Olej kokosowy na włosy – najlepsza naturalna odżywka

Olej kokosowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejów do włosów. Swoją popularność zawdzięcza wielu dobroczynnym składnikom, dzięki którym włosy po jego użyciu stają się elastyczne, sypkie, pełne blasku, bardziej odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, a co najważniejsze – zdrowsze! Nakładanie oleju na włosy to nie odkrycie naszych czasów, ponieważ zabieg praktykowano już w starożytności – właśnie tak dbały o włosy kobiety z terenów Półwyspu Indyjskiego.

Dlaczego olej kokosowy?

Olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych olei na świecie. Nie tylko nawilża naszą skórę, ale też ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, oznacza to, że naskórek potraktowany nim z pewnością się zregeneruje i będzie chroniony przed atakiem drobnoustrojów.
Ważny jest wybór właściwego oleju, ponieważ na rynku dostępne są dwie wersje: rafinowany i nierafinowany. Wyglądają podobnie, ale całkowicie różni ich skład. Rafinowanego używa się głównie w kuchni, ponieważ nie posiada charakterystycznego kokosowego aromatu i ma wyższą temperaturę palenia, ponadto pozbawiono go najcenniejszych wartości odżywczych. Nierafinowanego używa się w kosmetyce i medycynie, jest bogaty w składniki oraz posiada przyjemny, kokosowy zapach – to właśnie ten powinniśmy wybrać do włosów.

Olejowanie – sposób na piękne i zdrowe włosy

Olejowanie włosów jest zabiegiem polegającym na systematycznym nakładaniu oleju na włosy oraz skórę głowy, a jego celem jest widoczna poprawa ich kondycji, zapobieganie wypadaniu, przyspieszenie wzrostu, czy wygładzenie. Istnieje zasada, że olej dobiera się na podstawie porowatości włosów, ponieważ na każdy będzie dobry dla naszych loków. Wyróżnia się trzy typy porowatości: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Niskoporowate charakteryzują się gładkością i zamkniętymi łuskami, im bardziej porowate tym bardziej szorstkie i puszące się z powodu rozchylonych łusek. Olej kokosowy polecany jest dla włosów niskoporowatych, to właśnie na nich zadziała spektakularnie i osłoni je przed zniszczeniem, jednak nie oznacza to, że właścicielki innych włosów nie mogą go stosować, warto spróbować, ponieważ może się okazać, iż będzie to strzał w dziesiątkę.

Przygotowanie włosów do olejowania

Aby olej przyniósł nam jak najwięcej pożytku, włosy należy odpowiednio przygotować. Ważne jest ich dokładne oczyszczenie z wszelkich pozostałości silikonowych kosmetyków. Oczyszczanie przeprowadzamy za pomocą szamponu z dodatkiem mocnych środków myjących (SLS), jeśli zazwyczaj podczas mycia nakładamy szampon raz, to w myciu oczyszczającym nakładajmy dwa razy. Po myciu rozprowadzamy na włosach odżywkę lub maskę nawilżającą, która pomaga w ich rozczesaniu.

Sposoby olejowania włosów

Nakładanie oleju kokosowego nie musi być nudne, jest kilka sposobów które mogą okazać się dużo przyjemniejsze niż smarowanie włosów olejem i zmywanie go po upłynięciu właściwej ilości czasu.

  • Olejowanie w misce – do miski nalewamy ciepłą wodę i dodajemy kilka łyżek ulubionego oleju, następnie zanurzamy w niej włosy i pozostawiamy na kilkanaście minut. Po wszystkim czekamy aż włosy wyschną i dokładnie myjemy je aż do pozbycia się resztek oleju.

  • Olejowanie na sucho/mokro – wilgotne lub suche włosy smarujemy olejem i trzymamy go dowolną ilość czasu, następnie myjemy włosy szamponem.

  • Olejowanie z użyciem olejowej mgiełki – w pojemniku z atomizerem mieszamy ze sobą nawilżające półprodukty (na przykład aloes lub kwas hialuronowy) i olej, mieszanką spryskujemy pukle. Po tym zabiegu włosy również trzeba umyć.

  • Olejowanie na włosy potraktowane odżywką – najpierw na włosy nakładamy ulubioną odżywkę, następnie smarujemy dokładnie olejem. Odżywka pomaga wchłonąć się olejowi. Po zakończonym zabiegu myjemy włosy.

BIO Planete, Olej kokosowy

Kliknij i sprawdź ceny!

Czy wszystkie włosy można olejować? Jak często to robić?

Olej można nakładać na każdy rodzaj włosów, jednak zwracajmy uwagę na stan skalpu. Jeśli ma tendencje do przetłuszczania się, to olej nakładajmy tylko na włosy. Nałożenie oleju na skórę z nadmiarem sebum – czyli tłustą, może skutkować wypadaniem włosów.
Przy pierwszych próbach olejowania trudno będzie nam określić potrzebną ilość oleju i na pewno nałożymy go za dużo. Zazwyczaj starczają 2 łyżki stołowe, jednak przy mocno zniszczonych włosach może się to okazać za małą ilością. Najlepiej samodzielnie wypracować idealną ilość.

Częstotliwość olejowania także zależy od stanu włosów. Bardzo zniszczone włosy można traktować olejem nawet codziennie lub co drugi dzień, jeśli są w dobrej kondycji wystarcza olejowanie raz w tygodniu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.