Olejek rycynowy – jak działa na paznokcie?

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie naturalnych sposobów pielęgnacji ciała, w tym włosów i paznokci. W ostatnim czasie stale wzrastającą popularnością cieszą się preparaty do paznokci wykonane domowymi metodami z olejku rycynowego. Jakie jest jego działanie? Czy jest to rzeczywiście skuteczny sposób? Jaka jest cena takiej kuracji? Czy łatwo zastosować ten środek?

Olejek rycynowy – co to w ogóle jest?

Olejek rycynowy jest bardzo cenną substancją – najbardziej pożądany jest w postaci nierafinowanej. Powstaje z nasion ogrodowej rośliny w procesie tłoczenia na zimno, a w dalszej kolejności gotowania w wodzie w celu pozbycia się toksycznych substancji (rycyny i rycyniny) i pozostawienia wyłącznie zdrowych kwasów tłuszczowych (rycynolowy, oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy). Ponadto zawiera witaminy A i E, które są rozpuszczalne w tłuszczach.

Olejek rycynowy jest w postaci oleistej cieczy, ma  barwę jasnożółta lub neutralną i delikatny, charakterystyczny zapach. W celu zapewnienia jak najdłużej wartości tego płynu, należy go przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce i w dość ciemnym miejscu (np. szafce kuchennej).

Olejek rycynowy i jego działanie na paznokcie

Olejek rycynowy ma doskonałe działanie na płytkę paznokcia. Dzięki systematycznemu stosowaniu, w dość krótkim czasie można znacznie wzmocnić i wydłużyć płytkę paznokcia. Odbudowuje zniszczone paznokcie dzięki zawartości witamin A i E, które są budulcami płytki paznokcia.

Jest to także doskonały kosmetyk do pielęgnacji paznokci:

 • narażonych na długotrwały kontakt z czynnikami chemicznymi w pracy lub w domu;
 • osób stosujących przez długi czas rękawiczki (w pracy lub ze względów zdrowotnych);
 • dla osób, które uwielbiają często zmieniać kolor paznokci (co wiąże się z częstym używaniem lakieru, co osłabia delikatną płytkę paznokcia),
 • noszącym tipsy po zdjęciu i przed nałożeniem nowej warstwy na paznokieć;
 • w przerwach między stosowaniem lakieru hybrydowego (jednorazowo utrzymuje się 2-4 tygodnie, przynajmniej raz na pół roku warto zrobić sobie przerwę).

Olejek rycynowy nie tylko pielęgnuje płytkę paznokci, ale również znakomicie sprawdza się przy zmiękczaniu skórek przed ich wycinaniem.

Olejek rycynowy to tani domowy sposób na zdrowe i piękne paznokcie

Buteleczka olejku rycynowego jest stosunkowo niedroga i łatwo dostępna. Można ją kupić za kilka złotych w aptece (stacjonarnej czy internetowej), lub drogerii, jak również w wybranych sklepach zielarskich czy też na aukcjach internetowych.

Dla ułatwienia aplikacji odpowiedniej ilości kropel, producenci stosują kroplomierz w zakończeniu szyjki buteleczki lub dołączają specjalną pipetkę, którą można odmierzyć pożądaną ilość produktu.

Efektywność produktu jest bardzo dobra. Ponieważ jednorazowo stosowane jest kilka kropli, nawet mała buteleczka o pojemności 30 ml starcza na bardzo długo (kilka miesięcy, nawet do pół roku). Trzeba tylko pamiętać o dokładnym zamknięciu i odstawieniu w zacienione miejsce po każdym użyciu, w celu przedłużenia odżywczego działania preparatu.

Wykonanie odżywki do paznokci na bazie olejku rycynowego jest banalnie proste. Jest kilka sprawdzonych przepisów na taki specyfiku:

 • najprostszym znanym sposobem jest po prostu wmasowanie olejku w płytkę paznokci (za pomocą miękkich płatków kosmetycznych lub nawet kawałka waty) niemal do wyschnięcia; jest on polecany zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na poświęcenie go bardziej skomplikowanym zabiegom pielęgnacyjnym;
 • podobnym do przestawionego powyżej sposobem jest wtarcie nieco grubszej warstwy olejku w skórę dłoni i paznokcie oraz pozostawienie na noc (aby maksymalnie wykorzystać działanie olejku i nie pobrudzić pościeli warto do spania założyć bawełniane rękawiczki);
 • w celu wydobycia jeszcze bardziej wzmacniających właściwości produktu, można podgrzać olejek rycynowy w niewielkim naczynku, następnie przelać go do metalowej miseczki i zanurzyć w ciepłym (ale nie gorącym!) płynie paznokci na kilkanaście (ok. 15) minut a następnie dokładne wmasować oraz wytrzeć ewentualne resztki produktu miękkim ręcznikiem;
 • maseczka na paznokcie (idealny sposób na mocno zniszczone paznokcie oraz wysuszone skórki) – łatwa do sporządzenia mieszanka z kilkunastu kropel olejku rycynowego połączonych dokładnie z żółtkiem jajka oraz łyżeczką świeżo wyciśniętego soku z cytryny (lub rozcieńczonego kwasku cytrynowego); dokładnie połączone składniki należy nałożyć na paznokcie i skórki oraz pozostawić na 15-20 minut a następnie spłukać i wytrzeć dokładnie do sucha. Można również – w celu zwiększenia efektu – zastosować dodatkowo balsam lub krem do dłoni i paznokci (przed położeniem się spać można nałożyć grubszą warstwę i nałożyć rękawiczki bawełniane).

Pierwsze pozytywne skutki działania olejku rycynowego zauważalne są już po zaledwie 2-3 tygodniach regularnego stosowania na paznokciach, nawet przy mocno zniszczonych płytkach. Wyraźnie widać, że:

 • paznokcie stają się zdecydowanie zdrowsze, grubsze, mocniejsze, bardziej rozjaśnione i błyszczące;
 • znikają przebarwienia i białe plamki;
 • zmniejsza się zagrożenie narażeniem na działanie czynników mechanicznych (np. podczas pisania na klawiaturze komputera, przy grze na instrumentach strunowych czy też przypadkowym uderzeniu) oraz środków chemicznych (np. płynów do naczyń, preparatów czyszczących stosowanych do różnych powierzchni, piorących, jak również preparatów do malowania płytki paznokci – zwłaszcza lakierów hybrydowych, jak również zmywaczy do paznokci – szczególnie na bazie acetonu);
 • paznokcie w mniejszym stopniu ulegają rozdwajaniu i pękaniu;
 • skórki będą miękkie i łatwo je odsunąć specjalnym patyczkiem, a następnie wyciąć przeznaczonymi do tego celu cążkami zupełnie bezboleśnie.

Olejek rycynowy warto stosować na paznokcie np. co 2 dzień lub w przerwach pomiędzy zmianą koloru lakieru do paznokci, zamiast bezbarwnych lakierów. Co 2-3 tygodnie należy zrobić przerwę a następnie powrócić do regularnego stosowania.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.