Ocet winny – pochodzenie, właściwości, przepis

Ocet winny jest składnikiem wykorzystywanym jako dodatek do bardzo wielu potraw. Szczególnie jest przydatny w sezonie letnim, kiedy najchętniej jemy delikatne sałatki, surówki czy lekkie sosy. Sprawdzi się również świetnie jako marynata do mięs, warzyw czy dodatek do wielu innych potraw. Głównym powodem popularności octu jest konserwacja produktów, ale również zaostrzenie smaku oraz poprawa konsystencji potrawy.

Najczęściej jednak ocet kojarzy naj się z mocnym i bardzo niezdrowym ostrym płynem, po który sięgamy w ostateczności. Wynika to z braku informacji o rodzajach oraz przeznaczeniu octu. Najczęściej kupujemy ocet spirytusowy, który znacząco się różni od octu winnego, jabłkowego czy balsamicznego.

Ocen winny – pochodzenie

Ocet winny jak sama nazwa wskazuje jest przygotowywany w procesie fermentacji winogron. Owoce te podlegają fermentacji w dwóch etapach, podczas pierwszego – czyli fermentacji alkoholowej powstaje dobrze nam znane wino. Wiele osób jednak nie wie, że pozostawione wina w procesie dalszej fermentacji zostają przetworzone w kwas octowy, czyli doskonale znany wszystkim ocet.

Dzięki zastosowaniu winogron do fermentacji tak przygotowany ocet jest zdecydowanie łagodniejszy, zdrowszy oraz zawiera mniejsze stężenie wytworzonego kwasu. Ocen winny możemy bez problemu dostać w supermarketach, po lepszą jakość zawsze możemy sięgnąć do sklepów ekologicznych a nawet przygotować ocet samodzielnie w domu zgodnie z podanym przepisem.

Ocet winny a ocet spirytusowy

Ocet spirytusowy przede wszystkim nadaje potrawom kwaskowatości oraz przedłuża termin ważności dla wyrobów, jednak stosowanie go w większej ilości jest bardzo niezdrowe dla organizmu człowieka. Ocet spirytusowy zakwasza organizm, negatywnie wpływa na błonę śluzową żołądka oraz niszczy czerwone krwinki w organizmie, dlatego w kuchni powinno się używać z rozwagą i okazjonalnie octy spirytusowego.

Zupełnie inaczej jest z octem tworzonym na bazie owoców, taki ocet ma nie tylko o wiele łagodniejszy odczyn, ale również ma sporo korzyści dla naszego zdrowia z których nawet często nie zdajemy sobie sprawy. Dokładne właściwości octu zależą od rodzaju owoców z jaki jest produkowany, najczęściej jest to ocet winny lub jabłkowy, oba mają dobry wpływ na nasz organizm, układ pokarmowy oraz metabolizm.

Ocet winny warto dlatego stosować w kuchni i bez żadnych obaw możemy jest na co dzień sałatki z dodatkiem tego octu, nie tylko nie zaszkodzi on naszemu organizmowi, ale przyniesie również wiele korzystnych skutków. Nie powinniśmy jednak stosować częściej niż to jest konieczne octu spirytusowego.

Ocet winny – właściwości i zastosowanie

Ocet winny wspomaga pracę wątroby oraz wspomaga oczyszczanie organizmu, dzięki czemu szybciej on wydala niebezpieczne dla naszego zdrowia toksyny. Wynika to z jego kwasowego odczyny, który niejako dezynfekuje nasz układ pokarmowy pozbywając się zbędnych produktów przemiany materii oraz szkodliwych bakterii. Należy jednak pamiętać, że z tego samego powodu nie należy przesadzać z ilością spożywanego octu, w organizmie musi panować równowaga kwasowo-zasadowa i przy zbyt dużej ilości produktów z odczynem kwasowym możemy zakwasić nasz organizm.

Warto jest dodawać niewielką ilość octu do posiłków, w ten sposób nie zaszkodzimy równowadze naszego organizmu a tymczasem wykorzystamy kolejną właściwość octu winnego. Pobudza on bowiem pracę enzymów trawiennych zmuszając nasz metabolizm do sprawniejszej pracy, dlatego dodawanie octu winnego do posiłków jest wskazane osobo na diecie, odchudzającym się lub borykającym się ze słabym metabolizmem.

Warto też dodać, że w occie winnym znajdziemy duże ilości potasu, którego niedobory w organizmie mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Niedobór potasu może skutkować kurczliwością mięśni, drgawkami, skurcze mięśni, bezsenność oraz osłabienie odporności.

Ocet winny
Kliknij i sprawdź ceny!

Ocet winny – łatwy sposób na szybkie odchudzanie

Bardzo wiele zwolenników octu winnego uważa, że jest on świetnym sposobem na szybkie schudnięcie. Jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy, jednak aby ocet pomógł nam i polepszył pracę naszego organizmy a nie zaszkodził należy przestrzegać kilku zasad oraz używać go jak każdego innego produktu z głową.

Przede wszystkim nie należy spożywać octu winnego nierozcieńczonego niczym innym, najlepiej się sprawdzi podawany do potraw, w szczególności potraw ciężkostrawnych. Dzięki temu ułatwi trawienie dla organizmu oraz nie podrażni błony śluzowej naszego żołądka.

Należy również pamiętać, że ocet winny sam w sobie nie sprawi, że zaczniemy chudnąć oraz nie spala żadnego tłuszczu ani kalorii. Głównym zadaniem octu winnego jest przyśpieszenie metabolizmu, wyregulowanie równowagi kwasowo-zasadowej, oczyszczenie organizmu oraz ułatwienie trawienia poprzez pobudzenie enzymów trawiennych. Jednak samo spożywanie octu nie pomoże nam po prostu schudnąć, powinna dojść do tego zdrowa dieta oraz ruch a dzięki temu możemy spodziewać się już zauważalnych i widocznych efektów.

Ocet winny domowej roboty – przepis

Bardzo ważne jest pochodzenie octu winnego, ponieważ jego skład oraz sposób przygotowania znacząco wpływa na jakość oraz właściwości. Jeśli wolimy kupić gotowy ocet winny to najlepiej udać się do sklepów ze zdrową żywnością lub żywnością ekologiczną a przede wszystkim nie wybierać octu z najniższej półki, bo może nawet nam zaszkodzić.

Jeśli jednak wolimy domowe sposoby to ocet winny możemy przygotować wedle własnych upodobań z wykorzystaniem bardzo prostego przepisu.

Przygotowując takie produkty domowymi sposobami możemy być pewni jakości, ale również przyprawić je i nadać smak taki jaki sami mamy ochotę.

Do przygotowaniu octu winnego potrzebujemy jedynie ¾ butelki czerwonego wina, w tym celu możemy wybrać nasze ulubione czerwone wino. Pozostawiamy je na około 2-3 tygodnie od czasu do czasu odkorkowując, aby do butelki dostało się nieco tlenu. W tym czasie wino będzie fermentować oraz kwaśnieć, przygotowany tak ocet watro wedle własnego upodobania doprawić ziołami.

Ocet winny – przeciwwskazania

Chociaż ocet winny ma wiele pozytywnych skutków dla naszego organizmu to nie każdy powinien z nich korzystać. Dotyczy to przede wszystkich osób z problemami żołądkowymi, refluksem, podrażnioną błoną żołądka oraz osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka.

Jeśli przyjmujemy leki lub suplementy diety na stałe, ewentualnie chorujemy na jesteś przewlekłe choroby to warto jest doinformować się czy stosowanie octu winnego nam nie zaszkodzi u lekarza rodzinnego. Ocet winny może bowiem zaburzać działanie niektórych leków oraz suplementów diety.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.