Na czym polega dieta zgodna z grupą krwi?

Grupa krwi określa jakie produkty są najlepsze dla twojego zdrowia. Wiele osób zachwala jej efekty i stosuje nieprzerwanie twierdząc, że odzyskali zdrowie i dobre samopoczucie, za którym tęsknili od lat. Dowiedz się na czym polega dieta zgodna z grupą krwi i poznaj fakty, które pomogą ci podjąć decyzję o tym czy warto ją stosować.

Jak działa dieta zgodna z grupą krwi?

Dieta w oparciu o grupę krwi jest znana jeszcze z XX wieku, ale została spopularyzowana na przełomie wieków przez lekarza D?Adamo. W swojej książce odnoszącej ogromne sukcesy zawarł twierdzenie, że dieta każdego z nas powinna być podporządkowana rodzajowi grupy krwi jaką posiadamy – A, B lub 0. Uzasadnił to tym, że grupa krwi wskazuje na pochodzenie genetyczne przodków, ich cechy, które ewoluowały latami.

Typ A to człowiek agrarny, który żywił się roślinami i unikał czerwonego mięsa. Dieta przypomina dzisiejszą wersję wegetariańską.

Typ B to koczownik, który jadł rośliny i mięso (z wyjątkiem drobiu i wieprzowiny) oraz spore ilości nabiału. Nie miał natomiast styczności z wieloma popularnymi dziś ziarnami jak pszenica, kukurydza, soczewica.

Typ AB to połączenie przodków z grupy A oraz B. Preferowane przez nich produkty to owoce morza, tofu, nabiał i ziarna. Nie tolerują za to fasoli, kukurydzy, wołowiny i kurczaka.

Typ 0 to myśliwy, który polował na zwierzynę, żywił się rybami, drobiem, owocami i warzywami, ale nie jadł zbóż, roślin strączkowych i nabiału. To bardzo podobny koncept do dzisiejszej wysokobiałkowej diety paleo.

Jeśli nie znasz swojej grupy krwi, to jeszcze o niczym nie przesądza. Sam możesz mieć rozwiniętą świadomość tego, co ci szkodzi, a co sprzyja. Każdy z tych wzorów żywieniowych akcentuje potrzebę zdrowego odżywiania, powrotu do korzeni i zwrócenie ku naturze. To tam odnajdziemy świeże i ekologiczne produkty, które są ogromną różnicą dla organizmu przyzwyczajonego do śmieciowego jedzenia. Jeśli po rozpoczęciu diety odczuwasz widoczną poprawę, oznacza to, że podjąłeś dobry wybór.

Lektyny w żywności a grupa krwi

Lektyny roślinne to jedna z głównych teorii stojąca za dietą w zgodzie z grupą krwi. Lektyny to białka, które wiążą cząsteczki cukru. Teoria pektynowa mówi nam o tym, że niektóre białka oddziałują inaczej u różnych osób. Grupa krwi ma tutaj decydujące znaczenie, ponieważ pokazuje nam jakie białka są dla nas szkodliwe i niewskazane. Gdy jesz lektyny niezgodne z grupą krwi, to oblepiają one narządy (np. nerki, wątrobę, jelita, mózg) i prowadzą do zagęszczenia krwi w ich obszarze. Nie pomaga fakt, że zdecydowana większość lektyn jest wydalana, gdy pozostałe kilka procent powoduje znaczący ubytek czerwonych i białych krwinek. Jednak, gdy jesz białka pochodzące z przeznaczonej do twojej grupy krwi puli nic ci nie grozi, cieszysz się zdrowiem i nie brak ci siły. Wydaje się, że wszystkie grupy krwi A, B i 0 reagują na poszczególne lektyny zlepiając płytki krwi, choć nie wiadomo czy istnieją produkty uniwersalne, działające niekorzystnie na wszystkie grupy krwi. Wydaje ci się to takie proste, ale czy dotąd zwracałeś tak baczną uwagę na to skąd pochodzą twoje białka?

f-olimp-gold-omega-3-1000mg-60-kapsulek-65-omega-3

Kapsułki Olimp Gold Omega 3 ułatwiające zdrowe odchudzanie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Diety zgodne z grupą krwi – efekty

Badania nad grupami krwi trwają od lat i dzięki temu coraz więcej o nich wiadomo. Istnieją dowody na to, że poszczególne grupy krwi zwiększają ryzyko niektórych chorób, co może świadczyć o zasadności podjęcia specjalnej diety zgodnej z grupą krwi. Przykładowo osoby z grupy 0 mają większe skłonności do wrzodów, lecz niższe ryzyko chorób serca. Tych badań nie należy traktować dosłownie, chociażby na fakt, że owoce i warzywa zalecane dla typu A są wskazane wszystkim osobom – młodym, starszym i ze wszystkimi grupami. Konkretna dieta ma raczej za zadanie zwrócić uwagę na produkty szkodliwe i wskazane, a nie ściśle nas ograniczać. Kolejny związek między grupą krwi a zdrowiem może przybliżyć temat alergii pokarmowych, których zdecydowana większość z nas nawet u siebie nie podejrzewa. Eliminując poszczególne grupy białek możemy zmniejszyć reakcję alergiczną na gluten czy laktozę i poczuć się lepiej bez tradycyjnie stosowanych farmaceutyków, które łagodzą objawy, ale nie trafiają w źródło problemu. Teraz już wiesz na czym polega dieta zgodna z grupą krwi, jakie efekty i możliwości ci daje, wypróbuj tej zdrowej opcji żywienia. Warto ją stosować nieprzerwanie, by cieszyć się wysoką kondycją psychiczną oraz fizyczną.

Efekty na diecie zgodnej z grupą krwi to m.in.:

  • Poprawa metabolizmu
  • Lepsze samopoczucie
  • Wyższa odporność
  • Unormowanie wagi ciała (schudnięcie lub przybranie na wadze zależnie od początkowego BMI)
  • Lepsza pamięć i koncentracja
  • Poprawa kondycji skóry – mniej wyprysków, lepsze nawilżenie, mniejsze ściągnięcie
  • Energia i witalność
Na czym polega dieta zgodna z grupą krwi?
5 (100%) 9 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.