Olej kokosowy rafinowany, czyli co należy o nim wiedzieć?

Olej kokosowy to składnik diety, który znalazł swoje zastosowanie zarówno w przestrzeni kuchennej, jakich szeroko pojętej kosmetyce. Jest tak, ponieważ olej kokosowy posiada ogromne właściwości, które wpływają na zdrowie w korzystne sposób, lub mają działanie pielęgnacyjne. Ten składnik diety umożliwia pozbycie się nadwagi lub już chorobliwej otyłości, ponieważ nie odkłada się on w postaci zbędnego tłuszczu. Zamiast tego olej kokosowy zostaje wykorzystany przez organizm do produkowania energii oraz spalania zbędnych kalorii.  Nie ulega wątpliwości, że składnik ten jest niezwykle zdrowy oraz ma bardzo dobry wpływ na organizm ludzki. Olej kokosowy możemy podzielić na rafinowany oraz nierafinowany. Na łamach dzisiejszego artykułu zajmiemy się tematem jakim jest olej kokosowy rafinowany. O powiemy o tym czym on jest a także o jego właściwościach. Zapraszamy do lektury.

Olej kokosowy rafinowany, czyli o co z nim chodzi?

Jeśli przy nazwie „olej kokosowy” pojawia się dopisek, że jest on rafinowany, to oznacza to, że olej ten został oczyszczony. Proces oczyszczania oleju kokosowego polega na oddaniu go obróbce termicznej. W zdecydowanej większości przypadków obróbka termiczna oznacza poddanie go temperaturze przewyższającej 240°C. Warto wiedzieć, że najtańsze oleje kokosowe, które są dostępne na rynku dodatkowo zostają podane obróbce chemicznej.  Tego rodzaju działania niestety nie wpływają korzystnie na nasz organizm. Jednak nie oznacza to że oleje kokosowe rafinowane, które nie były poddane obróbce chemicznej nie istnieją.

Co jest charakterystyczne dla oleju kokosowego rafinowanego?

Jako najbardziej podstawową cechę oleju kokosowego rafinowanego jest jego zapach, a właściwie brak jego występowania. Podczas podawania oleju kokosowego rafinacji, zostaje w eliminowany z niego zapach kokosa. W czasie procesu rafinacji, czyli oczyszczania oleju kokosowego traci on także sporą część witamin i minerałów, czyli witaminy B2, B sześć, C, E, kwasu foliowego, żelaza, fosforu, jodu, magnezu a także wapna.

Na sklepowych półkach olej kokosowy, który został poddany procesowi rafinacji będzie opisany jako „rafinowany” lub „olej kokosowy bezwonny”.

Z powodu, że olej kokosowy rafinowany jest pozbawiony zapachu jest szczególnie polecany osobom, które nie przepadają za charakterystycznym zapachem kokosa, który charakteryzuje nierafinowany olej kokosowy. Ważnym jest także, aby pamiętać, że rafinacja nie Wypływa w żaden sposób na zmianę struktury kwasów tłuszczowych, w tym tych, które odpowiedzialne są za lwią część właściwości, które posiada olej kokosowy.

Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany?

Istnieje spore grono osób, które uważają, że olej kokosowy rafinowany stanowi gorszy odpowiednik nierafinowanego oleju kokosowego.  Jest to jednak zbyt dużo uogólnienie, ponieważ wszystko zależne jest tak naprawdę od tego, jaki jest cel używania danego typu oleju kokosowego. Na przykład w momencie kiedy używa się oleju kokosowego do smażenia, jego wysoka temperatura zabija niektóre składniki odżywcze, które są w nim zawarte. Oznacza to, że jeżeli użyjemy oleju kokosowego nierafinowanego do smażenia  to i tak większość dobrych składników odżywczych ulegnie rozpadowi. Dlatego też do smażenia warto używać oleju kokosowego rafinowanego, ponieważ duża część właściwości zdrowotnych nie dotyczy tego tłuszczu po poddaniu go procesowi rafinacji. Olej kokosowy rafinowany dała gorsze rezultaty jeśli chodzi o stosowanie go do odbudowania zniszczonych włosów lub smarowania twarzy, jednak w przestrzeni kuchennej sprawdzi się on o wiele lepiej od swojego nierafinowanego odpowiednika.

Olej kokosowy, a cena

Olej kokosowy rafinowany nie posiada tak wielu cennych dla zdrowia człowieka substancji odżywczych, jakiego nierafinowany odpowiednik. Jednak jego zdecydowaną przewagę nad nim jest stosunkowo niska cena. Może zdarzyć się że olej rafinowany będzie nawet kilkukrotnie tańszy od oleju kokosowego nierafinowanego. Olej kokosowy rafinowany charakteryzuje się także dużą wydajnością oraz tym że można przechowywać go poza przestrzenią lodówki bez obaw że on zjełczeje.

Jeśli chodzi o różnicę w cenie pomiędzy olejem kokosowym rafinowanym, a nierafinowanym, która wyrażona została by w liczbach to należy wiedzieć że olej nierafinowany potrafi kosztować nawet 50 zł za niespełna kilogram, podczas gdy olej rafinowany można kupić już za 10, niekiedy 15 zł za ponad 0,5 kg. Poza tym olej rafinowany dostępny jest niemalże w każdym super i hipermarkecie, a w obecnym czasie coraz części można zakupić małych sklepach osiedlowych.

Wszystko zależy od potrzeb

Nie można jednoznacznie uznać, który z oleju kokosowych, rafinowany czy też nierafinowany, jest lepsze. Jest tak, ponieważ wszystko zależy od potrzeb indywidualnych każdego konsumenta. Jeśli wiemy do czego używać poszczególnych olejów kokosowych, to każdy z nich przedstawia jakiegoś rodzaju plusy. Pewnym jest jednak, że olej kokosowy jest niezwykle zdrowy i w korzystne sposób wpływa na samopoczucie oraz stan zdrowia osoby, która włączyła go do swojej codziennej diety.

Tak jak zostało wspomniane powyżej, olej kokosowy znany jest od gości od bardzo dawnych czasów. Ze względu na przeprowadzone statystyki, które w jednoznaczny sposób udowadniają, że w łączenie oleju kokosowego do swojego codziennego planu żywieniowego może wyeliminować pojawienie się niektórych chorób, a nawet wydłużyć czas życia, warto przynajmniej spróbować stosować go w kuchni.

Dodatkowym atutem stosowania oleju kokosowego jest fakt, że nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, co sprawia, że jest on przyjazne dla osób, które przebywają na diecie odchudzającej. Olej kokosowy przemienia się w czystą energię, a nawet przyczynia się do spalania zbędnych kalorii. Można więc uznać, że jest to recepta na szczupłą i idealną sylwetkę. Ponadto zastosowanie oleju kokosowego w codziennej pielęgnacji związanej z kosmetykami również wpływa w korzystne sposób na nasz wygląd. Olej kokosowy oraz jego stosowanie to ogromna liczba plusów, dlatego też warto w niego zainwestować.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.