Nadczynność pierwotna tarczycy – diagnoza, leczenie i objawy

Problemy hormonalne, niestety w dobie dzisiejszego trybu życia, liczba chorych wciąż wzrasta. Stres i przemęczenie przyczyniają się do zaburzeń całego organizmu, w tym układu hormonalnego, którym steruje przysadka mózgowa uwalniająca TSH (hormorn tyreotropowy) .

Nadczynność tarczycy, spowodowana jest zbyt dużym wydzielaniem hormonów tarczycy. Przez co w efekcie hormonów mamy o wiele za dużo, niż wymaga i potrzebuje nasz organizm. Do hormonów tych należą T3 – trijodotyronina oraz T4 – tyroksyna.

Hormony te pełnią bardzo ważne funkcje i między innymi odpowiadają za metabolizm i w efekcie produkcję ciepła przez nasz organizm. Na nadczynność zazwyczaj zapadają kobiety w przedziale wiekowym 20 – 40 lat.

Pierwotna nadczynność

Powodem powstania pierwotnej nadczynności przytarczyc może być obecność guzów lub przerostem przytarczyc. Bardzo rzadko jest wynikiem nowotworu. Guzy oraz przerost są skutkiem zbyt dużego uwalniania PTH. Wówczas komórki przytarczyc są obojętne na stężenie wapnia, które jest podwyższone i nadal wydzielają PTH (parathormon). Skutkiem nieleczenia nadczynności przytarczyc może być osteoliza, czyli generalnie odwapnienie kości, wywołane poprzez zbyt duże wchłanianie wapnia z pożywieniem i nadmierne jego wydzielanie przez układ moczowy razem z cennymi fosforanami.

Rzadko zdarza się, że przyczyną pierwotnej nadczynności przytarczyc jest wada genetyczna( na przykład w wyniku mutacji CaSR – wrażliwego na stężenie wapnia).

Nieleczona nadczynność tarczycy

Przyczynia się do odwapnienia kości, sprzyja osteoporozie, bólom stawów i kości oraz złamań kości o charakterze patologicznym. Może powodować bardzo poważne powikłania w pracy rytmu serca i z kolei przyczyniać się do niewydolności serca. Nieleczona może prowadzić do głębokiej depresji, do chorób wrzodowych i całego układu pokarmowego,a nawet do kamicy nerkowej i ostrej niewydolności nerek. Jest więc szczególnie niebezpieczna.

Dlatego tak ważne jest, by chorobę szybko zdiagnozować i wdrożyć leczenie.

Diagnoza nadczynności

Z surowicy poziom TSH oraz oznaczenie poziomu i wartości podstawowych hormonów tarczycy takich jak T3, T4 jest niezbędne przy diagnozie.

Najczęściej wykonuje się RTG tarczycy, USG tarczycy, często tomografię, by dokładnie zobaczyć przerośnięty gruczoł odpowiedzialny za chorobę.

Badania krwi jakie należy wykonać celem zobrazowania zmian, to: poziom fosforu, poziom wapnia, poziom parathormonu oraz kreatyniny. W moczu zaś należy oznaczyć poziom wapnia, kreatyniny, którego celem jest ocena funkcjonowania nerek i czy istnieje ryzyko kamicy. Często wykonuje się również USG nerek oraz RTG . W przypadku nadczynności należy również przebadać kości pod względem zmian chorobowych. Tutaj zazwyczaj w moczu oznacza się produkty rozpadu kolagenu, a we krwi fosfatazę zasadową. Na tej podstawie ocenia się gęstość oraz ubytki masy kostnej.

Niestety nadczynność zazwyczaj u pacjenta odkryta jest przypadkiem, gdy ten zgłasza się na kontrolne badania, które nie wyglądają zbyt dobrze w oczach lekarza, który z kolei kieruje nas do specjalistycznej poradni endokrynologicznej.

Czym się objawia nadczynność:

  • ogólne osłabienie,
  • depresyjne nastroje,
  • wielomocz, kamica nerkowa i zaburzenia funkcjonowania nerek,
  • bóle stawów i kości,
  • zaparcia, bóle brzucha, utrata apetytu, zapalenie trzustki,
  • osłabione odruchy ścięgien, obniżenie siły mięśniowej,
  • senność,
  • dezorientacja i brak koncentracji,
  • odwodnienie,
  • w natężonych postaciach nawet śpiączka.

Leczenie nadczynności przytarczyc

Najczęściej leczenie jest chirurgiczne. W przypadku guza, zostaje on usunięty, a w przypadku przerostu przytarczyc, operacyjnie usuwane są prawie cały gruczoł. Często lekarze zlecają dodatkowe wspomaganie się witaminą D3, która korzystnie wpływa na cały organizm.

Objawowe leczenie zwłaszcza gdy mamy za dużo wapnia we krwi, polega na pomniejszeniu jego stężenia za pomocą odpowiednio dobranych leków, które skutecznie minimalizują jego wchłanianie.

Nadczynność pierwotna tarczycy – diagnoza, leczenie i objawy
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.