Odchudzanie po 40-stce – praktyczne porady

To znany fakt, że po 40 roku życia szybciej tyjemy. Wiemy, że nasz metabolizm spada, nie jesteśmy często także równie aktywni jak kiedyś. Ale co konkretnie powoduje, że ciężej nam schudnąć? Znając odpowiedź na to pytanie będziemy mogli odwrócić nasz los i zacząć chudnąć, by poczuć się atrakcyjne, młodsze i zdrowsze.

Dlaczego tyjemy po 40?

Upływ 40 lat jest niemal symbolicznym momentem dla kobiety, która wkracza w nowy etap życia. Mamy wtedy mniej obowiązków i więcej czasu dla siebie, ale paradoksalnie w tym momencie przybywa nam zmarszczek i dodatkowych kilogramów. Skóra traci na jędrności i elastyczności. To wszystko jest spowodowane wkraczaniem w okres menopauzy, która zwiększa naszą tendencję do tycia. Powodują to dokładnie hormony – estrogen i progesteron, których ubywa w naszym organizmie. Odpowiadają one za korzystne właściwości skóry, jej nawilżenie i piękny plask. Wzrasta za to poziom męskich androgenów, przez które przybywa nam tłuszczu w górnych partiach ciała. Spowolnione procesy metaboliczne nie radzą sobie jak kiedyś z niezdrowymi produktami i cukrem. Poziom kobiecych hormonów niekorzystnie wpływa także na naszą sprawność fizyczną. Kości stają się mniej wytrzymałe, masa mięśni obniża się, przez co stajemy się słabsze. Bez odpowiednich środków prędzej czy później dosięgną nas dodatkowe kilogramy.

Nawet osoby młode, które nie dbają o dietę i nie zażywają ruchu mają problem z utrzymaniem zdrowej wagi, a co dopiero osoby dojrzałe, które mają już utrwalone nawyki. Często wraz z wiekiem borykamy się z licznymi problemami zdrowotnymi które także mają wpływ na nasz metabolizm. Takie skutki mają cukrzyca, uszkodzenia wątroby czy trzustki. Dlatego należy zmienić sposób żywienia, zadbać o nasze zdrowie i znaleźć czas na ćwiczenia. Należy przy tym pamiętać, że po 40 roku życia odchudzanie trwa zazwyczaj dłużej.

Komórki tłuszczowe osiadają w pewnych miejscach latami i nie tak łatwo się ich pozbyć, dlatego sposoby na diety-cud mogą się okazać zupełnie nieskuteczne, zwłaszcza że grożą efektem jojo, czyli powrotem kilogramów w przyszłości. Zbyt szybkie chudnięcie naraża nas także na szybsze starzenie. Uwidaczniają się nawet drobne zmarszczki, pojawia cellulit i rozstępy, których już się nie pozbędziemy. Za spadkiem tkanki tłuszczowej nie nadąża także skóra w partiach brzucha, ud i ramion, która może nie powrócić już tak łatwo do swojej pierwotnej pozycji. Te wszystkie czynniki z jednej strony zniechęcają do podjęcia zmian, ale warto się podjąć wyzwania. Osoby szczuplejsze po 40 roku życia są narażone na mniej chorób, np. nie będą miały groźnej otyłości brzusznej, a ich stawy dłużej pozostaną sprawne.

Dlaczego warto schudnąć po 40?

Pierwsze lata menopauzy to najlepszy moment na schudnięcie, ponieważ po jej wygaśnięciu jeszcze bardziej zwiększa się ryzyko tycia. Jeżeli przed tym momentem nie podejmiemy żadnych zmian w sposobie życia to bezpowrotnie zaprzepaścimy szansę na zgrabną sylwetkę. Mniejsza waga uzyskana dietą i ćwiczeniami ma korzystny wpływ na praktycznie wszystkie narządy i układy w ciele. Nasz organizm zaczyna lepiej funkcjonować, mamy lepsze samopoczucie, wraca nam także chęć do życia, jeżeli dotknęła nas depresja bardzo częsta dla menopauzy. Dobrze poprowadzona dieta zwiększa także nasz metabolizm, obniża poziom cholesterolu we krwi, zwiększa odporność na choroby. Ćwiczenia natomiast dotleniają ciało i skórę, która nabiera zdrowego wyglądu i jest bardziej jędrna. Wzrasta także nasza wydolność, przez co mniej się męczymy i mamy więcej energii w ciągu dnia. A gdy czujemy się młodziej, odejmujemy sobie lat.

Co jeść a czego unikać w diecie po 40

Najmniej pożądane w diecie są przede wszystkim cukry proste. Co prawda dostarczają one niezbędnej energii, ale z drugiej strony nasz organizm może je czerpać z dużo lepszych źródeł. Cukry proste odpowiadają za skoki poziomu glukozy, które mogą wzmacniać wahania nastrojów i powodować nienaturalną senność za dnia. Kobiety po 40 powinny więc zrezygnować ze słodyczy, słodzonych napojów, ciast, dżemów, ale także nie spożywać w nadmiarze słodkich owoców.

Należy także zwrócić uwagę na ilość spożywanej soli, ponieważ odpowiada ona za podwyższenie ciśnienia we krwi – bardzo niekorzystnego dla zdrowia. Zwróćmy także uwagę na ilość spożywanego jedzenia w ogóle. Z wiekiem nasze zapotrzebowanie kaloryczne bardzo spada, a mimo to jemy tyle samo, co przed laty, a nawet więcej. Winne są złe nawyki i przyzwyczajenie naszego organizmu do porcji, których nie potrzebujemy. Efektem jest gromadzący się w tkankach tłuszcz. Warto skorzystać z tabelarycznych wartości naszego posiłku i podliczać wynik na koniec dnia. Po tygodniu będziemy znali nasze błędy i pozwoli nam to je wyeliminować. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym naszą chorobę.

W niektórych schorzeniach zalecenia dietetyczne bywają bardzo odmienne od tego, co spożywają osoby względnie zdrowe. Ograniczeniu powinny być poddane tłuszcze zwierzęce, które nie znajdują się tylko w mięsie, ale maśle, smalcu. Zamiast nich wybierajmy margarynę bogatą w kwasy omega i ryby. Kwasy tłuszczowe działają profilaktycznie w chorobach układu krążenia. Posiłki powinny być spożywane regularnie w 5 porcjach i uzupełniane zdrowymi przekąskami w ciągu dnia, np. owocem czy warzywem. Na pracę żołądka dobrze wpływają produkty pełnoziarniste – chleb, bułki, makaron, siemię lniane, otręby.

Zawierają one błonnik, który przedłuża uczucie sytości. Ponadto spożywajmy produkty mleczne, np. jogurty naturalne pozwalające utrzymać prawidłową pracę jelit. Nie zapominajmy o wypijaniu 2 litrów wody dziennie, a jedna szklanka przed posiłkiem sprawi, że nie będziemy mieli tak dużego apetytu. Ponieważ w dłuższej perspektywie woda się nudzi, zamieńmy ją herbatami owocowymi, naparami ziół itd. Szczególnie dobrze na przemianę materii wpływa zielona herbata bogata w peli fenole o dodatkowym działaniu przeciwnowotworowym.

Dieta powinna być urozmaicona, dlatego nie może zabraknąć w niej białka, tłuszczów i węglowodanów. Nie są one szkodliwe same w sobie, ale w nadmiarze. Do tego należy dostarczać organizmowi witamin i minerałów, które będą zapobiegały ewentualnym pogorszeniem stanu włosów, skóry i paznokci na początku kuracji odchudzającej.

Sama dieta odchudzająca, nawet najbardziej skuteczna może jednak nie wystarczyć po 40 roku życia. Kobiety dojrzałe powinny szczególnie zadbać o mięśnie, ponieważ wraz z nastaniem menopauzy ich masa zmniejsza się. Ćwiczenia nie muszą być wyczerpujące, powinny jedynie stymulować nasz organizm, by dać mu znać, że mięśnie są mu potrzebne. Wysiłek poprawi także nasze samopoczucie dzięki wytworzeniu endorfin.

Jak wspomóc odchudzanie

Kobiety po 40 roku życia mają problem z przekonaniem się do zmian. Uważają, że jeśli dotąd nie potrafiły schudnąć, to w tym wypadku także nie mają na co liczyć. Rozwiązaniem na te wątpliwości są suplementy diety i tabletki na odchudzanie, które przyspieszają ten proces i wzmacniają go. Dzięki nim nawet niewielkie poczynione zmiany w trybie życia dadzą widoczne rezultaty. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich w zastępstwie diety i ćwiczeń. Tabletki na odchudzanie po 40 to: Be slim 40+, Figurin slim, Linea Control.

f-linea-control-60-tabl Odchudzanie po 40-stce - praktyczne poradySuplement diety wspomagający odchudzanie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Ze względu na zwiększone ryzyko osteoporozy warto pamiętać o produktach bogatych w wapń i witaminę D. Po 40 zwiększa się także ryzyko chorób nowotworowych. W neutralizacji wolnych rodników pomagają antyoksydanty: beta karoten, E, C, selen, polifenole. Ich źródłem są: zielone i pomarańczowe warzywa i owoce, oleje roślinne, orzechy, ryby.

Odchudzać należy się stopniowo, zrzucając 1 kilogram na tydzień. Po skończonym etapie zmniejszania jedzenia należy delikatnie wprowadzać kolejne produkty do diety. Jeżeli zrobimy to zbyt szybko, nasz spowolniony metabolizm zacznie przyspieszać i utracone ciało powróci. Zasada wychodzenia z diety mówi, by zwiększanie porcji jedzenia trwała tak długo jak jej zmniejszanie. Jeżeli odchudzaliśmy się miesiąc, drugi miesiąc powinno nam zająć przyzwyczajanie się do poszerzonego menu.

Odchudzanie po 40-stce – praktyczne porady
4.6 (91.67%) 12 votes
Może ci się spodobać również