Orzechy brazylijskie – właściwości, zastowanie, odchudzanie

Orzechy brazylijskie są nasionami Orzesznicy wyniosłej. Występuje głównie w tropikalnych lasach dorzecza Amazonii, a dokładniej w Boliwii, która jest jednym z głównych eksporterów owoców tego drzewa. Orzesznica brazylijska jest znana jako jedno z najwyższych drzew w puszczy amazońskiej. Podczas zbierania owoców z tych drzew,w ciągu roku można uzyskać nawet do 450 – 500 kg surowca. Kwiaty tego drzewa są duże i mają kremowy kolor, zbierają się w grona na szczytach pędów. Znane są również z tego, że wydzielają nieprzyjemny dla człowieka zapach.

Wygląd orzechów brazylijskich:

Owoc wygląda jak duża kula, lub wydłużona torebka, pokryta zdrewniałą skórką koloru brązowego. Może osiągać wagę od 1 do nawet 2 kg. Owocnia zawiera od 18 do 24 nasion, które swoim kształtem przypominają cząstki pomarańczy. Co ciekawe, selen zawarty w orzechach jest pobierany z ziemi, na której rośnie to drzewo, składniki odżywcze są pobierane przez korzenie, a następnie transportowane dalej przez całe drzewo.

Artykuły dla Ciebie

Zastosowanie i właściwości orzechów brazylijskich:

Orzechy brazylijskie dzięki swoim różnorodnym właściwościom znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia, poczynając od kosmetyki, poprzez suplementację diety do kulinarnych dodatków. Badania wykazały, że orzechy tego drzewa zawierają w sobie dużo składników odżywczych, takich jak: wapń, który pozytywnie wpływa na rozwój kości, magnez, który wpływa na pobudliwość nerwową i potas, który obniża ciśnienie krwi, ale również witamina E, dobrego dla kobiet w ciąży kwasu foliowego, oraz selenu, którego zawierają najwięcej ze wszystkich gatunków spożywanych przez nas orzechów. Odkryto również, że zawarty w o orzechach selen wpływa na poprawienie odporności organizmu, może obniżać ryzyko wystąpienia niektórych typów nowotworów, pomaga w metabolizmie hormonów tarczycowych, oraz co ciekawe, wykazuje bardzo pozytywne skutki w stosunku do mężczyzn, ponieważ poprawia jakość nasienia, a co za tym idzie ruchliwość i żywotność plemników. Zaleca się również spożywanie orzechów po zabiegach chirurgicznych i operacjach, ponieważ zawarte w nim duże stężenie kwasu oleinowego, sięgające powyżej 50% ochrania skórę przed zbyt dużą utratą wody i nadmiernymi uszkodzeniami.

Orzechy brazylijskie w kosmetyce:

Dzięki dużej zawartości witamin i składników odżywczych, Para orzeszki są chętnie wykorzystywane jako składniki kosmetyków i różnych środków upiększających. Nazwa Para wzięła się od nazwy regionu, z którego drzewo pochodzi. Olej z orzechów para jest wykorzystywany jako kosmetyk dla osób o suchej i zniszczonej skórze, ponieważ jako naturalny emolient nawilża ją i pielęgnuje, a zawarte w nim witaminy dodatkowo wzbogacają i chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami. Olej z tych ziaren jest również znany z tego, że zapobiega powstawaniu wolnych rodników, często używa się go również do zmiękczania blizn pooperacyjnych i po oparzeniach, ale również trądzikowych. Co ciekawe olej z orzechów jest wykorzystywany nie tylko w kosmetyce, ale również w mechanice, jako jedna z substancji do wytwarzania smaru, stosowanego przy maszynach. Zabezpiecza je on przed niszczeniem i negatywnymi skutkami nadmiernego zużycia.

Orzechy brazylijskie, a odchudzanie:

Jak większość orzechów i te są bardzo kaloryczne. Można by było przez to wręcz pomyśleć, że wprowadzanie ich do swojej diety może mieć negatywne skutki i zamiast pomóc, pogłębić problem związany z wagą. 100 gramów tych orzechów dostarcza naszemu organizmowi, aż 659 kcal! Jednak zostało udowodnione naukowo, że zawarty w orzechach tłuszcz, pobudza nasz organizm do pracy i do rozpoczęcia zwalczania tkanki tłuszczowej. Skuteczność tego procesu może zostać zachowana pod warunkiem tego, że ilość orzechów dostarczanych do naszego organizmu, nie będzie zbyt duża. W innym przypadku, może to mieć skutki odwrotne do zamierzonych .

BIO orzechy brazylijskie
Kliknij i poznaj ceny! 

Orzechy brazylijskie w kuchni:

Można je wykorzystywać na wiele sposobów, można je jeść kiedy są świeże, dodawać do dań i sałatek. Będą pasowały zarówno do sałatek owocowych jak i do deski serów, oraz pikantnych dań. Używa się ich również do wyrobu deserów, pysznych ciast, ale również w nadzieniach i do farszu.Wykorzystuje się je również do wytwarzania słodkiego masła.

Orzechy brazylijskie, a alergie:

Jak wiele różnych składników, orzechy te niestety również mogą powodować powstanie alergii. Dają objawy zarówno ze strony pokarmowej, takie jak zaburzenia żołądkowo – jelitowe, w tym nudności, bóle brzucha, wymioty i biegunka, ale również objawy ze strony skóry, np.: wysypka, obrzęki w obrębie warg, gardła i jamie ustnej, oraz szczypanie i zaczerwienie. Można więc zauważyć, że orzechy para mają wiele zalet, ale również niestety wad. Stosowanie ich w uzasadnionej ilości może mieć bardzo pozytywny wpływ na organizm, zwłaszcza kiedy próbujemy zrzucić wagę, lub chcemy zadbać o zdrowy wygląd i skórę naszego ciała. Orzechy te z powodzeniem możemy jeść w charakterze przekąski, ale również jako smaczne urozmaicenie w kuchni, poprzez dodawanie ich do dań i deserów.

 

 

 

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.