Nie tylko smog, czyli co usuwa oczyszczacz powietrza?

W Polsce głównym powodem zakupu oczyszczacza powietrza jest chęć ochrony przed smogiem. Jednak takie urządzenie skutecznie usuwa także inne rodzaje zanieczyszczeń. Sprawdź, co jeszcze znajduje się w powietrzu i dlaczego stanowi dla nas zagrożenie.

Lotne związki organiczne

Lotne związki organiczne (w skrócie nazywane LZO albo VOC od angielskiej nazwy volatile  organic compounds) to grupa związków zawierających w swoim składzie węgiel, które charakteryzują się łatwym przechodzeniem w postać gazu.

Znaczna część z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze, co jest bardzo złą informacją, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż LZO obecne są niemal w każdym pomieszczeniu.

Stanowią bowiem skład środków czyszczących, kosmetyków oraz produktów służących do wykańczania wnętrz i produkcji mebli.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych lotnych związków organicznych jest formaldehyd, nazywany także aldehydem mrówkowym. Znajdziemy go w:

 • wykładzinach,
 • panelach podłogowych,
 • odświeżaczach powietrza,
 • meble z płyt wiórowych.

W przypadku mebli obecność formaldehydu często ma związek z klejeniem płyt żywicami mocznikowo-formaldehydowymi. Z takich przedmiotów aldehyd mrówkowy uwalnia się nawet przez kilka lat.

Serwis www.wybierzoczyszczacz.pl do usuwania lotnych związków organicznych rekomenduje filtry węglowe, które obecne są w znacznej części produkowanych obecnie oczyszczaczy.

Dym papierosowy

Każdy inteligentny człowiek wie, że papierosy – także te elektroniczne – szkodzą zdrowiu. W dymie tytoniowym znajduje się 4000 związków chemicznych, a wiele z nich to związki rakotwórcze i znane trucizny. 

Na skutek palenia papierosów do organizmu palacza i powietrza trafiają m.in.:

 • nikotyna – silna trucizna, wykorzystywana jako środek owadobójczy, podrażnia ośrodkowy układ nerwowy i serce oraz wywołuje skurcze naczyń krwionośnych,
 • kadm – metal ciężki, ma potwierdzone działanie rakotwórcze,
 • arsen – metal ciężki, silnie trujący,
 • cyjanowodór – trujący gazy, którzy był wykorzystywany przez nazistów w komorach gazowych,
 • tlenek węgla – trujący gaz,
 • naftalina – trucizna wykorzystywana w środkach przeciw molom,
 • polon – pierwiastek rakotwórczy,
 • aceton – lotny związek organiczny o właściwościach trujących.

Oczywiście, najskuteczniejszym sposobem na ochronę zdrowia swojego i swoich bliskich, jest rzucenie palenia. Jednak w wyeliminowaniu dymu z powietrza pomogą oczyszczacze wyposażone w filtr HEPA i filtr z węgla aktywnego.

Alergeny

Z roku na rok wzrasta liczba osób zmagających się z alergią oddechową. Czynnikami wywołującymi reakcję uczuleniową są alergeny roślin (pyłki), zwierząt, roztoczy i pleśni. Ich niewielka waga sprawia, że mogą długo utrzymywać się w powietrzu.

Oczyszczacz to urządzenie, które pozwala usunąć alergeny, zanim osiądą na powierzchniach podłóg, mebli czy innych elementów domowego wyposażenia. 

Z alergenami najlepiej radzi sobie filtr HEPA, natomiast pomocniczą rolę odgrywa jonizacja. Oczywiście, żaden oczyszczacz nie wyeliminuje potrzeby częstego odkurzania, ponieważ usuwa tylko zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Bakterie i wirusy

W powietrzu obecne są także wirusy i bakterie. W większości oczyszczaczy za usuwanie ich odpowiada filtr HEPA. Proces oczyszczania powietrza z alergenów wspiera jonizacja. W niektórych urządzeniach taką funkcję ma pełnić także lampa UV, jednak czas kontaktu promieni ultrafioletowych z powietrzem jest tak krótki, że zniszczenie bakterii i wirusów jest niemożliwe.

W kwestii oczyszczacz powietrza a wirus należy jednak wyjaśnić, iż oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje ryzyka zarażenia wirusem COVID-19 czy grypy.

Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową poprzez kontakt z osobą chorobą albo dotkniętym przez nią przedmiotem. Oczyszczacze usuwają bakterie i wirusy z powietrza, więc ich rola w przeciwdziałaniu chorobie jest niewielka.

Brzydkie zapachy

Rozkładające się w koszu resztki pożywienia, przypalone pożywienie, zanieczyszczenia zalegające w odpływie umywalek i zlewów oraz dym papierosowy to tylko część źródeł brzydkich zapachów. U każdego kontakt z nimi powoduje dyskomfort, a u astmatyków może doprowadzić do ataku duszności.

Odświeżacze powietrza jedynie maskują nieprzyjemną woń, a na dodatek są źródłem szkodliwych zanieczyszczeń. W usunięciu jej pomoże natomiast oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy. Odpowiednio dobrane urządzenie potrafi zatem chronić nasze zdrowie, a jednocześnie komfort.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.