłuszczów naturalnych, a więc zawdzięczają temu swoje właściwości upiększające i pielęgnacyjne. Olej z orzechów makadamia jest gorąco polecany do pielęgnacji skóry, która utraciła wodę i jędrność, a wiec skóry przesuszonej. Taka skóra wymaga poprawy elastyczności i intensywnej odnowy, co  wiąże się z pojawieniem się blizn i zmian wywołanych promieniami słonecznymi spowodowanymi przez zbyt długie przebywanie na słońcu.

Kombinacja witamin i minerałów sprawia, że  orzechy wpływają stymulująco na kondycję skóry, włosów i paznokci. Wszystko dzięki witaminie A+E. Zbawieniem są antyoksydanty zawarte w tych bakaliach, ponieważ tak jak inne rośliny  pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Dzięki temu zatrzymujemy przedwczesne procesy starzenia się skóry oraz śmierci komórek. Orzechy uelastyczniają naskórek raz wspomagają proces jej regeneracji.

Jak przechowywać orzechy?

Orzechy to specyficzny rodzaj pokarmu, którego zachowanie świeżości i smaku wymaga dbania o sposób przechowywania. Należy kupować orzechy, które będą jak najświeższe i uważać na ich jełczenie. Jełczenie powoduje bowiem silne podrażnienie błony śluzowej żołądka oraz jelit jelit. Po procesie jełczenia orzechy tracą wartości odżywcze. Oleje w nich zawarte źle się trawią. Ponadto osłabia się odporność, przez co  niszczy się witaminy A i E, a praca wątroby jest trudniejsza. Światło przyspiesza psucie orzechów dlatego należy je trzymać w ciemnych pojemnikach.

Nie warto przechowywać orzechów w pudełkach plastikowych, ponieważ produkty oleiste reagują z tworzywami sztucznymi, przez co w  orzechach  ma miejsce gromadzenie się toksyn i związków chemicznych. Orzechy, które kupujemy powinny być ekologiczne i niespryskiwane.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.