Natto – zastosowanie w kuchni, sekret długowieczności azjatów

Zaliczane do najzdrowszych potraw na świecie, uwielbiane przez najdłużej żyjący naród na całej kuli ziemskiej oraz niewątpliwie niepowtarzalne w smaku – oto natto. Oryginalnie japońska potrawa, która zyskuje na swojej popularności o dziwo nie ze względu na smak, w właśnie dzięki swoim zdrowotnym właściwościom. Jest istotna w diecie kobiet w okresie menopauzy, dla osób starszych oraz dla wegan i wegetarian! Dlaczego natto jest takie zdrowe oraz jak z niego korzystać, o tym dowiesz się czytając dalej!

Czym jest natto, pochodzenie i jego wyrób

Natto to inaczej fermentowana soja, dostępna przede wszystkim w Japonii i krajach azjatyckich, w Polsce jest nieco trudniej dostępna jednak przy odpowiedniej wytrwałości możemy znaleźć u nas dobre natto. Dostępne jest w wielu wariantach smakowych jako suszone, samo w sobie lub nawet w wielu potrawach japońskich. Dzięki niepowtarzalnym enzymom natto jest niezwykle zdrowe oraz bardzo prawdopodobne że sprzyja długowieczności Japończyków! Wytwarzane jest przy użyciu selekcjonowanych nasion soi oraz odpowiednich bakterii, dzięki czemu w powolnym procesie soja zaczyna fermentować. Najczęściej używana jest do tego soja żółta, jednak okazjonalnie można również dostać soję niebieską, czarną a czasem nawet fermentowaną ciecierzyce. Jednak nic nie jest porównywalnie zdrowe do żółtej fermentowanej soi czyli oryginalnego natto!

Ciekawe! Natto a odchudzanie

Natto wpływa pozytywnie na nasz metabolizm przyspieszając go, dzięki czemu zalicza się do produktów wspomagających odchudzanie!

Natto w diecie wegańskiej i wegetariańskiej

Ze względu na soję i białka w niej zawarte, a także witaminę K, w którą koniecznie trzeba wzbogacać dietę wegańską oraz wegetariańską, natto może poszczycić się tymi wszystkimi składnikami! Zawiera ono prawdopodobnie aż dziesięciokrotną wartość witaminy K, która jest ciężka do wchłaniania, dlatego też śmiało na diecie bezmięsnej można spożywać natto właściwie bez ograniczeń! Zahamuje rozwój chorób oraz uzupełni niezbędne składniki, które jest ciężko suplementować, a zawarte są w dużych ilościach właśnie w fermentowanej soi!

Właściwości zdrowotne natto

Co raz częściej mowa o zdrowotnych właściwościach natto i to znak, że nasze społeczeństwo otwiera się na nowe, ciekawe, a co najważniejsze zdrowe i naturalne smaki! Zawarte mikroskładniki oraz enzymy w fermentowanej soi zapobiegają chorobom miażdżycowym, zawałom, nadmiernej krzepliwości krwi nie dopuszczając do powstawania skrzepów, oraz zatorów żylnych. Dlatego tak istotne jest podjadanie takiej soi w późnym wieku. Co więcej natto skutecznie walczy z osteoporozą i starzeniem się kości. Zawarte w soi hormony estrogenu sprzyjają również łagodnemu przejściu menopauzy oraz jej spowolnieniu, dzięki czemu kobiety dużo dłużej mogą cieszyć się młodością oraz pełnią sił! Natto zawiera również duże pokłady witaminy E, która znacząco wpływa na stan naszej skóry, jej napięcia, elastyczności oraz młodego wyglądu! Dzięki natto starzenie się będzie łagodniejsze, a my będziemy długowieczni jak Japończycy!

Natto Sfermentowana soja bio 100g

Kliknij i sprawdź ceny!

Natto a problemy żołądkowe i jelitowe

Jeżeli cierpisz na zatwardzenia, różne problemy związane z perystaltyką jelit oraz chcesz oczyścić swój układ pokarmowy – sięgnij po natto! Reguluje ono pracę jelit, oczyszcza je z toksyn, oraz uzupełnia niezbędną florę bakteryjną. Natto jest również idealnym sposobem aby przygotować swój organizm do podróży do Azji, gdyż wzbogaci naszą florę bakteryjną, dzięki czemu nie będziemy cierpieć na problemy żołądkowe spowodowane odmienną dietą azjatycką!

Pamiętaj! Natto a azjatycka dieta

Jadąc do Azji przygotuj się na zupełnie odmienną dietę i florę bakteryjną, idealnym sposobem będzie włączenie do naszej diety właśnie natto!

Zastosowanie natto w kuchni

Natto ma liczny zastosowania, które możemy dojrzeć w tradycyjnej japońskiej kuchni, możemy je stosować na zimno świeżo z opakowania, ale równie dobrze może nam służyć za ciekawy dodatek do dań. Natto oryginalnie jedzone jest jako dodatek do śniadania po nagrzaniu go w mikrofali, gdyż mało kto sam wykonuje natto. Oprócz tego możemy je spotkać w takich potrawach jak:

  • zupy
  • makarony
  • dania na ciepło
  • w sałatkach i surówkach
  • na słodko z jogurtami i tradycyjnymi japońskimi produktami

Przygotowywanie własnego natto

Ze względu na trudno dostępny produkt jakim jest natto część osób pragnie przygotować własne natto. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały oraz niezwykle trudny, gdyż potrzebujemy dobrze wybranej soi żółtej oraz specjalnego starteru lub też zaczynu na własne natto. W takim zaczynie znajduje się odpowiedni szczep bakterii, dzięki któremu możliwe jest przyrządzenie własnej potrawy. Zatem kluczem do własnej fermentowanej soi jest dobra, niemodyfikowana soja z ekologicznych zbóż oraz odpowiedni szczep bakterii. Dodatkowo będzie potrzebny czas, cierpliwość i odpowiednie warunki, o co może być ciężko ze względu na zupełnie różny klimat i warunki domowe. Również taki starter jest ciężko dostępny, dlatego czasem lepiej połasić się na gotowe natto z ekologicznego sklepu lub w prawdziwej japońskiej restauracji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.