Nerwica lękowa- objawy, przyczyny, leczenie

Problemy psychiczne mogą dotknąć każdego człowieka. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problemy psychiczne niejednokrotnie bolą o wiele mocniej, niż ból fizyczny. Nerwica lękowa dotyka coraz większą liczbę osób. Co ciekawe, problem ten dotyczy częściej kobiet, jednak mężczyźni również narażeni są na jej dotkliwe działanie. Wiele osób zastanawia się, czy można żyć z nerwicą lękową? Czy jest ona wyleczalna? Jakie jest jej podłoże?

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to ogólne przybicie i osłabienie organizmu charakteryzujące się licznymi zmianami somatycznymi. Objawia się ona w różnoraki sposób i może mieć wiele przyczyn. Narażone na nią są zarówno kobiety, ja i mężczyźni. Nerwica lękowa ma podłoże psychiczne. Niestety psychika człowieka jest bardzo słaba i podatna na wpływy zewnętrzne. Niektóre osoby nie potrafią samodzielnie radzić sobie z trudnymi wydarzeniami, dlatego w ciele człowieka wytwarza się specyficzna reakcja organizmu.

Jakie są przyczyny nerwicy lękowej?

Nerwica lękowa to wręcz problem cywilizacyjny. Wiele sposób rezygnuje z aktywności, aby zapobiec jej dotkliwym objawom. Przyczyny nerwicy lękowej nie są jednak znane. Najczęściej jest to jednak zaburzenie dwóch ważnych neuroprzekaźników w mózgu człowieka- serotoniny i noradrenaliny. W tym przypadku następuje gwałtowny wzrost myśli i emocji. Trudno stwierdzić, co pojawia się jako pierwsze. W przypadku pierwszych objawów nerwicy lękowej konieczne jest wykonanie badań oraz wprowadzenie odpowiedniego sposobu leczenia. Do przyczyn nerwicy lękowej można zaliczyć:

  • Traumatyczne wydarzenia (wypadek, gwałt, pożar, choroba, klęski żywiołowe),
  • Podatność psychiczną człowieka (człowiek o słabej psychice jest bardziej podatny),
  • Czas trwania zdarzenia (Długotrwałe, krótkotrwałe),
  • To, czy dana osoba była sama, czy z kimś w trakcie trwania zdarzenia (Osoby, które podczas zdarzenia były samotne, cierpią o wiele bardziej).
  • Toksyczni ludzie (tak zwane ,,wampiry energetyczne”. Osoby te robią wszystko, aby zniszczyć psychicznie inną osobę dzięki manipulacjom i intrygom),
  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Uwarunkowania środowiskowe (brak poczucia bezpieczeństwa, brak odczuwanej miłości w dzieciństwie).

Nie są to jednak wszystkie przyczyny nerwicy lękowej. Oczywiście każdy reaguje w specyficzny sposób na bodźce i to, co dla jednej osoby było traumatyczne, dla drugiej osoby mogło być czymś znośnym.

Jaki są objawy nerwicy lękowej?

Wiele osób myli nerwicę lękową z depresją lub separacją społeczną. Nerwica, czyli zespół lęku uogólnionego jest chorobą przewlekłą. Najbardziej charakterystyczne jest to, że dana osoba odczuwa strach spowodowany samą myślą o danej czynności, czy zdarzeniu. Przykładem może być osoba, która przeżyła wypadek samochodowy i odczuwa stres, kiedy tylko myśli o jeździe samochodem. Lęk ma nieokreślone podłoże i jest utrwalony. Można powiedzieć, że osoby cierpiące na nerwicę boją się zawsze. Osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się zawsze. Stres spowodowany danym wydarzeniem sprawia, że dana osoba traci radość życia i energię, którą kiedyś miała. Jedna sytuacja może diametralnie oddziaływać na całe życie i samopoczucie człowieka. W wielu przypadkach jest to niebezpieczne. W skrajnych przypadkach ludzie mogą mieć nawet halucynacje i nie wychodzić w ogóle z domu. U niektórych nerwica lękowa prowadzi do schizofrenii.

Psychologiczne objawy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego wpływa na całe życie człowieka. Oddziałuje na sposób myślenia i czynności podejmowane przez osobę cierpiącą na tę chorobę. Człowiek czuje się osamotniony. Zmienia się jego zachowanie, odczuwanie i analizowanie. Objawami dominującymi jest niepokój, strach, uczucie samotności. Dana osoba czuje, że znajduje się na krawędzi wytrzymałości i nie jest w stanie trzeźwo myśleć. Choroba ta obezwładnia całego człowieka. Pierwszymi wyraźnymi objawami są problemy z koncentracją, częste odczuwanie niepokoju, analizowanie zachowania ludzi i złość.

Fizyczne objawy nerwicy lękowej

Odczuwany lęk i natłok wielu różnych emocji wywołuje liczne zmiany somatyczne organizmu. Zazwyczaj wtedy osoby zauważają, że dzieje się z nimi coś złego. Osoba chora czuje przede wszystkim zawroty głowy, obniżenie ciśnienia krwi, ściskanie w gardle, szybsze bicie serca, nadmierne pocenie się i drżenie rąk. Oddech jest bardzo często krótki. Niektóre osoby skarżą się na bezsenność i koszmary senne. Czuje się wtedy mrowienie kończyn. Kobiety mogą skarżyć się na bolesne i nieregularne miesiączki, a mężczyźni na problemy związane z oddawaniem moczu.

Czy nerwicę lękową można wyleczyć?

W przypadku nerwicy lękowej najczęściej stosuje się psychoterapię i farmakologię. Zazwyczaj podczas psychoterapii chory uczy się, jak powinien reagować w przypadku czarnych myśli i pierwszych objawów stresu. Ważna jest zmiana schematów myślowych z tych negatywnych na bardziej pozytywne. Jeżeli nerwica lękowa jest spowodowana danym, konkretnym wydarzeniem, wówczas istnieje możliwość wypracowania technik walki ze strachem i określenie sposobów radzenia sobie z problemem.

Często jednak lęk jest zbyt intensywny i wtedy należy wprowadzić farmakologię. Niestety jednak  takich przypadkach farmakologia prowadzi do poważnego uzależnienia. Chory nie jest w stanie funkcjonować bez środków farmakologicznych. Specjaliści i lekarze zalecają stosowanie leków nasennych i takich zwiększających poziom serotoniny w mózgu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że serotonina może być dostarczana wraz z pożywieniem. Pacjent musi jednak współpracować z lekarzem. To bardzo ważne, aby psychoterapia przyniosła jak najlepsze rezultaty. Niestety życie człowieka składa się z przyjemnych i bolesnych chwil.

Kto jest podatny szczególnie na nerwicę lękową?

Podatne są przede wszystkim osoby młode i wrażliwe. Często nie czują się one akceptowane i rozumiane przez społeczeństwo. Rodzice powinna bardzo mocno przyglądać się swoim pociechom. Być może to uchroni ich przed popadnięciem w tę chorobę. W przypadku nerwicy lękowej choremu trzeba dostarczać miłość, zrozumienie oraz poświęcać czas na rozmowę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.