Nasiona Chia a odchudzanie, cukrzyca, hashimoto i cholesterol

Szałwia hiszpańska, zwana inaczej nasionami chia zyskała szerokie grono osób, które doceniają jej zbawienne działanie i pozytywny wpływ na organizm. Można powiedzieć, że nasiona chia pod względem zawartości witamin i właściwości odżywczych nie mają sobie równych. Pozytywne opinie dotyczące nasion chia wyrażają również dietetycy, którzy zalecają diabetykom, osobom z nadwagą i osobom z wysokim cholesterolem dodawanie owych nasion do koktajli lub do obiadów. Co warto wiedzieć o nasionach chia? Kto powinien szczególnie zainteresować się ich zbawiennym wpływem?

Nasiona chia – co to jest?

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są rónież pod nazwą ,,szałwia hiszpańska”. Słowo ,,chia” oznacza moc i siłę. Tak mówili na te nasiona aztekowie, którzy cieszyli się długowiecznością i zdrowiem. Doceniali oni lecznicze właściwości tego małego, zielonego cudu, który teraz dostępny jest w Europie dla wszystkich bez wyjątku. Nasiona te zawierają gigantyczne ilości kwasów tłuszczowych Omega, dlatego wspierają układ odpornościowy oraz procesy poznawcze człowieka, takie jak pamięć, czy koncentracja. Dodatkowo szałwia hiszpańska ma w sobie dużo więcej wapnia niż mleko. Inne cenne substancje to potas, antyoksydanty i błonnik.

Właściwości odżywcze nasion chia

Nasiona te są prawdziwym pionierem wśród właściwości odżywczych, jakie w sobie zawierają. Wcześniej zostały wymienione już niektóre substancje, jednak warto zwrócić uwagę na ich dużą ilość. Antyoksydanty zawarte w chia mają właściwości przeciwnowotworowe, dlatego mogą pomóc człowiekowi w usuwaniu wolnych rodników z organizmu, co z kolei zmniejsza szansę wystąpienie nowotworów. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że nasiona chia stają się idealnym pokarmem dla osób pozostających na diecie, gdyż błonnik przyspiesza przemianę materii i usuwa złogi zalegającego pokarmu w jelitach.

Badania naukowe dowodzą, że szałwia hiszpańska ma aż 15 razy więcej magnezu, niż brokuły, które uważane było za największe źródło tego pierwiastka. Można więc wywnioskować, że to świetna propozycja dla osób zmagających się z nadmiernym wypłukiwaniem magnezu i ze skurczami łydek. Co więcej, nasiona chia zatrzymują wchłanianie cukru, dlatego mogą być bardzo przydatne diabetykom!

Jakie zalety ma spożywanie nasion chia?

Nasiona chia spożywane w sposób regularny mogą:

 • Dodać energii,
 • usprawnić trawienie,
 • zadbać o serce,
 • poprawić funkcjonowanie mięśni i tkanek,
 • wyregulować poziom cukru,
 • poprawić stan skóry,
 • zmniejszyć lęki,
 • obniżyć cholesterol,
 • przyspieszyć odchudzanie.

Nasiona chia a odchudzanie

Nieważne czy nadchodzi lato, czy właśnie zbliża się zima, każdy powinien dobrze czuć się w swoim ciele, bez względu na prę roku i warunki. Niestety zrzucenie kilku zbędnych kilogramów jest uporczywe i nie zawsze przynosi pożądane skutki. Nasiona chia mają ogromne zdolności przyspieszania metabolizmu. Dzięki temu spożyte pokarmy będą dużo szybciej trawione niż do tej pory. Co więcej, idealnie spalają tłuszcz, który gromadzi się w tkankach tłuszczowych i powoduje efekt ,,oponki”. Nasiona chia docenią szczególnie osoby, którym zależy na utracie tkanki tłuszczowej na brzuchu, gdyż osiągnięcie płaskiego brzucha z szałwią hiszpańską może być szybkie i skuteczne!

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to prawdziwi sprzymierzeńcy w walce z cellulitem oraz ze starzeniem się. Łatwa jest również kontrola apetytu, który po regularnym stosowaniu nasion chia drastycznie się zmniejsza. Wypełnianie żołądka nasionami chia może sprawić, że chęć spożywania pokarmów będzie niewielka. Do zalet nasion chia można również zaliczyć regulację perystaltyki jelit. Osoby otyłe mają z tym nierzadko problem. Warto również wiedzieć, że nasiona chia w wielu krajach azjatyckich stanowią lek na depresję. Pomagają one bowiem w walce ze stanami napięcia nerwowego, dlatego osoby, które borykają się ze stresem w pracy lub ze stresem życia codziennego, powinny spożywać tych nasion bardzo dużo.

Nasiona chia a cukrzyca

Cukrzyca to podstępna i wyniszczająca powoli organizm choroba. Osoby zmagające się z tą przypadłością muszą szczególnie zwracać uwagę na wszystko, co biorą do ust. Nasiona chia mogą opóźniać wchłanianie cukru do krwi, dlatego mogą okazać się zbawienne dla diabetyków. Co więcej, mają one również mało węglowodanów i dużo błonnika, co sprawia, że są one prawdziwym ,,must have” w przypadku osób zmagających się z cukrzycą. Nasiona chia mają również zdolność pęcznienia w żołądku, dlatego zmniejszają uczucie głodu, a jak wiadomo, przestrzeganie diety podczas cukrzycy jest niezwykle ważne.

Nasiona chia a cholesterol

Osoby, które zmagają się z problemem wysokiego cholesterolu, powinien zaciekawić fakt, iż nasiona chia obniżają drastycznie poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, skutecznie zmniejszają ryzyko powstania zawału serca, który zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na fakt dużej zawartości kwasów Omega-3. Sprawdzanie cholesterolu to jedno z badań, które należy wykonywać w sposób systematyczny, a przy spożywaniu szałwii hiszpańskiej, wyniki pomiarów mogą być zdumiewające! Oprócz spożywania chia, warto również zadbać o zmianę trybu życia i o aktywności fizycznej.

Pyszna mieszanka na obniżenie cholesterolu

Składniki:

 • Miseczka nasion chia (około 5 g),
 • 300 ml wody,
 • cytryna,
 • 1 stołowa łyżka miodu,

Sposób przygotowania:

Łyżeczkę nasion chia należy namoczyć w 100 ml wody. Następnie łączymy wszystkie pozostałe produkty z namoczonymi nasionami. Taką mieszankę warto spożywać 102 razy dziennie.

Nasiona chia a hashimoto

Niedoczynność tarczycy to poważny problem coraz młodszych osób. W większości dotyczy kobiet, a na początku nie daję wyraźnych sygnałów. Oczywiście funkcjonowanie tarczycy może być kontrolowane przez spożywanie leków zalecanych przez lekarza, jednak tak naprawdę tryb życia człowieka, poziom aktywności i spożywane produkty decydują o ich skuteczności. Warto wiedzieć, że hormony, które wytwarza tarczyca, regulują wiele funkcji w organizmie człowieka. Co wspólnego z tym mają nasiona chia? Podczas walki z hashimoto, konieczne jest zwracanie uwagi na spożywanie węglowodanów. Ich ilość musi zostać ograniczona do minimum.

Z powodu zaburzenia pracy serotoniny, osoby zmagające się z problemami tarczycy, bardzo często mają tendencję do spożywania zbyt dużych ilości węglowodanów. W konsekwencji dochodzi do otyłości oraz do powstania groźnej cukrzycy. Węglowodany są cennych źródłem siły i energii organizmu. W związku z tym, co organizmu człowieka dostarczone muszą zostać produkty, które nie zawierają dużej ilości węglowodanów, a dostarczają energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Takim produktem bez wątpienia są nasiona chia. Zalecane są przez wielu dietetyków, którzy notorycznie podkreślają ich zbawienny wpływ w przypadku wielu chorób. Dzięki tym nasionom, oprócz dostarczenia organizmowi energii, można liczyć również na zmniejszenie wagi, dzięki czemu ryzyko cukrzycy i zbyt dużego cholesterolu zmniejsza się do minimum. Warto więc o tym pamiętać i zdecydować się na zakup nasion chia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.