Mleko sojowe – fakty o najpopularniejszym zastępniku krowiego mleka

Pierwsza rzecz jaka przychodzi nam do głowy w razie konieczności zrezygnowania z nabiału, to pytanie „czym zastąpimy mleko?”. Odpowiedź jest prosta, bo na rynku popularność „mlecznych” napojów wzrosła do tego stopnia, że w prawie każdym sklepie dostaniemy poszukiwany zamiennik. Wybór też jest szeroki, przysłowiowe mleko produkowane jest z wielu produktów, a każde z nich ma inny aromat. Najpopularniejsze jest mleko sojowe, to od niego zaczęła się rewolucja.

Czym jest mleko sojowe

Mleko sojowe, to płyn otrzymywany z wysuszonych nasion soi, poddanych procesowi namaczania. Następnie zostają w tej wodzie zmielone i z niej odciśnięte. Z resztek ziaren można przygotować różne smakołyki, nic się nie marnuje. Woda pozostała po wyciśnięciu to nasze „mleko”. Napój jest koloru białego i o zawiesistej konsystencji, ma specyficzny smak, który zdobył uznanie na całym świecie.
Pierwotnie mleko zostało wynalezione w Chinach, prawdopodobnie za czasów dynastii Han. Wierząc legendzie, Liu An wynalazł je dla swojej starej, schorowanej matki. Odkrył także, że mleko sojowe można koagulować i w ten sposób powstało tofu. Na szerszą skalę zostało wprowadzone w 1979 roku, kiedy firma Vitasoy zaczęła sprzedawać swój produkt w USA.

Pochodzenie nazwy „mleko sojowe” – kontrowersje związane z nazwą

W wielu krajach określenie „mleko” zarezerwowane jest tylko dla produktów otrzymywanych podczas dojenia zwierzęcia będącego w fazie laktacji. Spowodowało to konieczność zmiany nazwy z „mleko sojowe” na „napój sojowy”. Dochodziło także do przypadków, kiedy w krajach gdzie napój sojowy był dostępny od wielu lat wprowadzano go znowu pod nazwą „mleko sojowe”. Razem z reklamą rosła popularność nowego produktu i poprzedni, miejscowi producenci, musieli walczyć z konkurencją pokazując, że to właśnie ich produkt posiada więcej składników odżywczych. Z nazwą związanych jest wiele podobnych urban legends, jednak faktem jest, że sprzedaż produktu rośnie, gdy nazwa nadawana jest na wzór popularnego produktu. Tam gdzie rozwija się przemysł mleczarski, z pewnością sukces osiągnie „mleko sojowe”.

Wartość odżywcza mleka sojowego – wzbogać swoją dietę

Mleko sojowe jest bogatym źródłem witamin i minerałów, z pewnością zastąpienie nim mleka krowiego opłaci się Twojemu zdrowiu. W napoju znajdziesz duże ilości:

 • Witamina K – 10% dziennego zapotrzebowania (DV)
 • Witamina C – 2 % DV
 • Tiamina – 10 % DV
 • Witamina B6 – 3% DV

W mniejszych ilościach znajdziemy także witaminy: C, E, kwas pantotenowy i cholinę.

Minerały w które bogate jest mleko:

 • Wapń – 6% DV
 • Żelazo – 15% DV
 • Magnez – 13% DV
 • Fosfor – 12% DV
 • Mangan – 22% DV

Większość z tych witamin i minerałów pozytywnie wpłynie na pracę naszego umysłu. Trudno znaleźć inny produkt roślinny o tak szerokim wachlarzu dobroczynnych substancji i jednocześnie bogaty w białko. Roślinne napoje są idealnym dodatkiem do zdrowego śniadania.

Korzyści systematycznego picia napoju sojowego

Mleko sojowe redukuje cholesterol, w przeciwieństwie do mleka krowiego które przez zawartość nasyconych tłuszczy wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

Kolejną korzyścią jest brak hormonów w mleku sojowym, których niestety dużo znajdziemy w mleku krowim. Pasze którymi karmione są krowy, wzbogacane są syntetycznymi hormonami, które mają za zadanie zwiększyć wydajność ich organizmu. Ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie, a szczególnie zdrowie małych dzieci, których gospodarka hormonalna jeszcze nie jest ustabilizowana.
Pijąc sojowy substytut mleka zapobiegniemy skutkom alergii i nietolerancji pokarmowych, na które cierpi duży procent społeczeństwa, a dalej możemy cieszyć się ulubioną „zabieloną” kawą.

Mleko sojowe jest bogate w izoflawony! Są to związki chemiczne występujące w roślinach i mające pozytywny wpływ na organizm, szczególnie kobiecy.
Redukują napięcie przedmiesiączkowe, ponieważ wspomagają osiągnięcie równowagi hormonalnej, ochraniają komórki, zapobiegają osteoporozie związanej z aktywnością estrogenów, działają silnie antyoksydacyjnie oraz przeciwnowotworowo.

Natumi, napój sojowy bezglutenowy, 1l

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak samodzielnie wykonać zdrowe mleko sojowe

 1. Namaczamy 2 szklanki ziaren soi. Najlepiej zostawić je na noc, zalewając w proporcji 1:2 (1 szklanka ziaren – 2 szklanki wody.
 2. Gdy ziarna już będą namoczone, zaczynamy je mielić. Jeśli woda zostanie wchłonięta, dolewamy jej więcej – ułatwi to proces mielenia. Zmielić ziarna możemy też w maszynce, wtedy nie potrzebujemy dodatkowej wody.
 3. Gotujemy zmielone ziarna, a następnie ponownie mielimy, aż do uzyskania gładkiej substancji.
 4. Odcedzamy gęsty płyn, to co zostanie jest ostatecznym produktem – mlekiem sojowym. Z pozostałej masy – zwanej okarą, możemy przygotować ciastka lub kotlety.
 5. Uzyskane mleko możemy przegotować jeszcze raz, dzięki temu dłużej zachowa świeżość, jednak będzie w nim mniej witamin.

Do napoju możemy dodać szczyptę wanilii, sól lub cukier – wszystko w zależności do jakiego smaku jesteśmy przyzwyczajeni.

Negatywny wpływ soi na nasze zdrowie

Soja ma niestety także negatywny wpływ na nasze zdrowie. Aby czerpać z niej wszystko co najlepsze, musimy wybierać rośliny z pewnego źródła, bowiem plantacje na których masowo uprawia się soję używają szkodliwych pestycydów, wszystko po to, by jak najbardziej zwiększyć plony. Fitoestrogeny zawarte w ziarnach soi spożywane w nadmiarze, mogą zakłócać kobiecy cykl menstruacyjny, lub szkodliwie wpływać na męski organizm, podejrzewa się ją o zmniejszenie płodności. Wg badań, najzdrowszą formą soi jest ta sfermentowana, czyli natto, miso i tempeh. Nattokinaza jest środkiem silniejszym od aspiryny i rownocześnie o wiele bardziej bezpieczniejszym – używa się jej do rozpuszczania skrzepów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.