Miód spadziowy – właściwości lecznicze i zastosowanie

Miód to nieco zapomniana i niedoceniana przez wiele osób żółta, słodka lepka substancja. Najczęściej sięgamy po niego, kiedy złapie nas przeziębienie lub boli nas gardło. Niektórzy używają miodu do słodzenia herbaty czy kawy, a inni robią na jego bazie marynaty czy sosy do mięs. Wiele osób nie wie jednak, jak dużo substancji odżywczych i minerałów znajduje się w kilku gramach miodu i jak ważny jest on przy różnych schorzeniach. Już nawet jedna łyżka miodu spożywana profilaktycznie może uczynić cuda.

            Jednym z najzdrowszych miodów jest miód spadziowy. Często omijany na sklepowych półkach ze względu na swoją cenę. Warto jednak dorzucić kilka złotych i na własnej skórze odkryć jego zalety.

            Miód spadziowy powstaje w zupełnie inny sposób niż pozostałe miody. Jest to wydzielina mszyc i czerwców, którą zbierają pszczoły. Następnie owady dodatkowo zagęszczają substancję i składają w komórkach, tak by mógł powstać miód spadziowy. Jego smak jest uzależniony od tego, z jakiego drzewa została zebrana wydzielina. Możemy jednak podzielić miód spadziowy na dwie kategorie:

  • Spadź liściasta – zazwyczaj uzyskiwana z lipy
  • Spadź iglasta – najczęściej świerkowa bądź jodłowa.

W obydwu przypadkach w miodzie spadziowym można wyczuć charakterystyczny zapach igliwia oraz żywicy. Wiąże się to z tym, że pszczoły zbierają wydzielinę tylko w najczystszych lasach. Najczęściej przybiera ciemnożółtą bądź lekko zielonkawą barwę ( przy spadzi iglastej). Niestety spadź nie jest produktem corocznym, właśnie dlatego miód ten w porównaniu do innych jest bardzo drogi

Właściwości miodu spadziowego

      Spadź liściowa jest skarbnicą związków mineralnych. Ponadto działa przeciwzapalnie i dezynfekująco. Ma również działanie moczopędne i żółciopędne, właśnie dlatego bardzo często jest stosowany przy leczeniu chorób układu moczowego oraz dróg żółciowych. Pomaga przy schorzeniach wątroby, stawów, jelit czy nawet dróg oddechowych. Reguluje także przemianę materii, stosuje się go przy schorzeniach układu pokarmowego. Posiada właściwości regulujące pracę serca, rozszerzające naczynia wieńcowe, obniżające ciśnienie poprawiające krążenie i pracę nerek. Lekarze zalecają stosowanie miodu ze spadzi liściastej przy reumatyzmie, miażdżycy i schorzeniach skóry, ponieważ przyspiesza gojenie się ran czy poparzeń, a nawet odmrożeń. Co ciekawe charakteryzuje się działaniem uspakajającym i poprawiającym samopoczucie.

      Miód ze spadzi iglastej ma łagodny smak, a jego aromat sprawia, że gdy zamkniemy oczy możemy poczuć się jakbyśmy byli w jodłowym lesie. Jego barwa jest ciemna od zgniłozielonej do prawie czarnej. Smak ma raczej łagodny, mniej słodki. Zdarzają się również gorzkie lub kwaśne miody ze spadzi iglastej.

Charakteryzują się niezliczoną ilością związków mineralnych, azotowych, dekstryn, enzymów, kwasów organicznych czy substancji antybiotycznych. Charakteryzuje się także dużą zawartością żelaza.

spadz
Miód spadziowy
Kliknij i sprawdź ceny!

Zastosowanie

Jego właściwości takie jak zawartość żelaza, naturalnych antybiotyków czy kwasów organicznych, sprawiają, że jest polecany przy takich schorzeniach jak: hiperwitaminoza oraz anemia. Wspomaga również leczenie chorób dróg oddechowych, stanów zapalnych, reumatyzmu, chorób układu krążenia, nerwicy. Dzięki swoim wykrztuśnym właściwościom, łagodzi kaszel. Jest pomocny przy:

  • Chorobach układu pokarmowego
  • Problemami z przemianą materii
  • Chorobach serca
  • Miażdżycy
  • Schorzeniach nerek

Polecany jest także wszystkim, którzy pracują w szkodliwym dla zdrowia miejscu np. przy produkcji toksycznych substancji, ponieważ posiada odtruwające organizm właściwości.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.