Nieregularne miesiączki – o czym świadczą? Przyczyny i domowe sposoby

Wiele kobiet ma problem z nieregularnym cyklem miesiączkowym. Często jest to problem wstydliwy i boimy się zaczerpnąć porady u znajomych czy wybrać się do lekarza. Są też sposoby na zadbanie o regularny cykl miesiączkowy. Kiedy iść do lekarza i co może oznaczać nieregularny okres?

Problem z nieregularnymi miesiączkami jest bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. Okres uznaje się za nieprawidłowy kiedy przekracza 35 dni bez wystąpienia objawów. Przyczyn rozregulowania cyklu miesiączkowego może być bardzo wiele. Najpopularniejszymi przyczynami rozregulowania cyklu miesiączkowego może być: stres, problemy natury hormonalnej, zaburzenia odżywiania. Bardzo często problemy z miesiączkowaniem wynikają z przyczyn psychologicznych lub świadczą o chorobie natury biologicznej. Nie powinno się jednak ignorować objawów problemów z cyklem miesiączkowym, szczególnie jeśli nie są to pojedyncze sytuacje a problemy nawracające cyklicznie. Najlepiej udać się po poradę do lekarza i zrobić podstawowe badania u ginekologa.

Istnieją jednak sposoby oraz produkty, które włączone do diety pomogą sprawić aby cykl miesiączkowy był bardziej regularny.

Przyczyny nieregularnych miesiączek

Przyczyn nieregularnych miesiączek może być bardzo wiele, w artykule wymieniliśmy najpopularniejsze przyczyny – jednak aby poznać powód opóźnienia cyklu w danym organizmie i być pewnym naszego zdrowia, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

  • Stres, trauma, dyskomfort psychiczny – różnorakie problemy natury psychicznej mogą przyczynić się do opóźnienia cyklu miesiączkowania. Nerwowy tryb życia ma wpływ na cały nasz organizm, również układ rozrodczy. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm skupia się wtedy głównie na pracy mózgu oraz mięśni doprowadzając do rozregulowania gospodarki hormonalnej, jak również przyczynia się do wytwarzania w większej ilości męskich hormonów, które przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania, dlatego warto pomyśleć o sposobach na walkę ze stresem.
  • Intensywny trening – duży wysiłek, intensywne treningi mogą zaburzać występowanie miesiączki, nasz organizm musi uzupełniać potrzebne minerały oraz składniki odżywcze a podczas miesiączki tracimy duże ilości żelaza w organizmie.
  • Nieodpowiednia dieta – najczęściej jest to dostarczanie dla organizmu zbyt małej ilości kalorii lub może wywodzić się również z poważnych niedoborów ważnych składników mineralnych, głównie żelaza
  • Zaburzenia hormonalne – jest to bardzo szeroki termin, który może oznaczać różne choroby hormonalne, między innymi zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy lub nieodpowiedni wpływ tabletek antykoncepcyjnych
  • Inne choroby – zaliczają się tu choroby macicy, guzki, nowotwory, zaburzenia czynności jajników i inne

Domowe sposoby na nieregularne miesiączki

Jak widać zaburzenia miesiączkowania wcale nie muszą mieć natury biologicznej ani być objawem poważnych chorób. A to znaczy, że możemy wypróbować sprawdzone sposoby aby pomóc sobie samej.

Odpowiednia dieta – przede wszystkim zadbaj o poziom żelaza. Marchew może przyjść z pomocą w wywołaniu miesiączki, zawiera bardzo duże ilości żelaza, którego niedobory często objawiają się zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Dlatego warto pić soki marchwiowe, jeść świeżą marchew oraz wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości żelaza.

Zacznij się ruszać – delikatny wysiłek fizyczny przyczynia się do wywołania spóźniającej się miesiączki. Polecane są tutaj spacery, bieganie, ćwiczenia fizyczne typu przysiady czy basen. Oczywiście mowa tutaj o zdrowej dawce ruchu a nie przetrenowaniu lub wyczerpaniu organizmu.

Spożywaj dużo imbiru, może być to herbata z dodatkiem imbiru lub zaparzony korzeń imbiru. Pobudzi on układ rozrodczy do pracy a również złagodzi bóle miesiączkowe. Kolejnym sposobem żywieniowym, który pomoże nam w zadbaniu o regularniejsze miesiączki będzie aloes. W tym celu przygotowuje się napój aloesowy z dodatkiem miodu i pije regularnie 3 razy dziennie, wpływa to pozytywnie na gospodarkę hormonalną. Warto też pić napar z cynamonu i mleka, związki chemiczne w cynamonie przyśpieszają miesiączkę oraz regulują cykl hormonalny, regularnie pity może pomóc w uregulowaniu miesiączki. Innym środkiem mogącym pomóc w uregulowaniu okresu będzie herbata z nasion kolendry.

f-p-jentschura-7x7-herbata-ziolowa-100g
Herbaty ziołowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Kolejnym ze sposobów na sprowokowanie miesiączki jest zażycie kilku tabletek aspiryny lub innych środków pirynowych. Tabletki z tej grupy wywołują w organizmie między innymi rozrzedzenie krwi, które może być pomocne przy sprowokowaniu miesiączki. Oczywiście podczas zażywania jakichkolwiek leków czy innych środków należy zachować umiar oraz zdrowy rozsądek aby sobie nie zaszkodzić. Jeśli wolimy unikać środków farmakologicznych możemy spróbować osiągnąć ten sam efekt regularnymi, ciepłymi kąpielami. Nie dość, że kąpiel wodna wpływa kojąco na organizm, to jeszcze przyczynia się do rozrzedzenia krwi w ciele.

Innym, równie znanym sposobem na wywołanie/przyśpieszenie okresu jest czerwone wino. Mowa tutaj o lampce lub dwóch czerwonego wina, a nie zbyt dużej ilości. Czerwone wino wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną i jest powszechnie znanym sposobem na przyśpieszenie miesiączki.

Jako kolejne rozwiązanie możemy zaliczyć napary ziołowe oraz herbaty o odpowiednich właściwościach. W szczególności tutaj przydatne będzie przygotowanie czarnej herbaty z liści malwy. Regularne picie naparu może pomóc przy nieregularnych miesiączkach, warto też jednak pamiętać, że kwiat z czarnej malwy jedynie pomaga na spóźniający się okres, a nie wcześniejsze jego wywołanie.

Opisane sposoby są jedynie poradami oraz domowymi sposobami na nieregularny okres. Jednak żaden artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza ginekologa, natomiast na organizm każdej kobiety mogą działać inne metody.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.