Naturalne kosmetyki organiczne

Zwracamy coraz większą uwagę na to, co wkładamy do swojego koszyka na zakupy. Bycie ekologiczną to nie tylko osobiste preferencje, ale świadomy wybór konsumencki, który procentuje na przyszłość. Nasza skóra to część nas samych i od jej kondycji będzie zależało zdrowie i poczucie własnej wartości. Twoją uwagę przykuwa opakowanie czy sam kosmetyk? To wbrew pozorom ogromna różnica dla nas, środowiska i społeczeństwa. Sklepowe półki uginają się pod natłokiem kosmetyków, wśród nich rośnie coraz zasobniejszy rynek kosmetyków organicznych, ekologicznych inaczej naturalnych. Czym są kosmetyki organiczne, jak je rozpoznać i gdzie szukać? Czy ekologiczne kosmetyki znaczą lepsze, a może wśród nich także znajdą się przysłowiowe buble? Sprawdź czy takie produkty sprawdzą się na twojej skórze.

Konserwanty w kosmetykach

Konserwanty znajdziemy w niemal każdym jedzeniu, dlatego stały się dla nas normą. Niestety jak dowodzą niezależne badania mają one znaczący wpływ na nasze zdrowie. A czy kosmetyki są od nich wolne? Oczywiście nie, chyba że wybierzemy wersję ekologiczną, a w najlepszym wypadku pozbawioną konserwantów, czyli popularnych parabenów. Parabeny w kosmetykach to pochodne kwasu benzoesowego. Przedłużają trwałość produktu, przeciwdziałają rozwoju bakterii i grzybów. Niestety, wykazano, że prowadzą do rozwoju guza piersi. Kosmetyki ekologiczne nie tylko są wolne od konserwantów, ale także innych wątpliwych ze względów etycznych składników, np. surowców pochodzenia zwierzęcego (tłuszcze, proteiny, żywe komórki itp.). Ponadto nie znajdziemy tam olejów mineralnych i pochodnych ropy naftowej, silikonów, substancje etoksylowanych (PEG), syntetycznych barwników i aromatów, poliakrylanów, surowców pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie. Informacje o tym, że kosmetyk jest wolny od wymienionych substancji znajdziemy na opakowaniu. Świadczą o tym różne atesty i oznaczenia. Przykładowo wybierając krem na noc Floslek beECO jesteśmy poinformowani, że to produkt organiczny, a więc wykonany z substancji pochodzenia naturalnego, w żaden sposób nie ulepszanych.

SLS i SLES w kosmetykach – co to jest?

Nie tylko parabeny w kosmetykach uczulają i podrażniają skórę. Równie niebezpieczne są SLS i SLES – pochodne siarczanu sodu i ropy naftowej. Pierwszy z nich wysusza skórę, powoduje świąd, a dodawany do szamponów może być przyczyną powstawania łupieżu i swędzenia skóry głowy oraz łamliwości i wypadania włosów. SLES to substancja spieniająca – jej obecność można poznać po ilości piany, jaka tworzy przy użyciu niewielkiej kropli żelu pod prysznic, szamponu, mydła czy płynu do ust. Oba te składniki mogą mieć działanie rakotwórcze. Oczywiście, można się spierać jak duża dawka wytworzy wspomniane objawy, ale powszechne problemy dermatologiczne i alergie kontaktowe zdają się potwierdzać tezę, że nadużywane związki SLS i SLES mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Kosmetyki naturalne i organiczne mają za to mnóstwo substancji, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i są dobre dla naszej skóry. Są to na przykład naturalne wyciągi i ekstrakty z roślin i owoców – aloesu, eukaliptusa, lawendy, owoców cytrusowych, ale także nieczęsto spotykane dodatki, takie jak wodorosty lub otręby i płatki owsiane. Przykład może tu stanowić szampon do włosów Klorane na bazie rumianku, który nie będzie uczulał i podrażniał skóry głowy. Oczywiście, ryzyko uczulenia na rumianek wciąż istnieje, ale takie ryzyko jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku sztucznych SLS i SLES. Przykładem marki produkującej kosmetyki organiczne i ekologiczne są kosmetyki AA serii Organic. Znajdziemy tam kremy, balsamy i płyny do kąpieli na bazie owoców i warzyw pochodzących z ekologicznych, certyfikowanych upraw. Organiczne kosmetyki mają także tę zaletę, że produkowane są w sposób bezpieczny dla środowiska. Kosmetyki ekologiczne w żadnym wypadku nie powinny być także testowane na zwierzętach. W jaki sposób ekologiczne ma być bowiem uśmiercanie zwierząt?

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne to produkty, które są produkowane niemal wyłącznie z substancji naturalnych. Surowce naturalne to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. W celu ich uzyskania i przetwarzania można stosować wyłącznie procesy takie jak tłoczenie, ekstrakcja (z wodą, etanolem, gliceryną lub kwasem węglowym), filtracja, destylacja, suszenie itp. Poza tym dopuszczalne są procesy enzymatyczne  i biologiczne, które wykorzystywane są na naturalnie występujących niemodyfikowanych enzymach i mikroorganizmach. Kosmetyki eko i bio są niestety droższe niż te tradycyjne, ale właśnie tego wymaga od nich cały etap produkcji i przygotowania. Produkcja kosmetyków ekologicznych wiąże się z wieloma wymaganiami do spełnienia, restrykcyjnym prawem i uzyskaniem odpowiednich certyfikatów. Certyfikaty to jednak nie wszystko. Wiele firm o naturalnym profilu kosmetyków jest na etapie małych przedsiębiorstw, które nie mają wystarczających pieniędzy na uzyskanie odpłatnych atestów. W Internecie dostępnych jest wiele marek sprawdzonych i polecanych przez konsumentów, np. Orientana korzystająca z polskich i egzotycznych składników. Tak więc najważniejszą puentą jest to, aby czytać składy kosmetyków i zaufać zdrowemu rozsądkowi.

f-bioplasis-organiczna-maseczka-oczyszczajaca-do-twarzy-60-ml
Organiczna maseczka do twarzy
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Kosmetyki ekologiczne czyli jakie

Kosmetyki ekologiczne wykorzystują substancje czynne w roślinach, olejkach i minerałach. Minimum 95% składników danego kosmetyku jest pochodzenia naturalnego. Minimum 50% wszystkich surowców roślinnych pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych. Do ich produkcji stosuje się wyłącznie składniki najwyższej jakości, a substancje zapachowe uzyskiwane są z wyłącznie naturalnych olejków eterycznych. Ponadto kosmetyki ekologiczne nie zawierają syntetycznych konserwantów, barwników i wypełniaczy. Jak zmienia się rynek kosmetyków pokazują także trendy. Do niedawna wykorzystywano głównie złuszczające właściwości kwasów AHA, np. w maseczkach usuwających piegi. Obecnie w maseczkach stosuje się połączenie kwasu mlekowego z cytryno­wym – maseczki wybielające, z miodem pszczelim – maseczki wygładzające i oczyszczają­ce, np. organiczna maseczka BioPlasis.

Ekologiczne kosmetyki to dobry trend, z którego warto korzystać, jeśli zależy nam na świadomym zakupie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.