Nerczyca- poważna choroba nerek i dróg moczowych. Co musisz wiedzieć?

Nerczyca, a właściwie zespół nerczycowy to niezwykle trudna, przewlekła przypadłość, do której dochodzi najczęściej w okresie młodzieńczym. Dochodzi do niej wtedy, kiedy uszkodzeniu ulegną kłębuszki nerkowe. Ten poważny stan może doprowadzić między innymi do niewydolności nerek, zakrzepów oraz powikłań takich jak łamliwość włosów, czy paznokci. W niektórych przypadkach prowadzi do łysienia, które psychicznie jest trudne zwłaszcza dla młodych kobiet, które pragną cieszyć się długą i bujną czupryną. Co można zaliczyć do przyczyn nerczycy?  W jaki sposób przebiega jej leczenie?

Czym jest zespół nerczycowy?

Przede wszystkim nie jest to typowa choroba, lecz grupa objawów, które uwidaczniają się, kiedy dochodzi do uszkodzenie kłębuszków nerkowych. Dochodzi wówczas do białkomoczu, czyli zbyt dużej ilości  albumin w moczu. Ilość albumin jest większa niż ilość białka wytwarzanego przez wątrobę. Oznacza to, że ich stężenie we krwi jest o wiele niższe, niż wskazują normy. Ilość białka, które ma być przepuszczone przez kłębuszki nerkowe, zależy przede wszystkim od stopnia ich zniszczenia. Im większe uszkodzenie, tym więcej białka znajduje się w moczu. Warto zaznaczyć, że już sam białkomocz jest winny uszkodzenia kłębuszków nerwowych, dlatego w rezultacie powstaje jeszcze większe ich uszkodzenie.

Jakie są przyczyny zespołu nerczycowego?

Oczywiście do powstania zespołu nerczycowego dochodzi wtedy, kiedy w ciele człowieka pewne choroby wywołują zaburzenie i niszczenie kłębuszków nerkowych. W większości choroby te to choroby samych kłębuszków nerkowych. W tym miejscu warto wspomnieć o mikroskopowym zapaleniu kłębuszków nerkowych, które najczęściej pojawiają się wśród dzieci.  Kłębuszki fachowo nazywane są glomerulopatiami pierwotnymi. Do przyczyn w szczególności należy zaburzenie błony filtracyjnej, która chroni kłębuszki nerkowe.  Prawie 60% przypadków powstania nerczycy wśród dorosłych jest kłębuszkowe zapalenie nerek. W innych przypadkach za powstawanie tej nieprzyjemnej przypadłości odpowiedzialne są  choroby ogólnoustrojowe takie jak:

  • Toczeń rumieniowaty układowy,
  • Choroby metaboliczne (niedoczynność tarczycy, cukrzycowa  choroba nerkowa, amyloidoza),
  • Reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Zakażenia (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
  • Nowotwory.

Nerczyca może być również reakcją na leki, które zażywane są w określonym czasie oraz na substancje nefrotoksyczne (heroina, złoto). Do powstania wszelkich dolegliwości mogą przyczynić się też pyłki i jady na przykład pszczół, czy węży.

Jakie są objawy zespołu nerczycowego?

Niezwykle charakterystycznym objawem nerczycy jest tak zwany białkomocz. Obecność białka w moczu w tym przypadku zazwyczaj przekracza 50 mg/kg masy całkowitej dziecka. Utrata białka wraz z moczem nie powinna przekraczać 3,5 g na dobę. Do objawów należy również hiperlipidemia, czyli tak zwane zaburzenie gospodarki tłuszczowej organizmu człowieka. To wtedy zauważalne jest zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi i innych lipidów. Hipoalbuinemia to kolejna przypadłość zaliczana do objawów nerczycy. To inaczej znaczne obniżenie ilości białka we krwi, które wynosi mniej niż 2,5 mg/dl.

Objawem są również różnego pochodzenia i wyglądu obrzęki. Jak do nich dochodzi? W ciele człowieka dochodzi do zatrzymania sodu, które prowadzą do zatrzymania wody w organizmie. To prowadzi do powstawania obrzęków. Zazwyczaj uwidaczniają się w okolicach uszu i kostek. Obrzęki widoczne na kostkach zwiększają się zwłaszcza w pozycji stojącej w porze wieczornej. Wśród osób starszych zauważalne jest też wyższe ciśnienie krwi, które prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Warto zwrócić uwagę też na to, czy w moczu nie uwidacznia się piana. Przed skorzystaniem z toalety należy jednak sprawdzić, czy wcześniej nie uwolnił się detergent, który wytwarza pianę i dba o zabijanie bakterii w muszli. Do mylących objawów należą również nudności, wymioty oraz duszności, jednak objawy te mogą oznaczać również nerwicę lękową lub inne choroby niekoniecznie związane z nerkami.

Czy nerczyca może mieć powikłania?

Każda choroba może mieć powikłania. Czy przewlekłym białkomoczu widoczne mogą być powikłania zakrzepowo-zatorowe oraz niedożywienie. Mniej poważnym, lecz szczególnie uciążliwym dla kobiet objawem jest łysienie. Spowodowane jest głównie znaczną utratą białka z organizmu człowieka.

Czy zespół nerczycowy można wyleczyć?

Podstawowymi badaniami, które uwidaczniają nerczycę, jest badanie morfologii, ogólne badanie moczu, OB oraz zbadanie elektrolitów krwi. Lekarz w pierwszej kolejności ustala przyczynę powstania zespołu nerczycowego. Bez tego nie mogą zostać podane żadne leki farmakologiczne, ponieważ mogłyby doprowadzić do jeszcze groźniejszych chorób. Kiedy przyczyna nerczycy leży w samych nerkach, wówczas leczenia skupia się na podawaniu odpowiednich dawek sterydów lub też leków immunosupresyjnych. Następnie można przejść do leczenia objawowego, którego celem jest szczególnie zmniejszenie ilości białkomoczu, a co za tym idzie, do zmniejszenia obrzęków widocznych na ciele. Wśród osób narażonych na zakrzepy konieczne jest też podanie leków przeciwzakrzepowych.

Zespół nerczycowy wśród dzieci

Nerczyca jest chorobą, na którą narażone są w większości dzieci. Warto wiec na bieżąco monitorować stan dziecka oraz często wykonywać wszelkie badania takie jak badanie krwi, moczy i tarczycy. Dzięki nim będzie istniała możliwość szybkiej profilaktyki. Podaż protein, które traci organizm, powinna być dostosowana do wzrostu oraz wieku dziecka.  Zbyt duża podaż protein może wzmocnić ciśnienie śródkłębuszkowe nerek i nasilać przepływ w kłębuszkach. Kiedy dziecko będzie musiało zażywać leki moczopędne, wówczas konieczne będzie uzupełnianie potasu wydalanego wraz z moczem. Każdy rodzic powinien zapewnić również dużą dawkę kwasów tłuszczowych oraz zadbać o odpowiednią równowagę pomiędzy kwasami Omega-3 i Omega-6. Przed ustaleniem indywidualnej diety dziecka, należy rozpatrzyć jego stan zdrowia. Wiele dzieci cierpi na nietolerancję laktozy i glutenu. Do zalecanych produktów należy żywność niskosodowa, węglowodany i zdrowe tłuszcze oraz błonnik.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.