Niedoczynność tarczycy, tycie, dieta, jak schudnąć?

Tycie to niejedyny objaw choroby jaką jest niedoczynności tarczycy, niemniej jednak poświęca mu się zdecydowanie najwięcej uwagi. Dolegliwość tę charakteryzują również inne symptomy, takie jak sucha skóra, łamliwe włosy lub chroniczne zmęczenie. Mimo iż tycie bardzo często towarzyszy niedoczynności tarczycy, nie oznacza to, iż w takiej sytuacji utrata kilogramów jest niemożliwa. Dzięki odrobinie wiedzy oraz sporej dozie determinacji ani się obejrzysz, a wskazówka kilogramów pójdzie znacznie w dół. Jeśli i Ty cierpisz na niedoczynność tarczycy oraz chciałbyś wytoczyć walkę tyciu towarzyszącemu tej chorobie, serdecznie zapraszamy Cię do lektury.

Niedoczynność tarczycy – czym jest?

Niedoczynność tarczycy to choroba, w której gruczoł ten produkuje zbyt małą ilość hormonów. Zajmuje się on wytwarzaniem hormonów T3 i T4, które występują w nierozłącznym trio z TSH – hormonem przysadki mózgowej. Niedoczynność tarczycy jest poważnym stanem, gdyż negatywnie wpływa ona na metabolizm oraz liczne przemiany energetyczne w ciele człowieka.

Niedoczynność tarczycy a tycie

Na początku warto zaznaczyć, iż wszystkie problemy związane z funkcjonowaniem tarczycy to domena kobiet. Niestety, panie cierpią z powodu dolegliwości tego typu aż 10 razy częściej niż mężczyźni.

Tycie to typowy objaw towarzyszący niedoczynności tarczycy. Co ciekawe, występuje on z reguły w parze z brakiem apetytu, co pomaga praktycznie od razu wykluczyć przyczyny przybierania na wadze związane z dietą w niedoczynności tarczycy. Co leży więc u przyczyn tycia towarzyszącemu niedoczynności tarczycy? Składa się na to kilka czynników. Niedoczynność tarczycy powoduje kilka zaburzeń w pracy organizmu, którym warto przyjrzeć się w kontekście omawianego problemu. Są to:

 • spowolniony metabolizm,
 • spowolnienie układu pokarmowego,
 • chroniczne zmęczenie,
 • przewlekłe zaparcia,
 • duszność wysiłkowa,
 • mniejsza tolerancja na zmęczenie fizyczne,
 • ogólne osłabienie.

Nie trzeba być lekarzem, aby zorientować się, że taki zestaw dolegliwości może bardzo szybko doprowadzić do wzrostu masy ciała. Obniżony metabolizm oraz liczne problemy z układem trawiennym prawie zawsze skutkują tyciem. Dodatkowy brak tolerancji na zmęczenie oraz wysiłek fizyczny powoduje, iż osobie chorej na niedoczynność tarczycy ciężko jest pozwolić sobie na uprawianie sportu.

Tycie w niedoczynności tarczycy – dieta, jak schudnąć

Zastosowanie się do odpowiedniej diety może okazać się najlepszą bronią przeciw omawianemu problemowi. Rzecz jasna ułożenie takiego jadłospisu to zadanie dla specjalisty. Ze względu na delikatny charakter choroby, jaką jest niedoczynność tarczycy, stworzenie diety na własną rękę może jedynie pogorszyć nasze samopoczucie.

Czym więc kieruje się dietetyk, kiedy układa jadłospis dla pacjenta cierpiącego na omawiane dolegliwości? Główną zasadą w przypadku niedoczynności tarczycy jest dostarczanie odpowiednich ilości jodu. Pierwiastek ten będzie pobudzał tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4. Jod znajduje się w produktach takich jak:

 • ryby,
 • owoc maliny,
 • morele,
 • sól jodowana,
 • glony morskie,
 • brokuły,
 • szpinak,
 • ser twarogowy,
 • ser gouda,
 • jogurt naturalny.

Jod można przyjmować również na bazie suplementów lub specjalnej wody jodowanej. Poza tym należy pamiętać o dostarczaniu właściwej ilości białka. Produkty bogate w ten związek powinny stanowić około 20% dziennego jadłospisu. Nie zapomnij o innych pierwiastkach, takich jak cynk i selen. Oprócz tego warto troszczyć się o dostarczanie swojemu organizmowi antyoksydantów.

Leczenie niedoczynności tarczycy oraz walka z wypływającej z niej nadwagi to nie tylko dieta. Warto podejść do terapii wielopłaszczyznowo wprowadzając do swojego życia szeroko zakrojone zmiany. Dobrze jest zadbać o odpowiednią dozę wypoczynku, jakość snu oraz oczyszczenie swojego życia z wszelkich używek. Do tego warto włączyć do swoich turystycznych planów wizyty nad morzem. Powietrze z tego typu rejonów jest w stanie dostarczyć osobie chorej znacznych ilości brakującego jodu, co pozytywnie odbija się na stanie tarczycy. Poza tym mimo chronicznego zmęczenia do swojego planu zajęć warto włączyć przemyślane ćwiczenia fizyczne.

Każda dieta przygotowana w związku z tyciem w niedoczynności tarczycy powinna zostać potwierdzona zarówno przez dietetyka, jak i endokrynologa. Utrata wagi – i to w stosunkowo szybkim tempie – jest jak najbardziej możliwa. Gwarantem sukcesu jest, aby pacjent postępował w ścisłej współpracy z lekarzami prowadzącymi.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.