Niezwykłe właściwości papryczki chili, których jeszcze nie znasz

O papryczce chili słyszał niemal każdy i kojarzy ją z czerwonym warzywem o charakterystycznym podłużnym kształcie. Niewiele osób wie jednak, że pod tą nazwą kryje się wiele różnorodnych odmian papryki o ostrym smaku. Mogą różnić się one od siebie kształtem, kolorem, rozmiarem czy też stopniem ostrości. Wszystkie wchodzą jednak w skład rodziny roślin psiankowatych.

Jedną z najpopularniejszych odmian takich papryczek jest jalapeno – hodowana w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, niewielkich rozmiarów, barwy czerwonej lub zielonej papryka, stanowiąca częsty dodatek do potraw kuchni meksykańskiej. Dużą popularnością cieszy się także odmiana pri-pri uprawiana głównie w Afryce. Jest bardzo ostra, mimo iż posiada niewielkie rozmiary (około 2 cm). Wykorzystywana jest z kolei przede wszystkim w kuchni charakterystycznej dla Półwyspu Iberyjskiego. Do innych popularnych odmian papryczki zaliczyć można również takie rodzaje jak cayenne, tabasco, pepperoni, rocoto, malagueta, Shotch bonnet czy habanero (jedna z najostrzejszych odmian).

Dlaczego papryczka chili jest tak charakterystyczna?

Wszystko za sprawą kapsaicyny – jej głównego składnika. Kapsaicyna to związek chemiczny, który odpowiada za specyficzny, ostry i piekący smak. Działa ona na nocyceptory (receptory bólowe), powodując znane nam uczucie pieczenia w jamie ustnej. W dużych ilościach jest jednak szkodliwa. Na szczęście papryczka chili nie posiada jej tak wiele, by spożycie okazało się niekorzystne. Przeciwnie – te niewielkie papryczki i zawarta w nich kapsaicyna wykazują szereg zalet.

Niezwykłe właściwości niepozornej papryczki

Charakterystyczny smak tego warzywa powoduje, iż wiele osób omija ją szerokim łukiem. Posiada ona jednak wiele właściwości, dla których warto przekonać się do niej i włączyć ją do menu. Oto dlaczego:

 • Chili pomoże w odchudzaniu – nie od dziś wiadomo, iż pikantne potrawy mogą pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami, a zawarta w papryczce kapsaicyna pobudza przemianę materii i wpływa na zmniejszenie apetytu. Dodanie jej do potrawy sprawi, iż organizm lepiej pokarm ten przyswoi. Ta właściwość papryczki szczególnie przypaść do gustu powinna więc osobom będącym na diecie. Ponadto, ostry smak potrawy powoduje wzmożone uczucie pragnienia. Dzięki temu pijemy więcej wody, która również posiada olbrzymie znaczenie podczas walki z nadwagą.
 • Posiada właściwości rozgrzewające – dobrze sprawdzi się więc zimą, a dzięki zwiększeniu wydzielania ciepła – wpłynie na stymulację spalania tłuszczu. Właściwości rozgrzewające bardzo dobrze sprawdzą się także podczas leczenia rozmaitych chorób.
 • Dostarcza odpowiednich składników odżywczych – papryczka chili, obok kapsaicyny, złożona jest też z wielu innych, prozdrowotnych składników – zawiera witaminę C, B6 i A, potas, magnez, żelazo i mangan, które niezbędne są człowiekowi do utrzymania dobrego zdrowia i sprawności – zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
 • Posiada właściwości lecznicze – obok wielu składników odżywczych, ta niepozorna papryczka stanowić może doskonałe wsparcie podczas walki z wieloma chorobami. Naukowo udowodnione jest, iż oczyszcza drogi oddechowe i obniża poziom cholesterolu we krwi (hamuje jego produkcję) – działa więc korzystnie na serce. Pomaga również rozpuścić fibryny, odpowiedzialne za tworzenie się zakrzepów we krwi. Minimalizuje tym samym ryzyko wystąpienia udarów czy ataków serca. Kapsaicyna korzystnie wpływa też na walkę z wrzodami żołądka.
 • Pomaga w walce z nowotworem – tu również na pierwszy plan wysuwa się podstawowy składnik chili, gdyż – jak pokazują stale prowadzone badania – kapsaicyna posiada właściwości mogące neutralizować komórki raka trzustki. Świadczy o tym niska zachorowalność na ten nowotwór wśród mieszkańców krajów, których kuchnia oparta jest na potrawach ostrych, zawierających większe ilości papryczki
 • Sprawia, że jesteśmy szczęśliwi – chili powoduje wydzielanie endorfin. Dzięki temu, po spożyciu porcji pikantnej potrawy odczuć możemy uczucie euforii. Może to być nie małym zaskoczeniem, jednak właściwość ta posiada potwierdzenie w rzeczywistości, a wiele osób, właśnie dzięki właściwościom rozgrzewającym i charakterystycznemu poczuciu szczęścia, po spożyciu ostrej potrawy chętnie do niej wraca.
 • Działa przeciwbólowo – ból, który odczuwamy, łagodzony jest przez chili dzięki jej właściwościom rozgrzewającym. Dobrze poradzi więc sobie w przypadku bólów reumatycznych, brzucha czy gardła. Kapsaicyna sprawdzi się także w walce z bólami zatok i zwalczaniu migreny.
 • Wspomaga walkę z przeziębieniem – właściwości rozgrzewające papryczki posiadają też wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego. Chili szybko upora się więc z przeziębieniem, a dodatkowo pochwalić się może właściwościami wykrztuśnymi.

Zastosowanie chili

Jak już wiemy, papryczka chili posiada szereg korzystnych właściwości. Do czego jest jednak wykorzystywana, by miała dobroczynny wpływ na nasz organizm? Szeroko stosowana jest przede wszystkim w kuchni – jako przyprawa (świeża lub suszona). W takiej postaci dodawać należy ją do tradycyjnych dań kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej czy portugalskiej. Dobrze sprawdzi się też jako dodatek do innych potraw czy sosów, także tych polskich, które przygotowujemy na co dzień. Swe zastosowanie chili znalazła też w cukiernictwie, gdzie podkreśla smak słodyczy i świetnie uzupełnia się z ciemną czekoladą. W przyszłości szersze zastosowanie może znaleźć też w medycynie, gdyż kapsaicyna cieszy się zainteresowaniem naukowców i stale badana jest pod kątem jej właściwości antynowotworowych.

Do czego możemy dodawać chili?

Aby wzbogacić codzienne menu, a tym samym uzyskać wiele zdrowotnych korzyści, papryczkę chili lub produkty ją zawierające (jak np. sosy) warto dodać do przygotowywanych tradycyjnych potraw, jak również poeksperymentować z kuchnią meksykańską. Chili może się więc znaleźć w:

 • leczo,
 • zupie (przede wszystkim tej wzorowanej na kuchni meksykańskiej),
 • tortilli,
 • burgerze,
 • kurczaku na ostro,
 • chili con carne.

Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do kilku propozycji. Zawsze warto poznawać nowości i eksperymentować samemu (lub też odwiedzić restaurację serwującą dania na ostro) – szczególnie jeśli ostrzejszy smak potrawy niesie ze sobą tyle dobroczynnych właściwości.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.