Nalewka bursztynowa – niezwykły eliksir

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązujemy do naszego stanu zdrowia oraz prowadzenia odpowiedniego stylu życia, który pozwoli nam na przeżycie wielu lat bez większych problemów czy zmartwień. W tym celu niezwykle przydatne są dobre i zdrowe produkty, których działanie z całą pewnością sprawi, że poczujemy się lepiej. Jednym z nich jest nalewka bursztynowa.Jest to specyfik przede wszystkim niezwykle pomocny w przypadku różnego rodzaju przeziębień, infekcji, czy różnych dolegliwości bólowych. Co ciekawe bursztyn swoje lecznicze właściwości przekazuje także w trakcie noszenia wykonanej z niego biżuterii. Jeśli chcesz jednak dowiedzieć się więcej na temat, jakim jest ta specyficzna nalewka, to koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu.

Niezwykłe właściwości oraz skład bursztynu

Jeśli chodzi o składnik, bez którego nie istniałaby nalewka bursztynowa, czyli bursztyn, to należy wiedzieć, że bywa on nazywany kamieniem życia przede wszystkim ze względu na liczną zawartość ujemnych jonów, które to okazują się być szczególnie korzystne dla ludzi. Nadmiar dodatnich ładunków najłatwiej spotkać w chorobie i stresie, podczas gdy ujemne ładunki okazują się mieć niezwykle pozytywny wpływ na nasz układ immunologiczny. Wysoka zawartość mikroelementów, takich jak krzem, potas, magnez, żelazo czy wapń, ale także kwasy żywiczne czy związki organiczne połączone z jodem sprawiają, że bursztyn jest bez dwóch zdań kamieniem leczniczym. Duża zawartość tych składników pozwala ulżyć wszelkim dolegliwościom związanym z nerkami, żołądkiem oraz pęcherzykiem żółciowym.

Od wielu lat amulety z tego materiału były noszone w celu ochrony danej osoby przed chorobami i nieszczęściami. W ten sposób leczono prawdopodobnie także kamienie żółciowe. Gdy matowiały naszyjniki z polerowanej żywicy w końcu uznawano, że dolegliwości ustąpiły. Grecy w starożytności uznawali bursztyn za element niezbędny do celów magicznych. Ich zdaniem żywica, która wcześniej skamieniała, posiadała właściwości, dzięki którym w efekcie ustępowały klątwy i uroki, zaś wszelka negatywna energia umykała z pomieszczenia. Warto także zwrócić uwagę na to, jak rozpoznać czy bursztyn jest prawdziwy. Naturalny kamień powinien dobrze się spalić, wydzielając zapach nieco kadzidłowy z domieszką żywiczną. Druga metoda z kolei wykorzystuje wodę – otóż wystarczy położyć kamień na wodzie, a jeśli jest to bursztyn to nie utonie.

Zastosowanie nalewki bursztynowej

Jeśli chodzi o prozdrowotne właściwości bursztynu to jest ich aż tyle, że postanowiono wykorzystać go w formie, którą znamy jako nalewka bursztynowa. Lecznicze właściwości tego eliksiru sprawdzają się przede wszystkim w leczeniu dolegliwości takich jak katar, czy wszelkiego rodzaju wirusowe i bakteryjne infekcje dolnych oraz górnych dróg oddechowych. Przykładem może tutaj być zapalenie oskrzeli lub płuc. Inną sprawą jest także angina czy grypa, co do których również bursztyn świetnie się sprawdza. Ponadto zaleca się wcieranie kilku kropel nalewki w czoło oraz skronie w celu złagodzenie bólu głowy i migreny. Nacieranie stawów nalewką powinno zaś skutecznie złagodzić bóle reumatyczne. Znawcy tematu leczenia bursztynem polecają także stosować płukankę z rozcieńczonych wodą kilku kropel bursztynowej nalewki na ból gardła.
Chociaż wielu osobom mogłoby wydawać się, że właściwości lecznicze bursztynu to zaledwie wymysł ludowy, to jednak niezależne badania potwierdzają, że nalewka wykonana z bursztynu to dobry specyfik na leczenie. Dzieje się tak za sprawą kwasu bursztynowego. Działa on jak biostymulator, czyli pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, a poza tym jest świetnym środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Nie bez powodu więc jest składnikiem leków na reumatyzm, astmę, wrzody oraz podrażniania skóry, czy schorzenia oskrzeli, gardła i tarczycy.

Dobry przepis na nalewkę z bursztynu

Dobrze przygotowana nalewka bursztynowa jest w stanie zwalczyć ogromną ilość dolegliwości w domowym leczeniu. Bursztyn można zarówno zebrać nad morzem, jak i kupić go na giełdzie minerałów bądź w sklepie zielarskim. Oprócz dobrego sporządzenia warto wspomnieć także o znaczeniu, jakie ma długie przechowywanie nalewki w naczyniu – dzięki temu rosną jej właściwości lecznicze. Bursztyn niczym miód traci większość swych cennych składników w trakcie oddziaływania na niego wysokiej temperatury, przez co należy pamiętać, że jeśli jeśli dodajemy ją do herbaty, to powinno być lekko przestudzona. Składniki niezbędne do wykonania tego prozdrowotnego napoju to:

  • 50 g nieoszlifowanego, rozdrobnionego bursztynu,
  • 0,5 litra 95% spirytusu.

Jeśli chodzi o sposób przygotowania to jest on wręcz banalnie prosty. Bursztyn należy umyć w gorącej wodzie, po czym wsypać do naczynia o pojemności około 0,75 litra. Następnie wystarczy zalać całość spirytusem i odstawić w zacienione miejsce na czas przynajmniej 10 dni, po czym nalewka nadaje się już do spożycia. Na pewno zachwyci ona pięknym, złotym kolorem, wydzielonym przez bursztyn pod wpływem spirytusu. Bez obaw – bursztyn nie rozpuści się w spirytusie, zatem gdy płyn się skończy bursztyn można rozdrobnić i znów zalać spirytusem. Jednak bursztyn może być zalewany maksymalnie zaledwie 2 razy.

2. Zalewamy spirytusem i odstawiamy w zacienione miejsce na 10 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Ma ona piękny złoty kolor dzięki mikroskopijnym cząsteczkom wydzielanym przez bursztyn pod wpływem spirytusu. Bursztyn nie rozpuści się w spirytusie. Gdy płyn się skończy bursztyn można rozdrobnić i ponownie zalać spirytusem. Jantar może być zalewany maksymalnie 2 razy.

Dawkowanie nalewki z bursztynu

Chociaż nalewka bursztynowa posiada niesamowite wręcz właściwości to jednak należy pamiętać, aby nie przesadzać z jej dobową ilością. Profilaktycznie warto ją przyjmować w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę. W tym celu dobrze jest codziennie rano dodać do herbaty lub wody trzy krople tego eliksiru i wypić całość na czczo. Jeśli chodzi o problemy z nosem, do jakich należy na przykład katar, to okolice pod nosem powinny być nacierane nalewką dwa razy dziennie przez 7 dni, co zadziała w efekcie inhalująco. Zaleca się pić nalewkę z bursztynu trzy razy dziennie przez okres od 10 do 14 dni. Jednak ilość zależna jest od wieku:

  • od 4 do 8 lat – 5-10 kropli nalewki w jednej szóstej szklanki wody,
  • od 8 do 16 lat – 15-20 kropli w jednej piątej szklanki,
  • osoby dorosłe – 30 kropli w jednej czwartej szklanki wody.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.