Normy TSH przy badaniu tarczycy

Tarczyca jest niezwykle ważnym organem, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i bierze udział w wielu procesach zachodzących w ciele. Współcześnie odnotowuje się wiele chorób cywilizacyjnych tarczycy, w tym niedoczynność, nadczynność, hashimoto i wiele innych. Warto regularnie wykonywać badania poziomu TSH, znać normy TSH i być świadomym swojego stanu zdrowia. Badania hormonu TSH można wykonywać w większości placówek diagnostycznych, do oceny jego poziomu wystarczy próbka krwi. Nie należy lekceważyć sygnałów świadczących o chorobach tarczycy, bowiem ten narząd wpływa na mnóstwo kwestii, ma wpływ na serce, układ kostny, wygląd skóry oraz włosów, a nawet na układ pokarmowy.

Czym jest i jakie są normy TSH?

To hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Ocena jego poziomu pozwala na kontrolowanie czynności tarczycy. Jest kilka podstawowych pomiarów dotyczących TSH. Główne badanie polega na ogólnej ocenie TSH. W przypadku, gdy jest on zbyt wysoki, istnieje duże prawdopodobieństwo niedoczynności tarczycy. Natomiast zbyt niski poziom wskazuje na nadczynność. Ogólna norma TSH, ustalona dla człowieka dorosłego to d 0,4 do 4,0 mlU/l. Jest to jednak spory zakres, a wyniki mieszczące się w nim nie zawsze będą poprawne dla każdej osoby. Dlatego też należy z wynikami badań udać się do lekarza, który poprawnie zweryfikuje oznaczony poziom TSH. Wpływ na to, jaka jest indywidualna norma tsh ma: wiek, płeć, waga, przyjmowane leki, ciąża, choroby i inne. Czasem przyczyną złych wyników badań poziomu TSH mogą być zaburzenia funkcjonowania przysadki mózgowej.

Gdy wynik jest nieprawidłowy

Zły wynik hormonu TSH nie powinien od razu niepokoić. Takie badanie należy powtórzyć. Lekarze pierwszego kontaktu zazwyczaj zalecają wtedy również wykonanie badań T3 i T4, czyli trójjodotyroniny oraz tyroksyny. To dwa hormony, które są wytwarzane przez tarczycę. Jeśli w wyniku badań krwi, normy TSH oraz T3 i T4 będą nieodpowiednie, lekarz zaleci odpowiednie leczenie. Coraz częściej dodatkowo wykonuje się również USG tarczycy. Pozwala ono stwierdzić i zaobserwować, czy w tarczycy nie ma guzków, które mogą wpływać na nieprawidłowe wyniki krwi. W przypadku znalezienia guzków, pierwszym działaniem jest biopsja stwierdzająca, czy są to zmiany łagodne, czy złośliwe. Kolejnym etapem może być leczenie operacyjne, leki, czy naświetlanie.

Kiedy wykonywać badania THS?

Badania poziomu TSH zaleca się w przypadku dużej nadwagi oraz u osób, które przytyły w bardzo szybkim tempie, bez zmian przyzwyczajeń żywieniowych. Wtedy też warto wykonać pomiar poziomu cukru we krwi oraz krzywej cukrowej. Te trzy badania mogą rozwiać wątpliwości co do przyczyny nadwagi, mogą to być choroby tarczycy, ale też cukrzyca, czy insulinooporność. Badania tarczycy powinien wykonywać każdy przynajmniej raz na 3-4 lata. Dodatkowo, podejrzenia choroby tarczycy powinny pojawić się w przypadku szybkiej utraty wagi (nie będąc na diecie), ciągłego zmęczenia oraz zaspania, czy zauważenia typowej dla zmian tarczycy, guli występującej w jej okolicy.

TSH w ciąży

Kobiety ciężarne również powinny badać poziom tsh. W ciąży organizm jest bardzo obciążony, dlatego też pojawiają się takie choroby jak na przykład cukrzyca ciążowa. Norny TSH w ciąży są zależne od etapu. W pierwszym trymestrze norma to 0,01-2,32 mIU/l, w drugim 0,1-2,35 mIU/l, natomiast w trzecim wyniki powinny zawierać się między 0,1, a 2,65 mIU/l.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność, jak sama nazwa wskazuje, związana jest z jej niewystarczającą aktywnością, czyli niedoborem hormonów przez nią produkowanych. Podstawowymi objawami, które mogą sygnalizować o tej chorobie są: ciągłe zmęczenie, spłycony oddech, bóle stawów oraz mięśni, szybkie tycie, kłopoty z pamięcią, częste uczucie zimna, sucha skóra, częste bóle głowy, depresja, szybkie męczenie się podczas aktywności fizycznej. Są to tylko niektóre objawy, ze względu na to, że tarczyca ma wpływ na wiele narządów, jej niedoczynność może być odczuwana również na inne sposoby. Warto zatem notować codzienne dolegliwości, aby lekarz rodzinny mógł o wiele szybciej zareagować i zlecić badania tarczycy. Początkowe stadium czasem jest niemożliwe do zaobserwowania pod względem typowych objawów, stąd też warto co pewien czas wykonywać badania hormonu TSH.

 Przyczyny

Niedoczynność tarczycy może być dziedziczona, choć zdarza się to rzadko, warto badać ją częściej, jeśli rodzice lub dziadkowie mieli problemy z tarczycą. Jedną z często występujących przyczyn jest nieleczona choroba Hashimoto, która należy do  chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm atakuje sam siebie. Hashimoto wymaga specjalnej diety i ciągłej obserwacji tarczycy, która ulega stopniowemu niszczeniu, przez co nie działa tak sprawnie oraz obniża produkowanie hormonów. Do tej pory nie udało się jednoznacznie stwierdzić, czy tryb życia ma wpływ na choroby tarczycy. Zaobserwowano jednak, iż obecnie jest coraz więcej przypadków niedoczynności, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Niedoczynność może być powodowana przez złe działanie samej tarczycy: guzy, nowotwory, stany zapalne itp., ale odpowiedzialna może być też przysadka mózgowa, czy podwzgórze mózgowe.

Leczenie

Leczenie jest uzależnione od wielu czynników, w tym od tego, jak bardzo wyniki odbiegają od normy tsh. Usunięcie tarczycy jest zazwyczaj ostatnim etapem. Przed podjęciem takiej decyzji, lekarze decydują się na mniej inwazyjne leczenie, do którego należy: terapia jodem promieniotwórczym, przyjmowanie odpowiednich leków wspomagających pracę tarczycy, leczenie zapalenia tarczycy, suplementacja, zmiana nawyków żywieniowych.

 Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy można zaobserwować poprzez badania T3 oraz T4. Tarczyca produkuje wtedy zbyt dużą ilość tyroksyny, trijodotyroniny oraz kalcytoniny. Na nadczynność o wiele częściej chorują kobiety.

Przyczyny i leczenie

Przyczyną może być długotrwałe przyjmowanie zbyt dużych ilości jodu, guzy tarczycy i przysadki mózgowej, ostre i delikatne zapalenia tarczycy i wiele innych. Do głównych objawów należą między innymi:

  • szybkie chudnięcie
  • potliwość dłoni
  • niewrażliwość na zimno
  • szybkie bicie serca
  • nerwowość
  • drżenie rąk oraz nóg
  • świąd skóry
  • uszkodzone paznokcie oraz włosy

Przy tych dolegliwościach warto jak najszybciej wykonać badania TSH, T3 i T4, a nawet USG tarczycy. Pacjenci, którzy borykają się z tymi sygnałami często leczeni są na wszystkie objawy z osobna. A więc biorą leki na ciśnienie, serce, używają suplementów aby poprawić kondycję włosów oraz skóry i pozbyć się drgań mięśni. Jednak jeśli te objawy występują razem, często nie ma wątpliwości co do tego, iż winna jest tarczyca. Podczas wizyt u lekarza pierwszego kontaktu warto podawać wszystkie objawy. Leczenie w pierwszym etapie opiera się głównie na podawaniu leków obniżających aktywność tarczycy. Dopiero w przypadku, gdy ta terapia nie przynosi skutków, podejmowana zostaje decyzja o całościowym, lub częściowym wycięciu tarczycy. Możliwe są także inne formy leczenia, jednak jest to uzależnione od bezpośredniej przyczyny choroby.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.