Mole spożywcze – jak się ich pozbyć, czym grozi spożycie larwy

Każdy miał chyba styczność z uciążliwymi molami spożywczymi.  Pozbycie się tych małych owadów wydaje się niekiedy niemożliwe. Otwierasz szafkę z pieczywem i widzisz mole. Sięgasz po paczkę mąki i natykasz się na mole. Szukasz ulubionego dżemu w spiżarni i znowu mole. Wydaje się, że zalęgły się już wszędzie, gdzie tylko mogły, a Ty nie masz pojęcia jak się ich pozbyć.  Najgorsze uczucie to jednak odnalezienie mola lub jego larwy w gotowej potrawie. Zastanawiasz jak to możliwe, że w twojej ulubionej pomidorowej pływa mol? Zdarza się, że nie zauważamy, że przynosimy je na produktach prosto ze sklepu i zwyczajnie ich nie zauważamy. Samice tych uciążliwych owadów potrafią złożyć od 100 do 400 jaj, z których wykluwają się kolejne szkodniki i w taki sposób mamy już  całą hodowlę, które zagnieżdża się w produktach spożywczych, a nawet karmie domowych pupili. Jak więc skutecznie walczyć z plagą moli? Są skuteczne sposoby, żeby poradzić sobie z nimi raz na zawsze!

Kilka sposobów na skuteczną walkę z molami

            Próbowałeś już wielu metod radzenia sobie z owadami, ale żaden z nich nie przyniósł wymarzonych efektów?  Wypróbuj któryś ze sprawdzonych trików, by pozbyć się męczącego problemu.

 • Pozbądź się z domu wszystkich produktów, w których znalazłeś mole. Pamiętaj, by wyrzucić je do kosza na śmieci na zewnątrz nie w domu, by nie miały żadnych szans, żeby się rozprzestrzenić ponownie. Użyj w tym celu osobnego worka na śmieci.
 • Sprawdź bardzo dokładnie wszystkie produkty, które znajdują się w twoich szafkach czy też spiżarni. Mole szczególnie lubują się w mące, ryżu, płatkach śniadaniowych, kaszach czy ziarnach. Nie próbuj wydobywać larw i zostawiać reszty produktu, nigdy nie wiesz czy nie przegapiłeś przypadkiem jakiegoś jajeczka, z którego wykluje się kolejny mol, a produkt i tak nie będzie się już nadawał do spożycia, co więcej owady mogą przenieść się na kolejną żywność.
 • Zrób bardzo dokładne porządki w szafkach kuchennych. Odkurz je, a następnie przemyj wodą z mydłem. Ostatnim etapem będzie spryskanie szafek odpowiednią miksturą. Najlepsza będzie woda z octem i olejkami eterycznymi. Aby uzyskać najbardziej odpowiedni efekt zmieszaj ze sobą: 110 gram octu, pół łyżeczki olejku eukaliptusowego, pół łyżeczki olejku cytrynowego, pół łyżeczki olejku lawendowego i 50 mililitrów wody. Wlej mieszankę do buteleczki z atomizerem, wstrząśnij i bardzo dokładnie spryskaj nim wnętrze wszystkich kuchennych szafek.
 • Kolejnym krokiem będzie dokładne umycie wszystkich pojemników, w których przechowujesz żywność. Nie skupiaj się tylko na tych, z których uprzednio wyrzuciłeś produkty spożywcze. Umyj wszystkie, ponieważ mogłeś przeoczyć larwy lub jajeczka moli w innych pojemnikach.
 • Zaopatrz się w pułapki na mole. Znajdziesz je w większości supermarketów. Ich cena nie jest wysoka, a skuteczność jak najbardziej. Poprzez zawartość feromonów, pułapki przyciągają samce moli i łapią je. Jak nietrudno się domyślić, taki zabieg hamuje rozmnażanie się szkodników.
 • Mole spożywcze nie są również zwolennikami wysokiej temperatury, dlatego ciekawym pomysłem będzie użycie suszarki do włosów. Wystarczy umieścić ją włączoną w szafce na kilka minut i mole spożywcze oraz ich larwy mamy z głowy.
 • Możesz również ustawić w szafce miseczkę z gorącym octem. Zamknąć szafkę, poczekać aż ocet wystygnie – taki zabieg powinien pomóc pozbyć się niechcianych lokatorów.
 • Mole nie przepadają także za cytrusami. W związku z tym dobrym sposobem jest zakupienie na przykład pomarańczy, wbicie w nią kilku goździków i zasuszenie. Następnie taką pomarańczę umieszczamy w szafce, w której najczęściej natykamy się na mole.
 • Aby zapobiec ponownemu zagnieżdżeniu się insektów, staraj się przechowywać żywność w szklanych słoikach. Możesz wrzucić do nich ziele angielskie lub liść laurowy, ponieważ substancje, które zawierają działają na mole odstraszająco.
 • Mole najczęściej przynosimy w produktach już ze sklepu. W związku z tym warto włożyć zakupioną żywność na kilka dni do zamrażarki zanim umieścimy ją w szklanym słoiku. Niska temperatura zamrozi potencjalne larwy czy owady.
 • Aby uniknąć przeniesienia się moli z mieszkania sąsiadów warto zabezpieczyć wyloty wentylacyjne siateczką, a w oknach zamontować moskitiery, dzięki temu możemy mieć pewność, że owady nie wlecą przez uchylone okno.

br2-300x200 Mole spożywcze - jak się ich pozbyć, czym grozi spożycie larwy

Pułapka na mole spożywcze
Kliknij i sprawdź ceny!

Spożycie larwy mola spożywczego

            Jeżeli nie uda nam się pozbyć owadów i przypadkowo larwa lub jajeczko trafią do naszej potrawy nie powinniśmy panikować. Spożycie pokarmu z larwą mola czy molem spożywczym nie zagraża ani naszemu życiu ani zdrowiu. Owady nie przenoszą żadnych chorób, jednak nie ukrywajmy, że mol spożywczy w kaszy czy zupie nie dodaje jej ani estetycznych ani smakowych walorów.

Mole spożywcze – jak się ich pozbyć, czym grozi spożycie larwy
4.8 (95%) 12 votes
Może ci się spodobać również