Oczyszczająca kuracja ziołowa

Każdy zakątek globu obfituje w unikalne na skalę światową elementy przyrody. Korzystanie z dobrodziejstw matki natury wrosło w kulturę danego regionu tak silnie, że stało się niemal kultywowaną ceremonią jak ma to miejsce w przypadku parzenia chińskiej herbaty. Za przykład niech posłuży oczyszczająca kuracja ziołowa, która czerpie z zasobów polskich ziół, ale opiera się na potrzebie duchowego uspokojenia, odnowy i rewitalizacji typowych dla kultur Dalekiego Wschodu.

Moc ziół

Nie od dziś wiadomo, że wiele ziół jest niezwykle pomocnych nie tylko w znoszeniu codziennych dolegliwości, ale także w leczeniu poważniejszych chorób. Dieta ziołowa w zależności od jej przeznaczenia może wspierać poszczególne układy w ciele, uspokajać, działać pobudzająco, naturalnie regulować poziom hormonów, zapobiegać stanom osłabienia i przemęczenia typowych dla alergików i osób z anemią… można tak wymieniać niemal bez końca, pomimo że zastosowanie ziół jest przez nas poznane tylko w ułamku procenta.

Sposób przygotowania

Oczyszczająca kuracja ziołowa może trwać tyle czasu ile uważasz za potrzebne. W trakcie jej stosowania nie rezygnujesz z tradycyjnych posiłków, ale rozpoczynasz i kończysz dzień w ten sam sposób – filiżanką ciepłego wywaru ustalonej mieszanki ziołowej. Same zioła nie są w stanie wyleczyć nas z chorób, ale znacząco to ułatwiają. Jeśli zależy ci na efekcie odchudzającym, do kuracji dodaj lekkostrawną dietę, a gdy chcesz oczyszczenia unikaj używek jak alkohol czy kawa. Czerwone mięsa zastąp rybami i chudym mięsem z kurczaka oraz indyka.

Kuracja oczyszczająca

Napary przyrządzone z odpowiedniej kombinacji ziół wypijaj codziennie na czczo i przed pójściem spać wieczorem. Zioła zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 15 minut. Po upływie kolejnych 30 minut wywar nadaje się do spożycia. Równie ważne jest przestrzeganie nie tylko godzin, ale także proporcji wagowych poszczególnych ziół. Aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie kuracji możesz wykorzystać wywar do sporządzenia kąpieli. Wystarczy pomnożyć ilość użytych do niej ziół, tak by uzyskać odpowiednio silny efekt leczniczy. Do kąpieli polecamy ziele lipy, macierzanki lub rumianku o działaniu łagodzącym. Optymalny czas trwania kuracji oczyszczającej wynosi 2 tygodnie, którą wydłużasz w razie potrzeby. Aby jeszcze wzmocnić działanie kąpieli podczas jej trwania masuj ciało szorstką gąbką lub szczotką z włosia, by pobudzić mikrokrążenie krwi i pozbyć się martwego naskórka. Ciało po takiej kąpieli będzie prezentowało się zdrowiej a skóra nabierze świeżego blasku.

Przykładowe zioła oczyszczające

Do sporządzenia wywaru potrzebujesz około 20-30 gram każdego z ziół połączonych zgodnie z ich przeznaczeniem. Poniżej podajemy skrócone informacje o zastosowaniu każdego z nich.

f-dary-natury-h-bomba-witaminowa-bio-100-g

Mieszanka ziołowa oczyszczająca
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Dziurawiec – zmniejsza objawy łagodnej depresji, a dokładnie hamuje rozkład transmisji neuronów w mózgu i powiela działanie leków antydepresyjnych, które wychwytują zwrotną serotoninę. Pomaga przy lekkiej bezsenności a także migrenie. Ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne.

Szałwia – usprawnia działanie układu trawiennego, łagodzi wszelkie stany zapalne. Koi zmęczenie, depresję i wyczerpanie umysłowe. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i słabsze grzybobójcze. Jest wskazany dla osób na diecie, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi.

Prawoślaz – powszechnie stosowany w syropach na gardło, ma właściwości powlekające, osłaniające i łagodzące. Zmniejsza stany zapalne w przewodzie pokarmowym, dlatego jest zalecany wrzodowcom. Przynosi natychmiastową ulgę w schorzeniach górnych dróg oddechowych, astmie i kaszlu nieznanego pochodzenia.

Koniecznie przeczytaj!

Melisa – posiada silne działanie uspokajające i przeciwlękowe. Pomaga w depresji i nerwicy oraz napięciowych bólach głowy. Jej silne właściwości rozkurczające pomagają złagodzić bóle menstruacyjne, zmniejszyć napięcie mięśni przewodu pokarmowego i tym samym likwidować kolki, wzdęcia i gazy. Odpręża i regeneruje system nerwowy.

Krwawnik – pomocny w leczeniu hemoroidów i wrzodów. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe i wspomagające trawienie. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Wzmaga apetyt, pomaga walczyć z niestrawnością i kolkami jelitowymi.

Lawenda – stosuj ją w łagodnych zaburzeniach trawiennych występujących po posiłku. Jej aromatyczny zapach wzmaga łaknienie i z tego powodu jest zalecany dzieciom oraz osobom starszym. Ponadto zalecana w stanach niepokoju, trudnościach w zasypianiu, nerwicy układu pokarmowego.

Pokrzywa – liście i ziele obniżają nieznacznie poziom cukru we krwi. Pokrzywa jest też szeroko stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry. Wypijany wywar zwiększa przyswajalność składników odżywczych i pomaga leczyć anemię. Wpływa dodatnio na przemianę materii i pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Babka lancetowata – babka lancetowata działa jak środek wykrztuśny. Rozkurcza mięśnie gładki górnych dróg oddechowych ułatwiając oddychanie. Odwar działa nieco ściągająco i delikatnie moczopędnie. Śluzy zawarte w babce osłaniają przewód pokarmowy, dlatego babkę zaleca się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Oczyszczająca kuracja ziołowa może być przeprowadzana kilka razy do roku, ale przedtem warto ją skonsultować z lekarzem. Wiele ziół oprócz swoich właściwości prozdrowotnych może bowiem wykazywać silne działanie uczulające.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.