Neurovit – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, niedobór witaminy B, witamina B12

Neurovit to lek oparty o kompleks witamin z grupy B. Jest on powszechnie dostępny w aptekach, niemniej jednak można nabyć go tylko i wyłącznie po okazaniu recepty. Ulotka dołączona do Neurovitu głosi, iż można używać go w celu “leczenia schorzeń nerwów obwodowych różnego pochodzenia, takich jak polineuropatia, nerwoból i zapalenie nerwów obwodowych”. Jeśli chcesz stosować ten lek w sposób bezpieczny i efektywny, koniecznie zapoznaj się z niniejszym artykułem. Dzięki niemu dowiesz się więcej o dawkowaniu Neurovitu, jego składzie, oddziaływaniu oraz skutkach ubocznych.

Neurovit – charakterystyka

Neurovit zalicza się do preparatów złożonych. Dostępny jest on jedynie w postaci tabletek stosowanych doustnie. Neurovit składa się z trzech związków. Jest to witamina B1 (tiamina), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B12 (cyjanokobalamina). Tak szerokie spektrum witamin z grupy B w znacznym stopniu wspiera przemianę cukrów, białek, a także aminokwasów. Ponadto wspomagają one układ krążenia, wykazują działanie przeciwbólowe oraz biorą udział w walce z uczuleniami.

Neurovit – dawkowanie

Neurovit może być stosowany tylko i wyłącznie doustnie. Częstotliwość i zalecanie dawki zażywania leku nie są stałe. Lekarz ustala je w oparciu o wiedzę na temat stanu pacjenta. Tabletki Neurovitu powinno przyjmować się podczas jedzenia. Stosując lek rzecz jasna należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza, niemniej jednak dobrze jest także samemu zapoznać się z zawartością ulotki informacyjnej. Neurovit produkowany jest w celu leczenia konkretnych stanów chorobowych, nie powinno się więc przyjmować go w przypadku prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto warto upewnić się, czy zakupione opakowanie leku nie jest przypadkiem przeterminowane.

Zalecana dawka Neurovitu to jedna tabletka na dobę, niemniej jednak ostatecznych wskazówek udziela lekarz. W szczególnych przypadkach dawka leku może zostać zwiększona do 1 tabletki stosowanej trzy razy w ciągu doby.

Neurovit – wskazania

Neurovit przepisywany jest w przypadku różnych stanów chorobowych wywołanych niedoborem witamin z grupy B. Używa się go w szczególności w przypadku leczenia zaburzeń układu nerwowego, takich jak stany zapalne nerwów obwodowych, polineuropatia, czy też nerwobóle.

Neurovit – przeciwwskazania

Istnieją przypadki, w których stosowanie Neurovitu jest zabronione. Jest to przede wszystkim nadwrażliwość na substancje zawarte w leku. Zaliczają się do nich: witamina B1 (tiamina), witamina B6 (pirydoksyna) oraz witamina B12 (cyjanokobalamina). Ponadto Neurovitu nie powinno się stosować u osób poniżej 18 roku życia. Wysoka zawartość witamin w omawianym leku mogłaby zaszkodzić młodym organizmom. Ponadto Neurovitu powinny unikać kobiety brzemienne oraz matki karmiące swe dzieci piersią.

Neurovit – skutki uboczne

Skutki uboczne towarzyszą stosowaniu leku Neurovit wyjątkowo rzadko. Mogą jednak pojawić się któreś z poniższych stanów:

 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • reakcje alergiczne, takie jak wzrost tempa bicia serca, świąd, pokrzywka, nadmierna potliwość.

Neurovit – środki ostrożności

Mimo, że stany niepożądane związane z przyjmowaniem Neurovitu niemalże nigdy się nie zdarzają, zdecydowanie warto zachować środki ostrożności. Przede wszystkim poinformuj lekarza o wszelkich swoich uczuleniach, dzięki czemu zapobiegniesz reakcjom alergicznym. Wspomnij swojemu lekarzowi również o lekach, które przyjmujesz w danym okresie. Łączenie niektórych środków medycznych mogłoby okazać się niebezpieczne w skutkach. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Witaminy z grupy B – za co są odpowiedzialne?

Tak jak wspomniano we wstępie niniejszego artykułu, Neurovit jest środkiem pomocnym w leczeniu schorzeń spowodowanych niedoborem witaminy B. Czym jednak skutkuje zaniedbanie gospodarki witaminowej w swoim organizmie? Za co odpowiedzialne są witaminy z grupy B? Dlaczego warto uzupełniać ich braki?

Witaminy z grupy B regulują wiele procesów zachodzących w ludzkich organizmach. Kiedy więc zaczyna brakować nam tych życiodajnych substancji, stajemy się narażeni na wiele niechcianych stanów chorobowych. Witaminy z grupy B odpowiedzialne są za takie aspekty funkcjonowania naszego organizmu, jak:

 • prawidłowy rozwój kości i wzrost,
 • praca układu sercowo-naczyniowego,
 • regulacja procesów energetycznych,
 • praca narządu wzroku,
 • umiejętność koncentracji,
 • efektywność snu,
 • praca jelit.

Nie ulega więc wątpliwości, iż witaminy z grupy B to niebywale ważne związki. Co jednak pozwoli Ci rozpoznać, że ich stężenie w składzie chemicznym organizmu jest zbyt niskie?

Kompleks z witaminą B
Kliknij i sprawdź ceny!

Co świadczy o niedoborze witamin z grupy B?

Zbyt mała ilość witamin z grupy B w organizmie może objawiać się następującymi stanami:

 • utrata apetytu,
 • zaparcia,
 • zmęczenie psychiczne,
 • światłowstręt,
 • szybkie męczenie się oczu,
 • nadwrażliwość oczu,
 • pogorszenie ostrości widzenia,
 • łzawienie oczu,
 • wypadanie włosów,
 • bezsenność,
 • problemy z koncentracją,
 • choroby jamy ustnej,
 • zmiany skórne,
 • przyspieszenie siwienia,
 • problemy z jelitami.

Powyższe dolegliwości rzecz jasna mogą być powodowane przez szereg innych czynników, niemniej jednak absolutnie nie powinno się ignorować ich występowania. Jeśli zauważyłeś u siebie rozwój któregoś z wymienionych wyżej stanów, spróbuj podjąć racjonalne kroki, które pomogą Ci wrócić do pełnego zdrowia.

Niedobór witaminy B12 jako zespół chorobowy

Witamina B12 jest jednym z elementów składowych leku Neurovit. Określana jest ona często jako kobalamina lub cyjanokobalamina. Witamina B12 przede wszystkim wpływa łagodząco na układ nerwowy. Z tego powodu zażywanie jej uspokaja oraz wspiera procesy pamięciowe. Poza tym witamina B12 wzmaga apetyt u małych niejadków, poprawia pamięć u osób starszych oraz pozytywnie wpływa na produkcję erytrocytów.

Niedobór witaminy B12 może okazać się ciężkim doświadczeniem dla naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że stan ten zalicza się do jednostek chorobowych. Niedobór witaminy B12 prowadzi do dolegliwości takich jak anemia, czy też liczne problemy skórne. Ponadto brak tego niezwykle ważnego związku może spowodować wiele chorób hematologicznych, neurologicznych oraz psychiatrycznych. Co więcej, osoby dotknięte niedoborem witaminy B12 bardzo często doświadczają uczucia nieprawidłowego ułożenia kończyn, ich niezgrabności oraz problemów z koordynacją ruchową (szczególnie w przypadku chodzenia).

Neurovit – odpowiedzialne bilansowanie stężenia witaminy B w swoim organizmie

Wielu specjalistów przepisuje sowim pacjentom lek Neurovit. W większości przypadków pomaga on choremu odzyskać równowagę stężenia witamin z grupy B w swoim organizmie. Należy jednak pamiętać, iż środki farmakologiczne są jedynie dodatkowym źródłem związków wspierających funkcjonowanie ludzkiego ciała. Stężenie witamin oraz innych wartościowych enzymów warto regulować głównie za pomocą odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety. Jeżeli jednak Twój lekarz uzna, że warto, abyś zdecydował się na użycie Neurovitu, z pewnością warto spróbować! Lek ten jest bardzo skuteczny, a poza tym przyjmowanie go rzadko kiedy pociąga za sobą skutki uboczne.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.