Nerkowce – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Nanercz zachodni, to dziwna nazwa która nie wszystkim kojarzy się ze smakołykami, a powinna, ponieważ jest to drzewo, które rodzi wspaniałe orzechy – przysmak dbających o swoje zdrowie – nerkowce.

Nerkowce – charakterystyka, wygląd

Nanercz zachodni, lub inaczej nerkowiec, to drzewo uprawiane w krajach tropikalnych, pierwotnie pochodzące z Ameryki Południowej, bliski krewny mango. Osiąga rozmiary do 8 metrów wysokości i ma charakterystyczną, rozgałęzioną, regularną koronę. Liście nerkowca są skórzaste, osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty zebrane w wiechy, wydzielające charakterystyczny zapach. Owoc tego drzewa ma bardzo ciekawy kształt, ponieważ przypomina odwróconą paprykę, na której końcu wyrasta zdrewniała bulwa. „Papryka” jest zgrubiałą częścią łodygi, a „bulwa”, to pestkowiec kryjący w sobie tylko jedno nasionko – pozyskiwany orzech. Nie wszyscy wiedzą, że łupina orzecha skrywa w sobie żrący olej, który używany jest do impregnacji drewna w celu ochrony przed termitami, czy do dezynfekcji.

Zdrowie płynące z nerkowców – składniki odżywcze w nerkowcach

Orzechy o księżycowatym kształcie kuszą nie tylko ciekawym wyglądem, ludzie na całym świecie doceniają ich delikatny smak oraz wnętrze skrywające wartościowe białko, błonnik, kwasy omega 3 witaminy: B, PP, A i E, magnez, wapń, żelazo, cynk i fosfor. Są też źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Bogaty skład przemawia za włączeniem orzechów nerkowca do swojej diety i czerpania wielu korzyści. Z pewnością nasz organizm będzie wdzięczny za tak dużą dawkę potrzebnych substancji.

Dlaczego warto włączyć nerkowce do swojej diety – ciekawostki o nerkowcach

  • Nerkowce chronią przed rakiem. Zawarte w nich flawonole walczą z komórkami nowotworowymi przez zapobieganie ich podziałowi. Wysoki skład miedzi i wspomnianych wcześniej flawonoli zabezpieczą Cię przed rakiem jelita
  • Orzechy utrzymają Twoje serce w dobrej formie! Nienasycone kwasy tłuszczowe, mało oleisty skład i brak cholesterolu to klucze do zdrowego układu krwionośnego oraz serca. Ponadto duża zawartość magnezu chroni przed nadciśnieniem krwi.
  • Nerkowce zapewnią mocne kości. Wapń i magnez są bardzo ważne dla zdrowia Twoich kości, a tak się składa, że te orzechy zawierają ich ogromne ilości. W dobrej kondycji utrzymamy też zęby i dziąsła.
  • Utrzymaj w zdrowiu swój układ nerwowy. Dzięki dużej zawartości magnezu i witamin z grupy B, nerkowce mają wpływ na regulacje napięcia nerwowego, poprawę kondycji psychicznej, zapobieganie migrenom i bólom głowy.
  • Zapobiegają kamieniom żółciowym. Badania dowiodły, że codzienne spożycie nerkowców pomaga zredukować ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych nawet o 25%.
  • Nerkowce na straży prawidłowej wagi ciała! Mimo, że nerkowce zawierają tłuszcze, to są to tłuszcze odpowiednie dla naszego organizmu. Dowiedziono, że osoby jedzące orzechy co najmniej dwa razy w tygodniu ważą mniej, niż osoby które ich nie jedzą, lub jedzą o wiele rzadziej.
  • Wspomagają trawienie. Jedzenie orzechów wspomaga nasze trawienie, ponieważ zawierają błonnik, który pozytywnie działa na perystaltykę jelit.
  • Ogromna ilość witamin. Duża ilość witamin oraz minerałów ochronią Cię przed wieloma dolegliwościami, między innymi anemią i pelagrą. Ponadto warto podawać orzechy swoim pociechom, w ten sposób łatwo zapobiegniemy niedoborom.
  • Eliminacja wolnych rodników. Jedzenie nerkowców pomoże nam pozbyć się wolnych rodników, a wszystko to dzięki prawidłowej gospodarce żelaza.

Z pewnością po przeczytaniu tych ciekawostek zaczniesz częściej sięgać po orzechy nerkowca. Warto się przełamać i poczuć różnicę na własnej skórze.

Orzechy nerkowca w kuchni

Warto wiedzieć, że orzechy nerkowca można przemycać do wielu dań. Kuchnia azjatycka bogata jest w przepisy z wykorzystaniem orzechów, najczęściej są to orzechy ziemne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić popularne fistaszki na nerkowce. Na smaku nie stracimy, a nasze zdrowie zyska! Ponadto nerkowce sprawdzą się świetnie jako dodatek do owsianki, musli, ciast i ciasteczek. Nasze sałatki zyskają na smakowitości, jeśli dodamy do nich orzechów i słonecznika.
Pamiętajmy jednak, że najwięcej wartości odżywczych mają orzechy, które nie zostały poddane obróbce cieplnej, surowe będą zdrowsze niż prażone czy panierowane.

Orzechy nerkowca, produkt ekologiczny

Kliknij i sprawdź ceny!

Ciemna strona orzechów nerkowca – pochodzenie orzechów i plantacje

Coraz częściej zdarza się, że orzechy pozyskiwane są w sposób nieetyczny. Producenci zauważyli, że zwiększyło się zapotrzebowanie i starają się coraz bardziej zmniejszyć koszty produkcji.
Każdy orzech musi zostać wyłuskany ręcznie. Nie da się zastąpić pracy rąk maszyną, ponieważ żrący olej, który występuje w łupinie, niszczy mechanizm. Wielu plantatorów mimo trudnych warunków produkcji nie daje godziwego wynagrodzenia pracownikom, czy nie udziela im pomocy w razie wypadku przy pracy, a o wypadek łatwo ze względu na kontakt z olejem. Warto zwracać uwagę na pochodzenie orzechów, które kupujemy. W tym celu możemy szukać informacji na opakowaniu, lub możemy śledzić strony organizacji humanitarnych, które są temu poświęcone.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.