Noworodek – pierwsze tygodnie, praktyczne porady, pielęgnacja, otoczenie, przygotowanie domu

Narodziny dziecka to zdecydowanie najpiękniejszy dzień w życiu rodziców. Na wielką chwilę przyjścia na świat czekają oni z utęsknieniem, przygotowując dom oraz samych siebie na powiększenie rodziny o kolejnego członka. Narodziny dziecka diametralnie zmieniają życie rodziców, co stawia ich w nowej i niełatwej sytuacji. Z pewnością chcą oni obchodzić się ze swoim noworodkiem jak najlepiej, niemniej jednak wielu parom brakuje wiedzy oraz praktycznych umiejętności w tym zakresie. Artykuł ten stworzono z myślą o świeżo upieczonych rodzicach, którzy poszukują porad w kwestii troski o nowo narodzone dziecko. Poniżej omówiliśmy szczegółowo pierwsze cztery tygodnie życia malucha oraz przedstawiliśmy wiele praktycznych i uniwersalnych wskazówek.

Pierwszy tydzień życia noworodka

Podczas pierwszego tygodnia życia noworodek nie wykazuje się zbytnią aktywnością. Małe dziecko jedynie je, pije, śpi oraz defekuje. Poza tym w pierwszym tygodniu z reguły nie brakuje także płaczu, na co rodzice powinni przygotować się pod względem mentalnym. W tym początkowym okresie pojawia się także ogromne wyzwanie jakim jest karmienie piersią. W przypadku pierwszego dziecka matka uczy się to robić, niemniej jednak z reguły przychodzi to naturalnie.

Wkrótce po porodzie możesz spodziewać się także pierwszej kupki noworodka. Nazywa się ona “smółka” i niemalże w niczym nie przypomina normalnej kupy. Po smółce pojawiają się kolejne stolce, które również wyglądają oraz pachną dosyć nietypowo. Wszystko to jest naturalnym objawem rozwoju dziecka. Poza tym w zachowaniu maleństwa mogą pojawić się różne nagłe ruchy i niespodziewane zachowania. Nazywają się one “odruchami noworodkowymi”. Są to odruchy bezwarunkowe, które następują u dziecka instynktownie. Niektóre z nich utrzymują się aż do czwartego roku życia.

noworodek drugi tydzień życia

Drugi tydzień życia noworodka

Drugi tydzień życia dziecka jest znacznie łatwiejszy dla rodziców pod względem opieki. Z reguły już w tym okresie zmianie ulega płacz noworodka. Rodzice są w stanie odróżnić płacz oznaczający głód od płaczu oznaczającego dyskomfort, itp.

Poza tym w drugim tygodniu życia dziecko ma więcej siły, w związku z czym zbyt mocno ssie sutki swojej mamy. Często objawia się to bólem oraz dyskomfortem karmiącej. Z reguły jednak problem powinien zostać rozwiązany dzięki zmianie techniki.

Omawiany okres bardzo często przynosi wypryski, zaczerwienienia oraz inne zmiany skórne, które wyglądają brzydko i groźnie. Z reguły nie ma się czym martwić, niemniej jednak rozsądny rodzic uda się z takim problemem do lekarza. W większości przypadków zmiany skórne znikają równie szybko, co się pojawiły.

Wzrok noworodka wciąż pozwala mu na widzenie jedynie z bliskich odległości. Dlatego w tak wczesnym okresie dobrze jest brać go na ręce i utrzymywać kontakt wzrokowy. Noworodek nie jest w stanie widzieć i rozróżniać obiektów znajdujących się dalej niż kilkadziesiąt centymetrów od jego oczu.

Trzeci tydzień życia noworodka

Trzeci tydzień mija pod znakiem wzrostu apetytu. Niemowlę prosi o jedzenie wyjątkowo głośno i o różnych porach doby, co dla rodziców potrafi być bardzo męczące. W tym okresie dziecko szybko rośnie oraz buduje tkankę mięśniową. Co więcej, jego ruchy stają się bardziej skoordynowane. Noworodek zaczyna patrzeć i widzieć dalej. Lubi ono skupiać wzrok szczególnie na przedmiotach które się poruszają oraz są świecące i kolorowe. W trzecim tygodniu pojawia się także kolka. Bardzo ważne jest, aby w niniejszym okresie zapewnić dziecku dużo ciepła, wygody oraz pożywnego pokarmu.

Czwarty tydzień życia noworodka

Czterotygodniowe dziecko ciężko jest wciąż nazywać noworodkiem. Rośnie ono i rozwija się bardzo szybko, przez co staje się zdecydowanie większe i znacznie bystrzejsze. Niestety okres ten nie jest pozbawiony potencjalnych problemów.

W czwartym tygodniu dosyć często występują oparzenia na pupie. Stolce wciąż mogą wyglądać dziwnie, niemniej jednak u wielu miesięcznych dzieci zaczynają się one normować. Po 28. dniu życia noworodek staje się niemowlęciem z punktu widzenia biologicznego.

Szybkość wzrostu dziecka zależy nie tylko od jakości oraz ilości pokarmu, lecz także od naturalnych predyspozycji. Co ciekawe zaraz po porodzie noworodek zaczyna wytracać wagę. Dziecko osiąga dwa tygodnie waży mniej więcej tyle co w dniu narodzin. Od tego momentu noworodek powinien przybierać około 150 gramów tygodniowo.

Jeśli tempo wzrostu dziecka jest z Twojego punktu widzenia niepoprawne, udaj się z nim do odpowiedniego specjalisty. Pamiętaj, aby nie podejmować żadnych kroków na własną rękę!

czwarty tydzień życia noworodka

Zapewnij przyjazne otoczenie

Noworodek jest bardzo delikatny oraz wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Z tego względu należy zapewnić mu idealne warunki do rozwoju. Tak małe dzieci lubią lekko zaciemnione oraz dobrze przewietrzone pomieszczenia. Dziecko, które spędziło dziewięć miesięcy w łonie matki, musi stopniowo przyzwyczajać się do światła słonecznego.

W nocy również dobrze jest zapewnić dziecku odpowiednie oświetlenie. Tak naprawdę nie da się udowodnić naukowo, czy mdłe światło lampki poprawi samopoczucie noworodka, niemniej jednak przyjęło się, że nie jest dobrze, gdy śpi on w absolutnych ciemnościach.

Cisza i spokój

Pierwszy miesiąc życia noworodka powinien przebiec maksymalnie cicho i spokojnie. W naszych tradycjach przyjęło się, że należy odwiedzić malucha oraz młodych rodziców. Cała rodzina z pewnością ucieszy się z tak miłego gestu, należy jednak pamiętać wówczas o tym, aby swoim zachowaniem nie przeszkadzać dziecku.

Aby zapewnić dziecku ciszę, należy zadbać o wszelkie szczegóły, o których nie myśli się na co dzień. Noworodek może źle znieść odgłosy telefonu, telewizora lub muzyki. W trosce o spokój oraz prawidłowy rozwój dziecka warto jest zrezygnować z własnych przyjemności i spędzić czas w ciszy. Niemniej jednak szczególną uwagę należy zwrócić na nagłe i głośne dźwięki, takie jak domofon, dzwonek do drzwi lub odkurzacz.

Delikatność

Dobrze wiadomo, że małe dziecko jest wyjątkowo delikatne i podatne na urazy. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby obchodzić się z noworodkiem bez udziału siły. Dzieci są wrażliwe na ból, dlatego zbyt mocny dotyk lub uścisk może spowodować płacz.

Pielęgnacja pępka

Odpowiednia higiena pępka jest niezwykle ważna w pierwszych tygodniach życia dziecka. Kikut pępowiny należy bacznie obserwować. Dopóki nie odpadnie, trzeba otaczać go szczególną troską. Tak naprawdę można traktować go jako gojącą się ranę, która grozi zakażeniem. Kikut pępowiny powinien odpaść między 5 a 15 dniem życia. Do tego czasu konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Dobrze jest raz dziennie przemywać kikut pępowiny gazikiem namoczonym wodą. Po umyciu kikut należy zostawić nieosłonięty, by wysychał na powietrzu.

Podsumowanie

Każde dziecko rozwija się na swój sposób, dlatego też poszczególne etapy jego życia mogą nieco różnić się od schematu opisanego w niniejszym artykule. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany lub odchyły od normy, bezzwłocznie udaj się do odpowiedniego specjalisty.

Noworodek – pierwsze tygodnie, praktyczne porady, pielęgnacja, otoczenie, przygotowanie domu
4.1 (82.5%) 8 votes
Może ci się spodobać również