Neutrofile w ciąży: norm, jak intepretować badania oraz o czym mogą świadczyć nieprawidłowe odczyty?

Neutrofile w ciąży to najliczniejszy rodzaj białych krwinek występujących w ludzki organiźmie.Te leukcyty znane są również pod miane granulocytów obojętnochłonnych. Warto mieć świadomość, że neutrofile to aż do 70 procent wszystkich białych krwinek w naszym organiźmie.

Spektrum funkcji, jakie spełniają w ludzkim organiźmie neutrofile jest naprawdę niezwykle szerokie. Niestety, nieprawidłowe odczyty poziomu neutrofili mogą wskazywać na istnienie rozmaitych chorób, spośród których niektóre zasługują na miano naprawdę poważnych. Szczególnego znaczenia a także stopnia skomplikowania kwestia neutroflów nabiera w sytuacji kobiet będących w ciąży. Tutaj bowiem wyniki badań wskazujące na zbyt wysokie lub też zbyt niskie stęzenie neutrofilów we krwi nastręcza wyjątkowych trudności w prawidłowej diagnostyce. Z jednej bowiem strony, neutrofile w ciąży często są podwyższone nie z powodu ukrytego stanu chorobowego, lecz na przykład zmian hormonalnych zachodzących w organiźmie, przyjmowania niektórych rodzajów leków i tak dalej.

Z drugiej strony, tak naprawdę nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że nieprawidłowy odczyt stężenia neutrofilów we krwi rzeczywiście jest spowodowany tylko i wyłącznie przyczynami nie stanowiącymi zagrożenia dla zdrowia matki oraz jej nienarodzonego dziecka. Każdy nieprawidłowy odczyt(zarówno zbyt niski, jak i też nadmiernie wysoki) stężenia tej grupy leukocytów we krwi powinien stanowić przyczynę dla wykonania szeregu precyzyjnycyh badań, dzięki którym uda się z dużą dozą pewności określić powód zbyt niskiego lub zbyt wysokiego stężenia  neutrofilów.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat kwestii, jaką są neutrofile w ciąży? Jakie odczyty stężenia tych białych krwinek we krwi należy uznać za nieprawidłowe lub też wyjątkowo niepokojące? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Neutrofile w ciąży: normy oraz jak intepretować badania

Jednym z częstych błędów popełnianych przez kobiety w ciąży jest samodzielne intepretowanie wyników badań określających poziom  neutrofilów. Nie jest to dobra metoda z dwóch podstawowych powodów. Przede wszystkim, ciąża to specjalny stan organizmu, w związku z czym wszelkie możliwe nieprawidłowości powinny zostać poddane szczegółowym badaniom a następnie ocenie lekarza specjalisty ginekologa, ewentualnie we współpracy z lekarzami innych specjalności.

Druga kwestia to fakt, że neutrofile w ciąży naturalnie wykazują wyższe stężenie we krwi, niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych nie będących w ciąży. Oznacza to po prostu więc odmienne normy dopuszczalnego stężenia  neutrofilów we krwi. W przypadku kobiet w ciąży normy te wynoszą:

 • Wartość maksymalną na poziomie 8000
 •  Wartość mininalną na poziomie 1500.
 •  Wynik rozmazu krwi z zawartością granulocytów jest prawidłowy, gdy kształtuje się w przedziale od 2,5 do 7 K/µl (G/l).

Konsultacja z lekarzem specjalistą ginekologiem jest konieczna, gdy wyniki badań oznaczających neutrofile w ciąży albo przekraczają powyżej wymienione wartości, albo też są do nich bardzo zbliżone.

Warto również mieć świadomość, że poziom  neutrofilów niemal zawsze ulega znaczącemu zwiększeniu w trzecim trymestrze ciąży. Jednak i w tym wypadku wskazane a nawet konieczne jest skonsultowanie wyników badań z lekarzem specjalistą ginekologiem.

 Neutrofile w ciąży: o czym może świadczyć zbyt wysoki poziom neutrofilów we krwi

Liczba przyczyn zbyt wysokich odczytów poziomu neutrofilów we krwi w trakcie ciaży jest dość długa. Należy wskazać tutaj przede wszystkim takie możliwe stany chorobowe, jak:

 • Miejscową lub ogólną Infekcję bakteryjną
 • Nagłą niewydolność nerek
 • Stan zapalny tkanek;
 • Nadczynność kory nadnerczy
 • Dnę moczanową
 • Stan przedrzucawkowy i/lub rzucawkę
 • Choroby krwi
 • Choroby nowotworowe

Przyczynę nieprawidłowych wyników, jeżeli chodzi o neutrofile w ciąży mogą stanowić jednak również urazy, przebyte krwotoki lub zawały. Na dobrą sprawę, neutrofile w ciąży mogą występować w zbyt wysokim stężeniu także z powodu wyczerpania fizycznego lub przewlekłego stresu, problemów ze snem i tak dalej.

Jak więc możemy dociec przyczyny zbyt wysokiego stężenia neutrofilów we krwi w naszym przypadku? Nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie. Do oceny medycznej konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań a następnie ich intepretacja przez lekarza specjalistę.

 Neutrofile w ciąży: zbyt niskie stężenie neutrofilów

Jeżeli chodzi o odczyty badań wskazujące na zbyt niskie stężenie  neutrofilów we krwi podczas ciąży, to do możliwych przyczyn należy zaliczyć przede wszystkim zakażenia grzybicze, różne choroby wirusowe, przebyte poważne infekcje bakteryjne, choroby o charakterze autoimmulologicznym, zapalenie stawów, białaczkę, niedokrwistość aplastyczną. Przyczynę może stanowić również przyjmowanie niektórych leków lub też po prostu niedostateczna ilość w organiźmie witaminy B12 i/lub kwasu foliowego.

Również w tym przypadku nieprawidłowe lub niepokojące odczyty badań wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy wyniki badań jeżeli chodzi o neutrofile w ciąży nagle ulegną znaczącemu pogorszeniu. W takim wypadku należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem, który może zalecić wykonanie szczegółowych badań a nawet hospitalizację.

Podsumowanie

Jak więc widać, problem pod tytułem neutrofile w ciąży z całą pewnością nie należy do zagadnień prostych. Nieprawidłowe odczyty badań mogą stanowić coś normalnego lub wynikającego z prozaicznych, niegroźnych przyczyn. Może to być jednak również pierwszy zwiastun rozwijającego się w organiźmie stanu chorobowego lub też poważnej infekcji.

Jak więc postępować w przypadku, gdy badania wskażą na zbyt niski lub też zbyt wysoki poziom stężenia neutrofilów we krwi? Przede wszystkim, nie należy ulegać panice. Tym bardziej nie należy podejmować prób samodzielnej diagnozy. Jedyne, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to zgłosić się do kompetentnego lekarza, który zleci wykonanie serii szczegółowych badań a następnie postawi diagnozę.

Neutrofile w ciąży: norm, jak intepretować badania oraz o czym mogą świadczyć nieprawidłowe odczyty?
5 (100%) 6 votes
Może ci się spodobać również