Nużeniec- Czym jest, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Problemy zdrowotne i ryzyko rozmnażania się w organizmie groźnych bakterii i drobnoustrojów dotyczy każdego człowieka. Ze względu na coraz gorszą jakość powietrza, przetworzoną żywność i nieodpowiednią pielęgnację, powstaje coraz więcej problemów, z jakimi muszą zmagać się obecnie ludzie. Do takich przypadłości zaliczamy nużeniec. Czym jest? Jak się objawia? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Czym jest nużeniec?

Nużeniec jest pasożytem, a właściwie niewielkim pajęczakiem, który wywołuje chorobę nazywaną groźnie nużycą. Choroba ta jest powszechna, gdyż jej nosicielami jest większość osób dorosłych. Osoby te bardzo często nie są nawet tego świadome. W wielu przypadkach przypadłość ta mylona jest z różnorodnymi problemami skóry, alergiami i uczuleniami. Na czym polega leczenie nużeńca? Jak w ogóle można go zdiagnozować?

Gdzie występuje nużeniec?

Nużeniec najczęściej spotykany jest we włosach, rzęsach oraz w gruczołach łojowych. Jego pożywieniem jest łój oraz lipidy skórne. Bardzo często osiedla się również na nosie, czole oraz na policzkach, gdyż są to miejsca szczególnie dużej produkcji łoju, zwłaszcza u osób, które mają problemy z jego nadmiernym wydzielaniem. Oprócz tego, nużeńca bardzo łatwo wytropić można również na rzęsach, we włosach oraz na stopach. Niestety wiele przypadków potwierdzało jego obecność również w okolicach intymnych.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia nużeńcem?

Do zarażenia dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Może być to używanie tych samych przedmiotów lub nawet ich dotykanie. Miejscem kumulowania się największej gruby nużeńców są grzebienie oraz testery dostępne w drogeriach. Każda osoba, która ich dotyka, zostawia swoje bakterie, co przyczynia się do ich dalszego przenoszenia. Testery w sklepach stosowane są najczęściej do ich zużycia, co trwa nawet do roku.

Kto jest w największej grupie ryzyka osób narażonych na nużeńce?

Do osób, które zaliczają się do grupy osób szczególnie narażonych, zalicza się osoby mające na co dzień kontakt z badaniami mikroskopowymi, studentów mających zajęcia w pracowniach mikroskopowych, pracownicy drogerii oraz wszystkie osoby pracujące w kurzu i pyle. Badania na mikroskopach są wręcz wrotami do zakażenia, gdyż nużeńce roznoszą się z kurzem, ciepłem oraz z prądami powietrza. Ryzyko zachorowania generowane jest również przez wiek. Im jest się starszym, tym prawdopodobieństwo nużeńca wzrasta. Bardzo rzadko stwierdza się tę przypadłość u dzieci, gdyż młoda skóra nie wytwarza dużej ilości sebum. Rodzice jednak powinni zachować czujność i regularnie wykonywać badania swoich dzieci oraz sprawdzać wszelkie zmiany na ich skórze. W grupie ryzyka znajdują się również alergicy, osoby z niską odpornością, osoby mające problemy z cerą oraz osoby narażone na przewlekły stres.

Objawy zakażenia nużycą

Wyjaśnione zostały już kwestie dotyczące tego, czym jest nużeniec oraz w jaki sposób można się nim zarazić. Warto jednak dowiedzieć się również tego, jakie są podstawowe i kluczowe objawy zarażenia się nużeńcem. Należy do nich:

 • Zaczerwienienie skóry twarzy,
 • wypryski,
 • łuszczenie się skóry,
 • świąd skóry,
 • grudki przypominające trądzik,
 • uporczywe swędzenie oraz obrzęk powiek,
 • suchość oczu,
 • uczucie piasku w oczach,
 • łupież cylindryczny (złogi wokół podstawy rzęs),
 • nadwrażliwość na światło,
 • odbarwienie rzęs,

Nużeniec obecny jest w organizmach większości ludzi, jednak zazwyczaj jego bytowanie jest bezobjawowe. Oprócz wymienionych powyżej typowych objawów nużeńca warto podkreślić, że objawia się on również powstawaniem dużej ilością wągrów oraz może towarzyszyć trądzikowi różowatemu. Osoby, które często skarżą się na powstawanie krost w kącikach ust, również mogą być nosicielami nużeńca, który w wielu przypadkach odpowiada jednocześnie za wypadanie włosów prowadzące do łysienia plackowatego.

Jak diagnozować nużeńca?

Do zdiagnozowania tej przypadłości zazwyczaj pobiera się zeskrobinę ze zmian skórnych lub kilka rzęs. Kiedy lekarz pobierze materiał do badania, przekazuje go do laboratorium mikrobiologicznego. Oczywiście badanie może być wykonane prywatnie, a jego koszt to 15-20 zł. Skóra w dniu badania powinna być oczyszczona i niepokryta żadnych kosmetykiem, takim jak krem, podkład, czy tusz do rzęs. Nie może być nawet oczyszczana tonikiem ani płynem micelarnym. Czynności te mogą być wykonane najpóźniej dzień przed badaniem.

Jak leczyć nużeńca?

Kiedy pasożyt ten zostanie wykryty, wówczas lekarz zaleca szczegółowy plan leczenia. W tym przypadku stosowane mogą być kremy, maści oraz wszelkie preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Osoby, które chcą wzmocnić efekt leczenia, powinny zażywać kąpieli z heksachlorobenzenem. Niektórzy zalecają również wcierki na bazie spirytusu oraz balsamy peruwiańskie. Chory powinien jednak pamiętać o codziennej zmianie ręcznika i stosowaniu peelingów, które usuwają martwy naskórek. Jeżeni nużeniec ma postać oczną, wówczas zalecane są maśći oczne recepturowe. Leczone są również dolegliwości spowodowane bezpośrednio przez nużeńce, czyli ból oczu, świąd skóry i wypadanie włosów. Dobierane są specjalistyczne preparaty zalecane przez dermatologa.

Jak uchronić się przed nużeńcem?

Niestety nie ma leku, który zapobiegawczo wpływałby na powstawanie nużeńca. Zalecane jest jednak stosowanie gruboziarnistych peelingów zarówno na twarzy, jak i na ciele oraz częsta zmiana ręcznika. Zalecane jest również stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie antybakteryjne. Wiele osób postanawia dodawać go do szamponu, żelu do mycia twarzy oraz do kąpieli. Oprócz działania antybakteryjnego przypisuje mu się również działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Leczeniem tym olejkiem powinno trwać około 6 tygodni. Oprócz powyższych wskazówek nie warto również korzystać z ogólnodostępnych próbników.

Czy nużyca jest groźna?

Przypadłość ta jest niestety nieprzyjemną dolegliwością, jednak dotychczas nie odnotowano jej skutków śmiertelnych. Zazwyczaj w skrajnych przypadkach skóra staje się zaczerwieniona. Odczuwany jest również świąd. Strupki będące skutkiem nużeńca mogą tworzyć bolesne rany ze względu na możliwość rozdrapania ich struktury. Na szczęście obecna medycyna pozwala na całkowite wyleczenie nużycy. Wystarczy szybka diagnostyka i stosowanie się do zaleceń lekarza. Warto wziąć pod uwagę koszty finansowe, które w tym przypadku nie są zbyt wysokie. Cena maści i olejków nie kosztuje więcej niż zaledwie kilka złotych. Regularne stosowanie danych preparatów daje szansę na powrót do normalnego życia, bez wstydu.

Podsumowanie

Nużyca to choroba spowodowana przez pasożyta z rodziny roztoczy. Objawia się ona swędzeniem skory oraz powstawaniem grudek. Jeżeli wśród objawów dostrzeżone zostanie swędzenie powiek, wówczas można przypuszczać, że doszło do zapalenia brzegów spojówek. Nużyca objawia się również powstawaniem zaskórników. W wielu przypadkach nużyca przebiega bezobjawowo. Konieczne jest jednak przyglądanie się swojemu ciału. Leczenie nużeńca koncentruje się na stosowaniu maści oraz na zmianie nawyków higienicznych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.