Olejek różany – najważniejsze właściwości

Olejek różany to olejek eteryczny, który otrzymuje się z kwiatów róży. Dostarcza on wiele korzyści zdrowotnych dzięki swoim zróżnicowanym właściwościom, a poza tym jest silnym afrodyzjakiem.

Właściwości zdrowotne olejku różanego

 • Antydepresyjne – olejek ten dodaje pewności siebie dzięki swojemu pięknemu zapachowi, jest znany także jako antydepresant. Z tego powodu jest stosowany w aromaterapii, gdyż wywołuje pozytywne myśli i odczucia szczęścia, radości i zadowolenia.
 • Przeciwzapalne – niektórzy stosują go w celu obniżenia gorączki. Może wpływać także korzystnie na organizm w innych stanach zapalnych, przede wszystkim tych, które są spowodowane drobnoustrojami chorobotwórczymi, spożyciem substancji toksycznych, niestrawnością czy odwodnieniem.
 • Antyseptyczne – jest najbardziej aromatycznym sposobem na gojenie ran. Można go stosować podczas leczenia obrażeń skórnych, ponieważ miejscowe stosowanie olejku różanego na rany i skaleczenia działa antybakteryjnie i powstrzymuje rozwój infekcji.
 • Przeciwskurczowe – olejek ten łagodzi skurcze w obrębie układu oddechowego i trawiennego, a także skurcze mięśni kończyn. Może pomagać w leczeniu drgawek czy naciągnięć mięśni.
 • Antywirusowe – jest to naturalny środek przeciwwirusowy, który jednak nie działa na wszystkie typy wirusów.
 • Afrodyzjakalne – róże od wieków kojarzą się z miłością. Zawarty w róży olejek eteryczny zwiększa libido, wywołuje również romantyczne uczucia, które przekładają się na życie seksualne. Olejek może zmniejszyć objawy zaburzeń seksualnych, w tym zaburzenia erekcji, a także pozwala zmniejszyć dystans i oziębłość między partnerami.
 • Ściągające i kurczące – dzięki tym właściwościom, olejek wzmacnia dziąsła i cebulki włosowe, a równocześnie tonizuje i ujędrnia skórę. Ponadto doskonale wpływa na kurczenie się jelit, mięśni i naczyń krwionośnych. Dzięki temu daje naturalną ochronę przed przedwczesną utratą zębów i włosów, zapobiega powstawaniu zmarszczek i chroni przed utratą zdolności do prawidłowej pracy jelit, mięśni brzucha i kończyn. Co ciekawe, olejek eteryczny pomaga zatrzymać krwawienie z ran i skaleczeń, ponieważ działa kurcząco na naczynia krwionośne.
 • Bakteriobójcze – może być stosowany w leczeniu takich chorób, jak: tyfus, biegunka, cholera, zatrucie pokarmowe oraz inne choroby spowodowane przez bakterie. Dodatkowo może być przydatny w leczeniu wewnętrznych infekcji bakteryjnych, które powstają w okrężnicy, żołądku, jelitach, a także pomoże w leczeniu zewnętrznych infekcji, takich jak: infekcje uszu, oczu, skóry.
 • Niwelujące problemy estetyczne skóry – powoduje że blizny, trądzik i ślady po ospie stopniowo zanikają. Dotyczy to również rozstępów, blizn chirurgicznych, pęknięć skórnych po ciąży czy porodzie. Wynika to z jego przeciwutleniających właściwości, które sprzyjają szybszemu gojeniu się skóry.
 • Oczyszczające – oczyszcza krew przez usuwanie i neutralizowanie szkodliwych toksyn z organizmu. Dzięki oczyszczonej krwi chroni organizm przed czyrakami, wysypkami, owrzodzeniami, chorobami skórnymi czy też poważniejszymi zmianami chorobowymi, powodowanymi wolnymi rodnikami, jak nowotwór czy choroby serca.
 • Normalizujące cykl miesiączkowy – pozwala na naturalne stymulowanie wydzielania hormonów, które powodują miesiączkę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku nieregularnych i zaburzonych miesiączek. Łagodzi także bóle, nudności i uczucie zmęczenia, które związane są z miesiączką i menopauzą.
 • Hemostatyczne – ta właściwość olejku różanego jest szczególnie przydatna osobom cierpiącym na krwotoki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Olejek przyspiesza proces krzepnięcia krwi oraz zatrzymuje nadmierne krwawienie.
 • Wątrobowe (hepatyczne) – wzmacnia funkcjonowanie wątroby, stymuluje jej prawidłową pracę i skutecznie chroni ją przed infekcjami. Pomaga również przy nadmiarze żółci i kwasów czy owrzodzeniach.
 • Przeczyszczające – może służyć jako środek przeczyszczający o pięknym zapachu. Jest nieszkodliwy i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Wpływa na prawidłową pracę jelit oraz mięśni okolic odbytu, ponieważ znacznie poprawia perystaltykę. Ponadto pomaga w walce z nadwagą.
 • Uspokajające – przyjemny aromat doskonale koi i uspokaja nerwy. Powstrzymuje też drżenie rąk.
 • Żołądkowe – działa na żołądek łagodząco, zmniejsza stany zapalne, chroni przed infekcjami.

Ostrzeżenie co do używania olejku różanego

Olejek różany może skutecznie leczyć ból głowy, ale tylko wtedy, jeśli jest stosowany w niewielkich ilościach. Mocny aromat może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Olejek nie powinien być stosowany w czasie ciąży, ponieważ dotychczas nie ma dowodów na to, czy efekty działania olejku mogą być przeniesione na płód. Z racji tego, że reguluje procesy hormonalne (także te związane z miesiączką), należy założyć, że w większych ilościach mógłby być niebezpieczny i spowodować nawet poronienie, dlatego podczas ciąży lepiej go unikać. Nie powinno się stosować olejku także w razie alergii i nadwrażliwości na tę substancję. Nie można go podawać dzieciom poniżej siódmego roku życia, ponieważ olejek ma silny wpływ na sferę emocjonalną.


Szeroki wybór olejków różanych
Kliknij TUTAJ!

Zastosowanie olejku różanego

Olejek może być stosowany w masażach – wystarczy 2-6 kropli olejku wlać na łyżkę stołową i dobrać wybrany olej bazowy do masażu (olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron). Można dodać go też do kąpieli, aby uczynić ją bardziej rozkoszną i aromatyczną. Wtedy wystarczy rozcieńczyć 5-10 kropli olejku w łyżce mleka lub miodu i dodać do wody. Olejkiem różanym można wzbogacić także swoje kosmetyki – szczególnie preparaty do pielęgnacji twarzy i ciała. Zaleca się w tym celu dodać 5-10 kropli olejku na każde 25 ml kosmetyku. Olejek ma działanie nawilżające, łagodzące i regenerujące, na pewno wzbogaci więc kosmetyk.

Można także kupić gotowe kosmetyki, które w swoim składzie mają olejek różany – są to olejki do ciała, olejki do kąpieli czy też kremy wygładzające zmarszczki i bruzdy. Często te kosmetyki są wzbogacone innymi olejkami eterycznymi, witaminą E i olejem słonecznikowym.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.